Czy możliwa jest cesja dzierżawy ziemi od KOWR na syna?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy możliwa jest cesja dzierżawy ziemi od KOWR na syna?

30.07.2020autor: Michał Czubak

Od ponad 25 lat dzierżawię grunty od KOWR (przedtem AWRSP i ANR). Obecnie dzierżawa została przedłużona na kolejne lata. Czy po 30 latach przekształca się w umowę na czas nieoznaczony? Czy przechodząc na emeryturę rolniczą, mogę zrobić cesję umowy dzierżawy na syna?

Z artykułu dowiesz się

  • Umowa dzierżawy ziemi na czas nieoznaczony – czy dotyczy ziemi rolnej Skarbu Państwa?
  • Czy możliwa jest cesja umowy dzierżawy ziemi rolnej?

Umowa dzierżawy ziemi na czas nieoznaczony – czy dotyczy ziemi rolnej Skarbu Państwa?

Po pierwsze, zmiana ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa wprowadziła przepis określający, że do umowy dzierżawy nie stosuje się przepisu art. 695 Kodeksu cywilnego. Przywołany art. 695 k.c. wskazuje, że dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż 30 lat poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony.

r e k l a m a

Czy umowa dzierżawy przekształciła się w umowę na czas nieoznaczony?

W takiej sytuacji dzierżawa od KOWR po 30 latach nie przekształca się w umowę na czas nieoznaczony. Nadal jest to dzierżawa na czas oznaczony.

Czy możliwa jest cesja umowy dzierżawy ziemi rolnej?

Jeżeli chodzi o cesję, jest ona możliwa, zgodnie z art. 39c ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Określa on, że na wniosek dzierżawcy, za zgodą KOWR, osoba trzecia może wstąpić w prawa i obowiązki dzierżawcy wynikające z umowy dzierżawy. Staje się tak w sytuacji, gdy dzierżawca uzyska uprawnienia do renty strukturalnej, emerytury lub z uwagi na stan zdrowia nie będzie mógł kontynuować umowy.

Natomiast ze zgłoszonego do KOWR wniosku wynikać będzie, że przekazanie praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy następuje na rzecz osoby lub osób mu bliskich.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Umowa kontraktacji a straty w uprawach

Z uwagi na ulewne deszcze zniszczeniu uległa część moich plonów i już teraz wiem, że nie wywiążę się w całości z umowy kontraktacji. Czy przepisy chronią w takiej sytuacji producenta rolnego?

czytaj więcej

Leasing rolniczy czy zwykła dzierżawa ziemi?

Dzierżawię grunty od KOWR. Słyszałem, że podobno przepisy przewidują możliwość zawarcia umowy dzierżawy z opcją zakupu? Czy KOWR zawiera jeszcze takie umowy?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)