- Co predysponuje krowy do wypadania pochwy?
- Kiedy wypadnięcie pochwy jest szczególnie niebezpieczne?
- Jak leczyć wypadnięcie pochwy u krowy?
Wypadnięcie pochwy u krów mlecznych - jak do niego dochodzi?
Wypadnięcie pochwy to schorzenie, które polega na wystawaniu pochwy poza szparę sromową i może mieć formę częściową lub pełną. Wypadanie częściowe następuje wtedy, gdy tylko część ściany pochwy wystaje z rozcięcia narządów płciowych na zewnątrz. Z pełnym wypadnięciem mamy do czynienia, gdy wszystkie ściany pochwy wybrzuszają się na zewnątrz.
Do czynników, które predysponują krowę do wystąpienia tego schorzenia, należą:
- uwarunkowania genetyczne,
- wysoka ciąża (wówczas to następuje rozluźnienie tkanek kanału rodnego),
- napór na pochwę ze strony macicy lub żwacza,
- ciągłe parcia spowodowane np. występowaniem biegunek czy zapaleniem pęcherza moczowego.
Wypadaniu sprzyjają także ciąża mnoga prowadząca m. in do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego oraz nieodpowiednie, krótkie, nachylone ku tyłowi stanowiska.
Kiedy wypadnięcie pochwy jest szczególnie niebezpieczne?
Wypadnięcie pochwy w niewielkim zakresie wpływa negatywnie na stan zdrowia krowy i przebieg ciąży. Przypadki bardziej zaawansowane – szczególnie jeśli występują na 6 lub więcej tygodni przed spodziewanym porodem – bezwzględnie wymagają leczenia, aby nie doszło do zakażeń i stanów zapalnych. Wypadnięcia są szczególnie niebezpieczne ze względu na powstające martwice, które stają się wrotami zakażenia i martwicy wypadniętych fragmentów.
Jak leczyć wypadnięcie pochwy u krowy?
Głównym celem leczenia jest utrzymanie w odpowiednim miejscu wypadających tkanek, dopóki krowa się nie wycieli. Po wprowadzeniu na miejsce wypadniętej pochwy należy ją zabezpieczyć przed ponownym wypadnięciem. Uzyskujemy to poprzez zakładanie na srom pętli, specjalnych uprzęży, po to by go uszczelnić.
- Proces starzenia się krowy predysponuje ją do występowania schorzenia, gdyż z każdą kolejną ciążą mięśnie i więzadła miednicy stają się mniej elastyczne
Istnieją również metody operacyjne, które polegają na zmniejszeniu rozwarcia szpary sromowej poprzez założenie na wargi sromowe szwów z nici chirurgicznych albo specjalnych przyrządów w formie agrafek lub szpilek z zawleczkami. Można również chirurgicznie umocować pochwę na swoim miejscu. Najpopularniejszym sposobem jest jednak zakładanie na wargi sromowe szwów, które powinno się usunąć bezpośrednio przed porodem. Dość prostą, ale za to skuteczną metodą pomocniczą jest ustawienie zadu krowy wyżej. Do tego celu używamy specjalnego podestu z desek, który podstawiamy krowie pod zad. Warto również pamiętać o odpowiedniej diecie takich krów, przede wszystkim zapobiegającej biegunkom, a tym samym parciom.
Beata DąbrowskaZdjęcia: Beata Dąbrowska