Z artykułu dowiesz się
- Jak przyznaje się pomoc finansową?
- Co to jest likwidacja lub częściowa likwidacja?
- Czy ARiMR może żądać zwrotu wsparcia za poprzednie lata za mniejszy areał?
Z artykułu dowiesz się
ARiMR nie może już żądać od Pana zwrotu wypłaconego wsparcia. Wynika to z § 13 ust. 5 rozporządzenia z 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na zalesianie gruntów rolnych objętej PROW. Przewiduje on, że w przypadku gdy uprawa leśna została częściowo zlikwidowana przed upływem 20 lat od dnia uzyskania pierwszej płatności na zalesianie, płatność na zalesianie wypłacona w odniesieniu do gruntów, na których uprawę tę zlikwidowano, podlega wstrzymaniu oraz zwrotowi w pełnej wysokości za cały okres jej pobierania. Wyjątkiem jest zgoda w formie decyzji wydana przez właściwy organ na przeznaczenie tych gruntów na cele nierolnicze albo nieleśne na podstawie przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Wsparcie na zalesienie nie podlega wstrzymaniu oraz zwrotowi, jeżeli częściowa likwidacja uprawy leśnej nastąpiła po upływie 5 lat od dnia wydania decyzji w sprawie płatności na zalesianie.
W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że wykładnia pojęcia likwidacji (częściowej likwidacji) uprawy leśnej musi być dokonywana z uwzględnieniem celu wsparcia. Musi być interpretowana jako trwała likwidacja uprawy leśnej, to jest faktyczne zaprzestanie dokonywania na określonym gruncie uprawy leśnej, zabiegów mających na celu utrzymywanie zalesienia. Tak orzekł m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 stycznia 2019 r. (sygn. akt: I GSK 3044/18), który wskazał, że istotą wsparcia na zalesienie jest wspomaganie uzasadnionej trwałej zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na tereny zalesione.
Natomiast podstawą do zmniejszenia płatności i nałożenia sankcji są przepisy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) Nr 640/2014 z 11 marca 2014 r. W sytuacji gdy powierzchnia zadeklarowana we wniosku przekracza powierzchnię stwierdzoną, a różnica wynosi więcej niż 3% lub 2 ha, ale nie więcej niż 20% obszaru stwierdzonego, pomoc przyznaje się do powierzchni stwierdzonej, którą pomniejsza się o dwukrotność stwierdzonej różnicy. W kolejnych wnioskach musi Pan zatem wpisywać powierzchnię stwierdzoną podczas kontroli.
Alicja Moroz
fot. Pixabay
Alicja Moroz
Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym
Najważniejsze tematy