Czy można podważyć postanowienie sądu o zasiedzenie gruntu rolnego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można podważyć postanowienie sądu o zasiedzenie gruntu rolnego?

08.06.2021autor: Alicja Moroz

Mąż nabył własność 2 ha gruntu rolnego przez zasiedzenie i zapisał mi je w testamencie razem z całym gospodarstwem. Po śmierci męża jego siostra próbuje podważyć postanowienie sądu w tej sprawie. Przegrała sprawę w dwóch instancjach i obecnie odwołała się do Sądu Najwyższego. Czy może wygrać?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy skarga kasacyjna jest zasadna?
  • w jakich sytuacjach Sąd Najwyższy pochyla się nad skargą kasacyjną?
  • jakie decyzje może podjąć sąd?

Kiedy skarga kasacyjna jest zasadna?

Trudno ocenić szansę wygrania przez Pani szwagierkę przed Sądem Najwyższym bez znajomości orzeczeń sądów obu instancji oraz skargi kasacyjnej.

Zgodnie z art. 398[3] § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, skargę kasacyjną strona może oprzeć na następujących podstawach:

  • naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,
  • naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
Podstawą skargi kasacyjnej nie mogą być zarzuty dotyczące ustalenia faktów lub oceny dowodów. W postępowaniu kasacyjnym nie jest dopuszczalne powołanie nowych faktów i dowodów, a SN jest związany ustaleniami faktycznymi stanowiącymi podstawę zaskarżonego orzeczenia.
r e k l a m a

W jakich sytuacjach Sąd Najwyższy pochyla się nad skargą kasacyjną?

W myśl art. 398 [9] § 1 k.p.c., Sąd Najwyższy przyjmie do rozpoznania tylko taką skargę kasacyjną, w której:

  • w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne,
  • istnieje potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów,
  • zachodzi nieważność postępowania lub skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona.

Jakie decyzje może podjąć sąd?

O przyjęciu lub odmowie przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania SN orzeka na posiedzeniu niejawnym. Postanowienie nie wymaga pisemnego uzasadnienia.

Sąd Najwyższy rozpoznaje skargę kasacyjną w składzie trzech sędziów. Oddali on skargę kasacyjną, jeżeli nie ma uzasadnionych podstaw albo jeżeli zaskarżone orzeczenie mimo błędnego uzasadnienia odpowiada prawu.

W razie uwzględnienia skargi SN uchyli zaskarżone orzeczenie w całości lub w części i przekaże sprawę do ponownego rozpoznania sądowi, który wydał orzeczenie. Może też uchylić w całości lub w części orzeczenie sądu pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania sądowi. W razie przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sąd rozpoznaje ją w innym składzie. Wyjątkowo tylko SN orzeka co do istoty sprawy.

Jeśli orzeczenie zostanie uchylone w wyniku skargi kasacyjnej, sąd, któremu sprawa została przekazana, związany będzie wykładnią prawa dokonaną w tej sprawie przez Sąd Najwyższy.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy darowizna krów własnemu synowi podlega opodatkowaniu?

Przekazałem synowi w darowiźnie część gospodarstwa, grunt i 11 sztuk bydła: 8 młodych zwierząt oraz 3 jałówki. Wszystkie te zwierzęta pochodzą z mojej hodowli. Syn jest rolnikiem ryczałtowym, ja jestem VAT-owcem. W biurze rachunkowym radzą mi, abym wystawił faktury synowi za darowane zwierzęta i rozliczył z tego podatek VAT. Czy muszę to robić, skoro zwierzęta nie były zakupione, a więc nie rozliczałem z nich podatku VAT?

czytaj więcej
Aktualności

Dzierżawa gruntów rolnych - gdzie w Europie płaci się najwięcej?

Różnice w czynszach dzierżawnych w Europie są znaczące. Jak się okazuje, to nie niemieccy rolnicy płacą najwięcej. Który kraj króluje w rankingach?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)