Z artykułu dowiesz się
- Umowa dzierżawy ziemi na czas nieoznaczony – czy dotyczy ziemi rolnej Skarbu Państwa?
- Czy możliwa jest cesja umowy dzierżawy ziemi rolnej?
Z artykułu dowiesz się
Po pierwsze, zmiana ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa wprowadziła przepis określający, że do umowy dzierżawy nie stosuje się przepisu art. 695 Kodeksu cywilnego. Przywołany art. 695 k.c. wskazuje, że dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż 30 lat poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony.
W takiej sytuacji dzierżawa od KOWR po 30 latach nie przekształca się w umowę na czas nieoznaczony. Nadal jest to dzierżawa na czas oznaczony.
Jeżeli chodzi o cesję, jest ona możliwa, zgodnie z art. 39c ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Określa on, że na wniosek dzierżawcy, za zgodą KOWR, osoba trzecia może wstąpić w prawa i obowiązki dzierżawcy wynikające z umowy dzierżawy. Staje się tak w sytuacji, gdy dzierżawca uzyska uprawnienia do renty strukturalnej, emerytury lub z uwagi na stan zdrowia nie będzie mógł kontynuować umowy.
Natomiast ze zgłoszonego do KOWR wniosku wynikać będzie, że przekazanie praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy następuje na rzecz osoby lub osób mu bliskich.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy