Z artykułu dowiesz się
- co podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
- jakie przesłanki spełnia darowizna zwierząt na rzecz syna?
- co to jest nabycie towarów w świetle prawa?
- czy przekazanie synowi cieląt podlega opodatkowaniu?
Z artykułu dowiesz się
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. W szczególności chodzi tutaj o:
W interpretacji indywidualnej (IBPP1/443-390/13/LSz) z 1 sierpnia 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że przekazanie w darowiźnie synowi cieląt pochodzących z własnego chowu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT z tego powodu, że rolnik poniósł wydatki na inseminację krów. Była to czynność odpłatna, udokumentowana fakturą VAT. Rolnik skorzystał z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej odpłatną inseminację krów, z których pochodzą cielęta przekazane w darowiźnie synowi. Nie ponosił natomiast żadnych innych wydatków udokumentowanych fakturami VAT. Cielęta były bowiem karmione mlekiem matki.
W dacie dokonania darowizny cieląt obowiązywało nieco inne brzmienie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Wynikało z niego, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatna czynność z nią zrównana po spełnieniu warunków zawartych w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, tj. jeżeli przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu. Darowizna nie podlegałaby opodatkowaniu tylko wówczas, gdyby podatnikowi nie przysługiwało to prawo.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że nabycie towarów odczytywać należy również w kontekście ich wytworzenia, bowiem wytwarzać znaczy fabrykować, produkować, przetwarzać, robić, sporządzać, czyli robić coś z czegoś. Obecnie w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT jest mowa zarówno o nabyciu, jak i wytworzeniu.
Odmienne stanowisko zajął natomiast w podobnej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej (ILPP2/4512-1-173/15-4/JK) z 28 maja 2015 r.
Interpretacja dotyczyła sytuacji, gdy rolnik przekazał synowi w formie darowizny 10 ha gruntów ornych i 60 sztuk bydła (30 sztuk krów mlecznych i 30 sztuk młodego bydła – jałowizny). Nie przysługiwało mu wcześniej w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia towarów – zwierząt. Przekazane zwierzęta pochodziły z własnego chowu gospodarskiego.
Powołując się na przytoczone wyżej przepisy ustawy o VAT, organ skarbowy uznał, że darowizna zwierząt dokonana przez rolnika na rzecz syna nie spełnia przesłanek do uznania jej za dostawę towaru, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy. Właścicielowi zwierząt nie przysługiwało bowiem prawo do odliczenia podatku VAT przy nabyciu, wytworzeniu towarów (zwierząt), a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.
Jeżeli zatem przy hodowli bydła nie poniósł Pan żadnych wydatków dokumentowanych fakturami VAT i nie korzystał Pan z prawa do odliczenia podatków, wystawianie faktur synowi wydaje się zbędne. Dla pewności warto jednak wystąpić do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji podatkowej. Wskazówki, jak to zrobić, można znaleźć na stronie: www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-podatkowa-interpretacje-indywidualna.
Alicja Moroz
Fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy