Prawo do zachowku. Czy można pominąć jedno z dzieci rozdzielając spadek?
Pytanie: Ojciec przed śmiercią zapisał mojej siostrze w testamencie cały majątek. Czy mnie, jako drugiej córce nie należy się spadek? Nadmieniam, że jestem osobą niepełnosprawną.
Teoretycznie jednak możliwe jest, że w chwili sporządzenia testamentu nie miał pełnej zdolności do zrozumienia znaczenia podejmowanej czynności, np. z powodu choroby, jednak to mogłaby wykazać Czytelniczka wyłącznie przed sądem, kwestionując ważność testamentu.
Przyjmując jednak, że testament jest ważny, osoba w nim wskazana stała się jedynym spadkobiercą, zatem nabyła ogół praw i obowiązków spadkodawcy. Nie oznacza to jednak, że Czytelniczka nie ma żadnych praw do spadku po ojcu. Zgodnie z treścią przepisu art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego, zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś przypadkach – połowa wartości tego udziału (jest to potocznie zwany zachowek). Uprawniony, który nie otrzymał zachowku w postaci spadku może dochodzić od spadkobiercy pokrycia go w gotówce.