Czy rolnik może przejąć przez zasiedzenie łąkę należącą do wspólnoty gruntowej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik może przejąć przez zasiedzenie łąkę należącą do wspólnoty gruntowej?

07.02.2023autor: Michał Czubak

Użytkuję od wielu lat łąkę, która należy do wspólnoty wiejskiej. Biorę na nią dopłaty. Nikt inny z niej od dawna nie korzystał. Jakiś czas temu zostali na nowo ustaleni udziałowcy i powstała spółka zarządzająca wspólnotą, która próbuje teraz robić porządek i domaga się ode mnie udostępnienia łąki innym. Czy mogę przejąć ten grunt na włas­ność przez zasiedzenie?

Z artykułu dowiesz się

  • co może być przedmiotem zasiedzenia?
  • czy członkowie wspólnoty gruntowej mogą zająć grunt przez zasiedzenie?
  • kiedy możliwe jest zasiedzenie?

Co może być przedmiotem zasiedzenia?

Co do zasady jest to możliwe. Przedmiotem zasiedzenia może być zarówno nieruchomość gruntowa, udział w prawie własności, jak i fizycznie wydzielona część nieruchomości. Zgodnie z Ustawą z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, uprawnienie do udziału we wspólnocie gruntowej polega na korzystaniu z nieruchomości stanowiącej przedmiot wspólnoty zgodnie z jej przeznaczeniem. Wykaz uprawnionych do udziału we wspólnocie oraz wykaz obszarów gospodarstw przez nich posiadanych i wielkość przysługujących im udziałów we wspólnocie ustala w drodze decyzji starosta. Sąd Najwyższy w postanowieniu z 7 marca 1992 r. (sygn. akt: II CKN 619/99) orzekł, że przedmiotem zasiedzenia może być także nieruchomość stanowiąca wspólnotę gruntową, czemu nie stoi na przeszkodzie wydanie decyzji administracyjnej ustalającej, że nieruchomość ta stanowi wspólnotę gruntową.

r e k l a m a

Czy członkowie wspólnoty gruntowej mogą zająć grunt przez zasiedzenie?

Także w postanowieniu z 28 listopada 2001 r. (sygn. akt: IV CKN 1004/00) Sąd Najwyższy orzekł, że członkowie wspólnoty gruntowej nie są pozbawieni możności nabycia przez zasiedzenie fizycznej części nieruchomości będącej wspólną własnością mieszkańców. Warunki niezbędne do zasiedzenia zawarte w przepisach Kodeksu cywilnego mogą być zrealizowane także przez poszczególnych członków wspólnoty w stosunku do nieruchomości stanowiącej jej własność. Sprawa przedstawia się tu podobnie jak w przypadku zasiedzenia części nieruchomości należącej do kilku współwłaścicieli przez jednego lub niektórych z nich.

Kiedy możliwe jest zasiedzenie?

W myśl art. 172 k.c., podstawową przesłanką zasiedzenia jest samoistne posiadanie nieruchomości przez określony czas. Współwłaściciel nieruchomości powołujący się na nabycie przez zasiedzenie udziałów pozostałych współwłaścicieli powinien udowodnić posiadanie nieruchomości wyłącznie dla siebie, tj. z wolą odsunięcia pozostałych współwłaścicieli od współposiadania i współkorzystania. Natomiast władanie rzeczą wspólną przez współwłaściciela musi wykraczać poza granice przysługującego mu uprawnienia do posiadania rzeczy wspólnej i korzystania z niej. Tak samo członek wspólnoty gruntowej musi udowodnić, że część gruntów wspólnoty posiadał wyłącznie dla siebie z wolą odsunięcia pozostałych członków, a więc musiał wyraźnie zamanifestować, że posiada tę rzecz lub część wyłącznie dla siebie.

We wniosku o zasiedzenie w postępowaniu przed sądem będzie Pan zatem musiał wykazać, że władał Pan łąką jak właściciel z wyłączeniem innych członków wspólnoty gruntowej i że byli oni pozbawieni możliwości korzystania z niej. Postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości musi się toczyć z udziałem osoby uprawnionej, czyli właściciela. W tym wypadku uczestnikiem postępowania będzie spółka, którą utworzono do sprawowania zarządu nad wspólnotą.

Alicja Moroz
fot.M. Szymańska

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy majątek nabyty po ślubie nie jest współwłasnością?

Teściowie przepisali na męża gospodarstwo przed naszym ślubem. Po ślubie mąż podzielił część słabszych gruntów na działki budowlane, a za pieniądze otrzymane z ich sprzedaży kupił mieszkanie w mieście. Ma zamiar je wynajmować. Mąż twierdzi, że mieszkanie, podobnie jak gospodarstwo, jest jego wyłączną własnością. Czy to prawda? Czytałam w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, że to, co nabyte w trakcie trwania małżeństwa, wchodzi do majątku wspólnego.

czytaj więcej

Czy przez długoletnią dzierżawę gruntów rolnik może przejąć ziemię przez zasiedzenie?

Brat oddał w dzierżawę grunty rolne na podstawie umowy zarejestrowanej w urzędzie gminy na 10 lat. Po jego śmierci na podstawie aktu dziedziczenia stałem się właścicielem tej ziemi. Nie jestem rolnikiem, więc kontynuowałem dzierżawę na kolejne 10 lat. W związku z tym, że za rok będzie upływać 20 lat dzierżawy, z obawy o zasiedzenie, zaproponowałem dzierżawcy nabycie ziemi w ramach pierwokupu. Nie wyraził jednak jeszcze na to zgody. Nie wykluczam, że mógłbym kontynuować z nim umowę na kolejne lata, ale obawiam się zasiedzenia. Czy słusznie?

czytaj więcej

Więcej pieniędzy na kredyty preferencyjne dla rolników. Które banki udzielają pożyczek?

Dodatkowe środki na dopłaty do oprocentowania kredytów z linii PR, RR i Z, trafią z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do aplikacji internetowej już 6 lutego 2023 roku. Środki te zostaną przekazane bankom współpracującym z Agencją.  Jeśli chodzi o inne linie kredytowe nic się nie zmienia.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)