Czy ARiMR może zażądać zwrotu części dopłat za niższą powierzchnię upraw czy lasu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy ARiMR może zażądać zwrotu części dopłat za niższą powierzchnię upraw czy lasu?

14.07.2022autor: Alicja Moroz

Po kontroli uprawy leśnej zajmującej 2 ha założonej przeze mnie w 2005 r. kontrolerzy ustalili, że zalesiona powierzchnia jest mniejsza o 20 arów, niż podałem we wniosku. Otrzymałem z biura powiatowego ARiMR decyzję o zmniejszeniu płatności i nałożeniu sankcji. Odwołałem się od niej, ale została utrzymana w mocy. Czy ARiMR może zażądać zwrotu płatności za lata ubiegłe?

Z artykułu dowiesz się

  • Jak przyznaje się pomoc finansową?
  • Co to jest likwidacja lub częściowa likwidacja?
  • Czy ARiMR może żądać zwrotu wsparcia za poprzednie lata za mniejszy areał?

Czy ARiMR może żądać zwrotu wsparcia za poprzednie lata za mniejszy areał?

ARiMR nie może już żądać od Pana zwrotu wypłaconego wsparcia. Wynika to z § 13 ust. 5 rozporządzenia z 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na zalesianie gruntów rolnych objętej PROW. Przewiduje on, że w przypadku gdy uprawa le­śna została częściowo zlikwidowana przed upływem 20 lat od dnia uzyskania pierwszej płatności na zalesianie, płatność na zalesianie wypłacona w odniesieniu do gruntów, na których uprawę tę zlikwidowano, podlega wstrzymaniu oraz zwrotowi w pełnej wysokości za cały okres jej pobierania. Wyjątkiem jest zgoda w formie decyzji wydana przez właściwy organ na przeznaczenie tych gruntów na cele nierolnicze albo nieleśne na podstawie przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Wsparcie na zalesienie nie podlega wstrzymaniu oraz zwrotowi, jeżeli częściowa likwidacja uprawy leśnej nastąpiła po upływie 5 lat od dnia wydania decyzji w sprawie płatności na zalesianie.

r e k l a m a

Co to jest likwidacja lub częściowa likwidacja?

W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że wykładnia pojęcia likwidacji (częściowej likwidacji) uprawy leśnej musi być dokonywana z uwzględnieniem celu wsparcia. Musi być interpretowana jako trwała likwidacja uprawy leśnej, to jest faktyczne zaprzestanie dokonywania na określonym gruncie uprawy leśnej, zabiegów mających na celu utrzymywanie zalesienia. Tak orzekł m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 stycznia 2019 r. (sygn. akt: I GSK 3044/18), który wskazał, że istotą wsparcia na zalesienie jest wspomaganie uzasadnionej trwałej zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na tereny zalesione.

Jak przyznaje się pomoc finansową?

Natomiast podstawą do zmniejszenia płatności i nałożenia sankcji są przepisy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) Nr 640/2014 z 11 marca 2014 r. W sytuacji gdy powierzchnia zadeklarowana we wniosku przekracza powierzchnię stwierdzoną, a różnica wynosi więcej niż 3% lub 2 ha, ale nie więcej niż 20% obszaru stwierdzonego, pomoc przyznaje się do powierzchni stwierdzonej, którą pomniejsza się o dwukrotność stwierdzonej różnicy. W kolejnych wnioskach musi Pan zatem wpisywać powierzchnię stwierdzoną podczas kontroli.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak można zamienić las na użytki rolne? Jakie są przepisy?

Mam małe gospodarstwo rolne, a część gruntów kilka lat temu przeznaczyłem na zalesienie. Obecnie z uwagi na chorobę syna i potrzebne pieniądze na leczenie chciałbym powiększyć sad i zmienić przeznaczenie gruntu leśnego na rolny. Chodzi o 0,75 ha. Jakie przesłanki muszą być spełnione, aby starosta wyraził zgodę? Słyszałem od rolników, że w każdym starostwie są różne interpretacje. Jak to możliwe? Czy mamy różne przepisy?

czytaj więcej

Kredyty preferencyjne na zakup ziemi z większym limitem. Od kiedy i gdzie można się ubiegać?

ARiMR zwiększa limit środków na dopłaty do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi dla młodych rolników. Gdzie można ubiegać się o pieniądze?

czytaj więcej

Suwalszczyzna i Podlasie w strugach deszczu

Wczorajsza doba była opadowo katastrofalna dla rejonu Suwalszczyzny i Podlasia. W wielu lokalizacjach spadło ponad 70 mm deszczu, a w Gołdapi… 114,1 mm.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)