Z artykułu dowiesz się
- kiedy następuje zwolnienie z podatku od spadków i darowizn?
- kiedy US może zastosować zwolnienie z tego podatku?
Z artykułu dowiesz się
Zgodnie z art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zwolnione od tego podatku jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że udokumentowanie przelewu dokonanego przez darczyńcę na konto obdarowanego (lub przekazem pocztowym) jest warunkiem niezbędnym do zastosowania zwolnienia podatkowego.
W orzecznictwie sądów administracyjnych występują w tym zakresie rozbieżności. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 grudnia 2019 r. (sygn. akt: II FSK 293/18) stwierdził, że użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wyrażenie „udokumentowanie otrzymania w darowiźnie środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy” należy rozumieć w ten sposób, że dowód ten dokumentuje dokonanie wpłaty lub przelewu środków pieniężnych będących przedmiotem czynności prawnej darowizny przez darczyńcę na konto obdarowanego. Nie może się to odbyć poprzez wpłatę lub przelew obdarowanego na własną rzecz w imieniu darczyńcy.
Alicja Moroz
Fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy