Czy las państwowy można zająć przez zasiedzenie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy las państwowy można zająć przez zasiedzenie?

04.01.2023autor: Alicja Moroz

Złożyłem do sądu wniosek o zasiedzenie działki leśnej, którą wcześniej wiele lat użytkował mój ojciec. Z ewidencji gruntów i budynków wynika, że jej właścicielem jest Skarb Państwa. W sprawie o zasiedzenie jako uczestnik występuje nadleśnictwo. Jego prawnik napisał w odpowiedzi na wniosek, że lasu państwowego nie można zasiedzieć. Czy to prawda? W takim razie niepotrzebnie poniosłem koszty sądowe.

Z artykułu dowiesz się

  • Zajęcie lasu przez zasiedzenie - czy jest to możliwe?
  • Co to jest przekształcenie własnościowe?
  • Czym są zasoby naturalne kraju?

Czym są zasoby naturalne kraju?

Pana sprawa z pewnością nie jest przegrana. Pełnomocnik Lasów Państwowych reprezentujących Skarb Państwa przypuszczalnie powołał się na przepisy ustawy z 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju.

Zgodnie z art. 1 tej ustawy, do tych zasobów zalicza się:

  • wody podziemne oraz wody powierzchniowe w ciekach naturalnych i w źródłach, z których te cieki biorą początek, w kanałach, w jeziorach i w zbiornikach wodnych o ciągłym dopływie w rozumieniu przepisów ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne;

  • wody polskich obszarów morskich wraz z pasmem nadbrzeżnym i ich naturalnymi zasobami żywymi i mineralnymi, a także zasobami naturalnymi dna i wnętrza ziemi znajdującego się w granicach tych obszarów w rozumieniu ustawy z 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej;

  • lasy państwowe;

  • złoża kopalin niestanowiące części składowych nieruchomości gruntowej w rozumieniu ustawy z 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze;

  • zasoby przyrodnicze parków narodowych.

Z kolei art. 2 wskazuje, że wymienione wyżej zasoby naturalne stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym, z zastrzeżeniem jednak przepisów zawartych w ustawach szczególnych.

r e k l a m a

Co to jest przekształcenie własnościowe?

Określenie „przekształcenie własnościowe" ma wieloznaczny, a zarazem nieostry charakter. Ustawa nie definiuje tego pojęcia. Orzecznictwo sądowe też nie jest jednolite w zakresie jego rozumienia. Dopuszcza się daleko idącą interpretację tego zwrotu i objęcie nim każdej zmiany własnościowej, bez względu na jej podstawę. Do przekształcenia własnościowego w tym ujęciu mogłoby dojść nie tylko w następstwie procesów prywatyzacyjnych lub reprywatyzacyjnych, lecz także zbycia na podstawie czynności prawnej, realizacji roszczeń przysługujących posiadaczowi samoistnemu, jak również z mocy prawa na skutek określonego zdarzenia prawnego.

Przeważa jednak linia orzecznicza wskazująca, że chodzi tu o uniknięcie poddania procesom reprywatyzacji i prywatyzacji zasobów o strategicznym znaczeniu, z których wiele przeszło na własność państwa w sposób krzywdzący dla dawnych właścicieli. Przemawia za tym również art. 7 wymienionej wyżej ustawy, z którego wynika, że zasoby wymienione w art. 1 powinny pozostać własnością Skarbu Państwa, a roszczenia byłych właścicieli lub ich spadkobierców mają zostać zaspokojone wyłącznie przez rekompensaty pieniężne.

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 10 maja 2019 r. (sygn. akt: I CSK 207/18) orzekł, że art. 2 ustawy z 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju nie wyłącza nabycia przez zasiedzenie nieruchomości Skarbu Państwa stanowiącej las państwowy, na zasadach określonych w art. 172 i następnych Kodeksu cywilnego.

Zgodnie zaś z art. 172 k.c., posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat 20 jako posiadacz samoistny w dobrej wierze lub po upływie lat 30 przy posiadaniu w złej wierze.

Zajęcie lasu przez zasiedzenie - czy jest to możliwe?

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu tego postanowienia, zasiedzenie jest specyficznym pierwotnym sposobem nabycia własności, do którego dochodzi z mocy prawa na skutek upływu czasu. Nie jest natomiast formą gospodarowania własnością publiczną lub instrumentem szeroko nawet rozumianego obrotu prawnego, do którego dochodzi z woli właściciela. Posiadacz uzyskuje własność na skutek długotrwałego realizowania właścicielskiego władztwa nad rzeczą przy jednoczesnej bezczynności właściciela. Zasiedzenie służy tym samym eliminowaniu trwającej dłuższy czas rozbieżności między faktycznym wykonywaniem uprawnień właścicielskich a stanem własności, pełniąc funkcję korygującą i porządkującą.

W świetle tego orzeczenia Sądu Najwyższego oraz innych wyrażających podobne stanowisko może Pan zatem liczyć na uwzględnienie wniosku o zasiedzenie, pod warunkiem że są spełnione przesłanki prowadzące do nabycia włas­ności w ten sposób. Gdyby postanowienie sądu rejonowego rozpatrującego sprawę w I instancji było dla Pana niekorzystne, należy wnieść apelację do sądu okręgowego, przytaczając przedstawione wyżej argumenty.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy przez długoletnią dzierżawę gruntów rolnik może przejąć ziemię przez zasiedzenie?

Brat oddał w dzierżawę grunty rolne na podstawie umowy zarejestrowanej w urzędzie gminy na 10 lat. Po jego śmierci na podstawie aktu dziedziczenia stałem się właścicielem tej ziemi. Nie jestem rolnikiem, więc kontynuowałem dzierżawę na kolejne 10 lat. W związku z tym, że za rok będzie upływać 20 lat dzierżawy, z obawy o zasiedzenie, zaproponowałem dzierżawcy nabycie ziemi w ramach pierwokupu. Nie wyraził jednak jeszcze na to zgody. Nie wykluczam, że mógłbym kontynuować z nim umowę na kolejne lata, ale obawiam się zasiedzenia. Czy słusznie?

czytaj więcej

Czy rolnik może przejąć przez zasiedzenie łąkę należącą do wspólnoty gruntowej?

Użytkuję od wielu lat łąkę, która należy do wspólnoty wiejskiej. Biorę na nią dopłaty. Nikt inny z niej od dawna nie korzystał. Jakiś czas temu zostali na nowo ustaleni udziałowcy i powstała spółka zarządzająca wspólnotą, która próbuje teraz robić porządek i domaga się ode mnie udostępnienia łąki innym. Czy mogę przejąć ten grunt na włas­ność przez zasiedzenie?

czytaj więcej

Pierwsza Podlaska Aukcja Bydła Hodowlanego to duży sukces

Pomimo bardzo niesprzyjającej śnieżnej aury, 11 grudnia 2022 r. do miejscowości Sokoły przybyli hodowcy oferujący do sprzedaży bydło, potencjalni nabywcy zwierząt oraz bardzo liczne grono oglądających Pierwszą Podlaską Aukcję Bydła Hodowlanego. Nawet hodowcy sceptycznie podchodzący to tego projektu stwierdzili, że aukcja była udana i osiągnęła poziom godny imprezy krajowej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)