Umowa kontraktacji a straty w uprawach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Umowa kontraktacji a straty w uprawach

17.07.2020autor: Michał Czubak

Z uwagi na ulewne deszcze zniszczeniu uległa część moich plonów i już teraz wiem, że nie wywiążę się w całości z umowy kontraktacji. Czy przepisy chronią w takiej sytuacji producenta rolnego?

Z artykułu dowiesz się

  • obowiązki producenta wynikające z umowy kontraktacji
  • co w sytuacji, gdy pogoda zniszczy uprawy?

Obowiązki producenta wynikające z umowy kontraktacji

Przepisy Kodeksu cywilnego w pewnym zakresie chronią w takiej sytuacji producenta rolnego. Mianowicie według art. 622 k.c., jeżeli wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, producent nie może dostarczyć przedmiotu kontraktacji, obowiązany jest tylko do zwrotu pobranych zaliczek i kredytów bankowych.

r e k l a m a
W umowie strony mogą zastrzec warunki zwrotu zaliczek i kredytu korzystniejsze dla producenta. Z kolei art. 623 k.c. określa, że jeżeli umowa kontraktacji nakłada na producenta obowiązek zgłoszenia w określonym terminie niemożności dostarczenia przedmiotu kontraktacji wskutek okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności, niedopełnienie tego obowiązku z winy producenta wyłącza możność powoływania się na te okoliczności. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy kontraktujący wiedział o powyższych okolicznościach albo gdy były one powszechnie znane.

Co w sytuacji, gdy pogoda zniszczy uprawy?

W przypadku częściowego zniszczenia plonów powinien Pan dostarczyć tylko te zebrane z gruntu rolnego. Wtedy nastąpi wywiązanie z umowy kontraktacji i nie mogą być nakładane na Pana żadne dodatkowe kary umowne czy odszkodowanie. Zaprezentowane podejście potwierdził Sąd Okręgowy w Gdańsku w wyroku z 7 lipca 2010 r. (sygn. akt: III Ca 352/10). Sąd zaliczył do okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, klęskę nadmiernych opadów, jaka wystąpiła w lipcu 2007 r. na obszarze, na którym znajdowały się uprawy powoda.

Opady te miały bowiem wpływ na wysokość plonów, co wynikało z niekwestionowanej przez strony opinii biegłego. Nie można było więc żadnej ze stron obarczać odpowiedzialnością za ich wystąpienie. Powód uczynił przy tym zadość obowiązkowi poinformowania o niemożliwości świadczenia (art. 623 k.c.), pomimo że umowa nie nakładała na niego obowiązku zgłoszenia niemożności dostarczenia przedmiotu kontraktacji. W rezultacie nie było podstaw do zastosowania instytucji wykonania zastępczego z art. 479 k.c. czy też zapisów o karze umownej.

dr hab. Aneta Suchoń, UAM
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy można rozwiązać umowę zawartą przez pełnomocnika?

Z uwagi na wyjazd i pracę poza Polską, udzieliłem starszej osobie z rodziny pełnomocnictwa do zarządu moją nieruchomością rolną. Osoba ta zawarła bardzo niekorzystną umowę z firmą zajmującą się fotowoltaiką. Inne warunki zostały przekazane w czasie rozmowy, a inne są w kontrakcie. Przedstawiciel tejże spółki, wykorzystał podstępnie fakt, że osoba z rodziny jest starsza i nie ma doświadczenia oraz wiedzy w zakresie prawa. Moim zdaniem umowa została zawarta pod wpływem błędu, z wykorzystaniem braku wiedzy osoby starszej. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy jeśli moje pełnomocnictwo zostało przekroczone, umowa zawarta przez pełnomocnika jest ważna?

czytaj więcej

Rekordowe warzywa: 78-cm ogórek, 55-kg kabaczek i gigantyczny ziemniak

Pod Wągrowcem oraz w Raciborzu udało się wyhodować gigantyczne wręcz warzywa! Na polu Aleksandra Olejniczaka wyrósł niemal 1,5 kg ziemniak, z kolei Piotr Holewa na działce w ROD wyhodował rekordowego ogórka.

czytaj więcej

Zbiory pozytywnie zaskoczyły rolników. Teraz liczą na pozytywy także w skupie

Żniwa w Polsce przekroczyły półmetek, w niektórych rejonach się już zakończyły. Organizacje branżowe skupiające producentów i przetwórców zbóż wskazują, iż plony ziarna będą wyższe od tych notowanych przed rokiem. Ceny ziarna, jak zwykle podczas żniw, spadają, aczkolwiek bardzo niepokojące są drastyczne obniżki cen żyta. Jednocześnie nie ma co liczyć na to, że stanieje pieczywo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)