Kiedy i jak można zmienić umowę dożywocia za przekazanie gospodarstwa na rentę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy i jak można zmienić umowę dożywocia za przekazanie gospodarstwa na rentę?

23.05.2021autor: dr Aneta Suchoń

Przekazałem gospodarstwo rolne w ramach umowy dożywocia. Obecnie osoba z rodziny, która jest jego właścicielem, nie wypełnia postanowień umowy. Często dochodzi do kłótni. Czy mogę żądać zamiany tej umowy na rentę albo rozwiązać zawartą umowę? – chciałby wiedzieć rolnik–Czytelnik Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Sąd może zmienić warunki umowy dożywocia na dożywotnią rentę

Według art. 913 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli z jakichkolwiek powodów między dożywotnikiem a zobowiązanym wytworzą się takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę. W wypadkach wyjątkowych sąd może, na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie (§ 2).

r e k l a m a

W praktyce zamiana dożywocia na rentę jest trudna

W praktyce występują jednak problemy z realizacją zamiany uprawnienia objętego treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę. Jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 22 stycznia 2021 r. (sygn. akt: IV CSK 258/20), rozstrzygnięcie kwestii, czy w danym przypadku zachodzą wyjątkowe okoliczności, stanowiące według przepisu art. 913 § 2 k.c. dostateczną podstawę do rozwiązania umowy o dożywocie, podlega każdorazowo ocenie sądu na tle konkretnych okoliczności faktycznych.
Natomiast Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 3 marca 2020 r. (sygn. akt: I ACa 1134/19) doszedł do wniosku, że w ramach wykładni art. 913 § 2 k.c., wyjątkowy wypadek uzasadniający rozwiązanie umowy dożywocia należy wiązać nie tylko z krzywdzeniem dożywotnika, ale także z przejawem złej woli zobowiązanego. Chodzi przy tym o rażąco naganne zachowanie zobowiązanego, które wytworzyło taki stan, w którym nie jest możliwe dalsze wymaganie bezpośredniej styczności między stronami. Skorzystanie natomiast z innych środków (w tym zamiany na rentę) nie zapewni dożywotnikowi dostatecznej ochrony.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zasiłek opiekuńczy w KRUS znów będzie przedłużony

Prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego przez ubezpieczonych w KRUS ma być znów przedłużone, tym razem do końca roku szkolnego - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

czytaj więcej

Jak odrzucić spadek po zmarłej bliskiej osobie? W jakim terminie?

Okazało się, że bliska rodzina mojej cioci odrzuciła spadek. Spadkobiercą jest więc teraz siostra cioci, czyli moja mama. Czy mama może także odrzucić spadek? Jeśli tak, to w jakim terminie?

czytaj więcej
Aktualności

Zasiłek opiekuńczy w KRUS znów ma być przedłużony

Prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego przez ubezpieczonych w KRUS ma być znów przedłużone - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)