Czy przez długoletnią dzierżawę gruntów rolnik może przejąć ziemię przez zasiedzenie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy przez długoletnią dzierżawę gruntów rolnik może przejąć ziemię przez zasiedzenie?

10.03.2023autor: dr Aneta Suchoń

Brat oddał w dzierżawę grunty rolne na podstawie umowy zarejestrowanej w urzędzie gminy na 10 lat. Po jego śmierci na podstawie aktu dziedziczenia stałem się właścicielem tej ziemi. Nie jestem rolnikiem, więc kontynuowałem dzierżawę na kolejne 10 lat. W związku z tym, że za rok będzie upływać 20 lat dzierżawy, z obawy o zasiedzenie, zaproponowałem dzierżawcy nabycie ziemi w ramach pierwokupu. Nie wyraził jednak jeszcze na to zgody. Nie wykluczam, że mógłbym kontynuować z nim umowę na kolejne lata, ale obawiam się zasiedzenia. Czy słusznie?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy ziemia w dzierżawie podlega zasiedzeniu?
  • Kiedy dochodzi do zasiedzenia ziemi?

Kiedy dochodzi do zasiedzenia ziemi?

Nie musi obawiać się Pan zasiedzenia. Według art. 172 Kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie 30 lat posiadacz nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

r e k l a m a

Czy ziemia w dzierżawie podlega zasiedzeniu?

Dzierżawca jest posiadaczem zależnym, zatem nie może nabyć własności w drodze zasiedzenia. Może Pan więc spokojnie zawrzeć umowę dzierżawy na kolejne lata. Artykuł 695 k.c. określa, że dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż lat 30 poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rozliczenia dochodów z gospodarstwa rolnego między współwłaścicielami. Jakie zasady?

Jestem razem z dwoma braćmi współwłaścicielem gospodarstwa, które przepisali nam rodzice. Uprawiam całą ziemię i ponoszę wszelkie nakłady. Bracia mieszkają w mieście i pracują poza rolnictwem. Teraz domagają się rozliczenia moich dochodów z tego gospodarstwa. Proszę o informację, czy mają do tego prawo, czy może należy im się czynsz dzierżawny?

czytaj więcej

Czy rolnik może przejąć przez zasiedzenie łąkę należącą do wspólnoty gruntowej?

Użytkuję od wielu lat łąkę, która należy do wspólnoty wiejskiej. Biorę na nią dopłaty. Nikt inny z niej od dawna nie korzystał. Jakiś czas temu zostali na nowo ustaleni udziałowcy i powstała spółka zarządzająca wspólnotą, która próbuje teraz robić porządek i domaga się ode mnie udostępnienia łąki innym. Czy mogę przejąć ten grunt na włas­ność przez zasiedzenie?

czytaj więcej

Czy las państwowy można zająć przez zasiedzenie?

Złożyłem do sądu wniosek o zasiedzenie działki leśnej, którą wcześniej wiele lat użytkował mój ojciec. Z ewidencji gruntów i budynków wynika, że jej właścicielem jest Skarb Państwa. W sprawie o zasiedzenie jako uczestnik występuje nadleśnictwo. Jego prawnik napisał w odpowiedzi na wniosek, że lasu państwowego nie można zasiedzieć. Czy to prawda? W takim razie niepotrzebnie poniosłem koszty sądowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)