Czy przelew od bliskich na spłatę rat podlega opodatkowaniu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy przelew od bliskich na spłatę rat podlega opodatkowaniu?

28.09.2020autor: Michał Czubak

Chcemy dać córce pieniądze na dwie raty do wpłacenia za mieszkanie. Czy będą one zwolnione z podatku od wzbogacenia, jeśli damy jej gotówkę, a ona wpłaci ją na swoje konto w banku?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy następuje zwolnienie z podatku od spadków i darowizn?
  • kiedy US może zastosować zwolnienie z tego podatku?

Kiedy następuje zwolnienie z podatku od spadków i darowizn?

Zgodnie z art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zwolnione od tego podatku jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  • zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, oraz
  • w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek nabywcy lub przekazem pocztowym.
r e k l a m a

Kiedy US może zastosować zwolnienie z tego podatku?

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że udokumentowanie przelewu dokonanego przez darczyńcę na konto obdarowanego (lub przekazem pocztowym) jest warunkiem niezbędnym do zastosowania zwolnienia podatkowego.

W orzecznictwie sądów administracyjnych występują w tym zakresie rozbieżności. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 grudnia 2019 r. (sygn. akt: II FSK 293/18) stwierdził, że użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wyrażenie „udokumentowanie otrzymania w darowiźnie środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy” należy rozumieć w ten sposób, że dowód ten dokumentuje dokonanie wpłaty lub przelewu środków pieniężnych będących przedmiotem czynności prawnej darowizny przez darczyńcę na konto obdarowanego. Nie może się to odbyć poprzez wpłatę lub przelew obdarowanego na własną rzecz w imieniu darczyńcy.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Ogłoszenia o sprzedaży działki nie jest podstawą naliczenia podatku VAT

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i rozreklamowanie sprzedaży nieruchomości w telewizji nie świadczy jeszcze, że jej sprzedawca działa jako zawodowiec – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 sierpnia 2020 r. (sygn. akt I FSK 1476/17).

czytaj więcej

Wraca 8% VAT na nasienie zwierząt hodowlanych

Minister finansów przychylił się do wniosków Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz ministra rolnictwa i przywrócił 8% stawki VAT na nasienie zwierząt hodowlanych.

czytaj więcej

Czy darowizna wlicza się do wspólnego majątku małżeństwa?

Przekazaliśmy z żoną synowi w darowiźnie 50 tys. zł na zakup mieszkania. Darowizna jest udokumentowana – zostało złożone zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym. W małżeństwie syna źle się dzieje, być może dojdzie do rozwodu. Czy w razie podziału majątku synowa może rościć sobie prawo do równego podziału majątku z uwzględnieniem darowizny od nas?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)