Czy darowizna wlicza się do wspólnego majątku małżeństwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy darowizna wlicza się do wspólnego majątku małżeństwa?

28.08.2020autor: Michał Czubak

Przekazaliśmy z żoną synowi w darowiźnie 50 tys. zł na zakup mieszkania. Darowizna jest udokumentowana – zostało złożone zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym. W małżeństwie syna źle się dzieje, być może dojdzie do rozwodu. Czy w razie podziału majątku synowa może rościć sobie prawo do równego podziału majątku z uwzględnieniem darowizny od nas?

Z artykułu dowiesz się

  • czym jest wspólnota majątkowa w małżeństwie?
  • czy można domagać się od drugiej strony małżeństwa zwrotu swojego majątku?
  • kiedy nie można żądać zwrotu wydatków?

Czym jest wspólnota majątkowa w małżeństwie?

Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

r e k l a m a
Tak więc mieszkanie nabyte w trakcie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny, a co do zasady udziały małżonków w tym majątku są równe.

Czy można domagać się od drugiej strony małżeństwa zwrotu swojego majątku?

Jednak w myśl art. 45 § 1 k.r.o, każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód.

Może też żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny.

Darowizna uczyniona synowi przez Pana i żonę stanowi jego majątek osobisty i syn ma prawo domagać się uwzględnienia jej przy podziale majątku wspólnego. Sąd może nawet nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.

Kiedy nie można żądać zwrotu wydatków?

Nie można natomiast żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy przelew od bliskich na spłatę rat podlega opodatkowaniu?

Chcemy dać córce pieniądze na dwie raty do wpłacenia za mieszkanie. Czy będą one zwolnione z podatku od wzbogacenia, jeśli damy jej gotówkę, a ona wpłaci ją na swoje konto w banku?

czytaj więcej

Renta z ZUS i emerytura z KRUS - czy jest to możliwe?

Jestem od kilku lat na rencie rolniczej z powodu przewlekłej choroby. Niedługo osiągnę wiek emerytalny. Mam 7 lat ubezpieczenia rolniczego i przepracowane 15 lat poza rolnictwem. Czy będę mógł pobierać jednocześnie rentę z KRUS i emeryturę z ZUS?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

VAT na materiał genetyczny – czy wróci stawka 8%?

Ministerstwo rolnictwa chce przywrócić preferencyjną 8% stawkę VAT na materiał genetyczny. Jego zdaniem ostatnia podwyżka może doprowadzić do spadku produkcji mleka. W tej sprawie toczą się rozmowy z resortem finansów, który musi podjąć ostateczną decyzję.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)