Rolnik na KRUS-ie i w spółce? Czy to możliwe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik na KRUS-ie i w spółce? Czy to możliwe

10.03.2020autor: Michał Czubak

Czytelnicy "Tygodnika Poradnika Rolniczego" do Redakcji zwrócili się z frapującym pytaniem: czy będąc ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą założyć spółdzielnie rolniczą? Odpowiedź może zaskakiwać.

Z artykułu dowiesz się

  • rolnik na KRUS-ie i w spółce,
  • Jak zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Spółdzielnie rolnicze - komu potrzebne i kto może je założyć?

Zamierzamy z dwoma rolnikami zająć się, oprócz prowadzenia działalności rolniczej, przetwórstwem naszych produktów rolnych. W tym celu chcemy powołać odrębny podmiot. Początkowo myśleliśmy o spółdzielni rolników, ale podobno wymaganych jest 10 osób, dlatego wybierzemy spółkę z o.o. Jak założyć taki podmiot i czy nadal możemy być ubezpieczeni w KRUS jako wspólnicy w takim podmiocie i jednocześnie prowadzący gospodarstwo rolne? - pytają czytelnicy "Tygodnika".
r e k l a m a

Spółdzielnie rolnicze - komu potrzebne i kto może je założyć?

Według ustawy z 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników, założycielami takiej spółdzielni mogą być rolnicy, których liczba nie może być mniejsza niż 10. Natomiast inne zasady odnoszą się do spółki. Szkoda, że ustawa o spółdzielniach rolników wymaga tak dużej liczby założycieli, gdyż spółdzielnia to forma lepiej sprawdzająca się w realiach wiejskich. Warto dodać, że w Niemczech, gdzie spółdzielnie są bardzo popularne (także wśród rolników), do złożenia tego podmiotu potrzebne są tylko 3 osoby.

Rolnik w spółce z o.o.

Artykuł 151 Kodeksu spółek handlowych wskazuje, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób. Wspólnicy są zobowiązani jedynie do świadczeń określonych w umowie spółki. Nie odpowiadają oni za zobowiązania spółki.

Umowa spółki określa, czy wspólnik może mieć tylko jeden, czy więcej udziałów. Jeżeli wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, wszystkie udziały w kapitale zakładowym powinny być równe i są niepodzielne. Według art. 154 k.s.h. kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5000 zł. Wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 zł.

Jak zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

W celu zawarcia umowy sp. z o.o. wspólnicy albo muszą pójść do notariusza (umowa w formie aktu notarialnego), albo mogą skorzystać ze wzorca umowy. Zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

W świetle k.s.h. do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się:
  • zawarcia umowy spółki,
  • wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej – także wniesienia nadwyżki, z uwzględnieniem art. 158 § 11,
  • powołania zarządu,
  • ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki,
  • wpisu do rejestru.
W spółce z o.o. istotny jest zarząd, który prowadzi jej sprawy i ją reprezentuje. Składa się on z jednego albo większej liczby członków. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników lub spoza ich grona. Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Uchwała wspólników lub umowa spółki może określać wymagania, jakie powinni spełniać kandydaci na stanowisko członka zarządu.

Rolnik w spółce z o.o. wielosobowej

Jeżeli chodzi o spółki z o.o. wieloosobowe, to z reguły nie ma problemów odnośnie do dalszego ubezpieczenia rolnika (wspólnika sp. z o.o.) w KRUS. Natomiast problem jest ze spółkami jednoosobowymi oraz spółkami osobowymi. Mianowicie za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w świetle ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczącej ubezpieczenia w ZUS uważa się:
  • wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.
Oczywiście kwestie ubezpieczenia w rolniczej Kasie zawsze trzeba także wyjaśnić czy potwierdzić w oddziale KRUS.

prof. UAM, dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przetargi na dzierżawę ziemi z KOWR przez Internet

Przetargi na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa będą mogły odbywać się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Jest gotowy projekt rozporządzenia w tej sprawie.

czytaj więcej

Czy o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze może ubiegać się osobą, która nie prowadzi gospodarstwa?

Rolnik przekazał gospodarstwo synowi, ale faktury na paliwo były wystawiane na niego. Mężczyzna złożył wniosek o zwrot akcyzy, jednak usłyszał, że mu się nie należy, bo już nie jest właścicielem gospodarstwa. Czy na pewno w urzędzie mają rację?

czytaj więcej

KRUS i ZUS. Czy można jednocześnie opłacać składki w obu systemach?

Siostra jest ubezpieczona w moim gospodarstwie jako domownik. Chciałaby dodatkowo rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Czy będzie mogła opłacać składki do ZUS i KRUS? Pyta czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)