Czy osoba spoza rolnictwa może odziedziczyć gospodarstwo?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy osoba spoza rolnictwa może odziedziczyć gospodarstwo?

06.05.2020autor: Michał Czubak

Ojciec zmarł w 2000 r. Zostało po nim gospodarstwo rolne, które w części uprawiam ja, a w części brat. Dopiero teraz zajęliśmy się sprawami spadkowymi. Czy brat, który mieszkał i pomagał w gospodarstwie, ale pracował poza rolnictwem, może odziedziczyć część gospodarstwa?

Z artykułu dowiesz się

  • praca przy produkcji rolnej, czyli co dokładnie?
  • szczególne przepisy dziedziczenia gospodarstw
  • wykluczenie z grona spadkobierców

Szczególne przepisy dziedziczenia gospodarstw

Ze względu na datę otwarcia spadku, czyli śmierci Pana ojca, przypadającą przed 14 lutego 2001 r., będą miały zastosowanie szczególne przepisy dotyczące dziedziczenia gospodarstw rolnych. Artykuł 1059 Kodeksu cywilnego przewiduje, że spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku m.in. stale pracowali bezpośrednio przy produkcji rolnej.
r e k l a m a

Praca przy produkcji rolnej, czyli co dokładnie?

Pracą wykonywaną bezpośrednio przy produkcji rolnej w rozumieniu art. 1059 pkt 1 k.c. jest praca związana z ziemią jako podstawowym środkiem produkcji. Natomiast zatrudnioną bezpośrednio przy produkcji rolnej jest każda osoba, której praca ma bezpośredni związek z zadaniami wytwórczymi konkretnego gospodarstwa rolnego. Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 15 czerwca 2010 r. (sygn. akt: II CSK 37/10).

Wykluczenie z grona spadkobierców

Praca ta nie musiała być też ani jedynym, ani głównym źródłem utrzymania spadkobiercy. Tak więc fakt, że brat pracował poza rolnictwem, nie wyklucza go z grona spadkobierców, jeżeli jednocześnie systematycznie pomagał ojcu i Panu w prowadzeniu gospodarstwa.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik z Ryk w pożarze gospodarstwa stracił majątek wart ponad 1 mln złotych

Katarzyna i Piotr Gajowie od 15 lat razem prowadzą gospodarstwo mleczne stale powiększając stado bydła i modernizując park maszynowy. Dużą część zgromadzonego sprzętu oraz kilkuletni garaż na maszyny rolnicy stracili w ciągu niespełna godziny. W sobotę 18 kwietnia młodzi hodowcy z Kopiny przeżyli wstrząs, po którym jeszcze nie mogą dojść do siebie. W ich gospodarstwie wybuchł pożar, który strawił majątek o wartości przekraczającej milion zł.

czytaj więcej
Porady prawne

Prawo do zachowku. Czy można pominąć jedno z dzieci rozdzielając spadek?

Pytanie: Ojciec przed śmiercią zapisał mojej siostrze w testamencie cały majątek. Czy mnie, jako drugiej córce nie należy się spadek? Nadmieniam, że jestem osobą niepełnosprawną.

czytaj więcej

Spadek sprzedaży sałat po wybuchu pandemii?

Po wprowadzeniu obostrzeń związanych z epidemią odczuwalny był spadek sprzedaży sałaty, jednak po kilku dniach sprzedaż znowu zaczęła rosnąć, chociaż nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed pandemii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)