Z artykułu dowiesz się
- kiedy skarga kasacyjna jest zasadna?
- w jakich sytuacjach Sąd Najwyższy pochyla się nad skargą kasacyjną?
- jakie decyzje może podjąć sąd?
Z artykułu dowiesz się
Trudno ocenić szansę wygrania przez Pani szwagierkę przed Sądem Najwyższym bez znajomości orzeczeń sądów obu instancji oraz skargi kasacyjnej.
Zgodnie z art. 398[3] § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, skargę kasacyjną strona może oprzeć na następujących podstawach:
W myśl art. 398 [9] § 1 k.p.c., Sąd Najwyższy przyjmie do rozpoznania tylko taką skargę kasacyjną, w której:
O przyjęciu lub odmowie przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania SN orzeka na posiedzeniu niejawnym. Postanowienie nie wymaga pisemnego uzasadnienia.
Sąd Najwyższy rozpoznaje skargę kasacyjną w składzie trzech sędziów. Oddali on skargę kasacyjną, jeżeli nie ma uzasadnionych podstaw albo jeżeli zaskarżone orzeczenie mimo błędnego uzasadnienia odpowiada prawu.
W razie uwzględnienia skargi SN uchyli zaskarżone orzeczenie w całości lub w części i przekaże sprawę do ponownego rozpoznania sądowi, który wydał orzeczenie. Może też uchylić w całości lub w części orzeczenie sądu pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania sądowi. W razie przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sąd rozpoznaje ją w innym składzie. Wyjątkowo tylko SN orzeka co do istoty sprawy.
Jeśli orzeczenie zostanie uchylone w wyniku skargi kasacyjnej, sąd, któremu sprawa została przekazana, związany będzie wykładnią prawa dokonaną w tej sprawie przez Sąd Najwyższy.
Alicja Moroz
Fot. Pixabay
Alicja Moroz
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy