Wraca 8% VAT na nasienie zwierząt hodowlanych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wraca 8% VAT na nasienie zwierząt hodowlanych

03.09.2020autor: Magdalena Szymańska

Minister finansów przychylił się do wniosków Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz ministra rolnictwa i przywrócił 8% stawki VAT na nasienie zwierząt hodowlanych.

Stawka VAT na nasienie zwierząt hodowlanych obniżona

Zarząd KRIR przekazał 24 sierpnia br. pozytywną opinię do projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

r e k l a m a

Zamieszanie z podatkiem VAT

Zamieszanie ze zmianą stawki podatku VAT na nasienie powstało przy okazji wprowadzania nowej matrycy VAT, która obowiązuje od lipca br. Podczas prac nad zmianą matrycy stawek VAT oraz sposobem klasyfikacji towarów doszło do przeoczenia polegającego na wyłączeniu z zakresu towarów objętych preferencyjną stawką VAT 8% nasienia klasyfikowanego dotychczas w PKWiU 2008 pod pozycją 01.42.20.0 w ramach grupowania 01.4 o nazwie „Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego”.

Do 1 lipca br. produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym również nasienie bydlęce i trzody chlewnej, sklasyfikowane w ramach grupowania 01.4 PKWiU 2008, były objęte stawką 8%, natomiast od 1 lipca 2020, na podstawie nowej matrycy stawek VAT, nasienie bydlęce i trzody chlewnej, zostało wyłączone z zakresu stosowania preferencyjnej stawki VAT i podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%.

Obniżenie stawki VAT na nasienie ulgą dla hodowców

Utrzymanie podwyższonej stawki VAT-u uderzyłoby w polską produkcję zwierzęcą, ponieważ większość rolników, w tym hodowców, funkcjonuje jako rolnicy ryczałtowi, którzy nie mają możliwości odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług. Poza tym sprawiłoby, iż polscy producenci zostaliby postawieni w znacznie gorszej sytuacji rynkowej wobec producentów zagranicznych.

Wyższy podatek VAT „zabiłby” polskie firmy

Obecnie firmy z Niemiec, Belgii i Francji mają bardzo silną pozycję na polskim rynku, a utrzymanie wyższego VAT-u dla polskich hodowców doprowadziłoby do upadku polskich firm.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W jakich sytuacjach noszenie maseczki nie jest wskazane?

Dostałam skierowanie na rehabilitację kręgosłupa. W przychodni żądają bezwzględnego noszenia maseczki, a mnie jest bardzo duszno. Czy mogę być z tego obowiązku zwolniona?

czytaj więcej

Która strona postępowania ponosi koszty sądowe?

Ponad półtora roku temu zrobiłem sąsiadowi sprawę o wydanie zajętego przez niego bezprawnie mojego gruntu. Biegły geodeta sporządził niedawno opinię, która jest korzystna dla mnie. Wygląda więc na to, że wygram sprawę. Sam pisałem pismo do sądu i nie zażądałem w nim, żeby sąsiad zwrócił mi koszty sądowe. Czy mogę zrobić to teraz, czy dopiero po zakończeniu sprawy?

czytaj więcej

Czy przelew od bliskich na spłatę rat podlega opodatkowaniu?

Chcemy dać córce pieniądze na dwie raty do wpłacenia za mieszkanie. Czy będą one zwolnione z podatku od wzbogacenia, jeśli damy jej gotówkę, a ona wpłaci ją na swoje konto w banku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)