Kredyty preferencyjne na zakup ziemi z większym limitem. Od kiedy i gdzie można się ubiegać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kredyty preferencyjne na zakup ziemi z większym limitem. Od kiedy i gdzie można się ubiegać?

22.07.2022autor: Kamila Szałaj

ARiMR zwiększa limit środków na dopłaty do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi dla młodych rolników. Gdzie można ubiegać się o pieniądze?

25 lipca 2022 r. zostanie udostępniony dodatkowy limit pieniędzy na dopłaty do kredytów preferencyjnych, czyli takich, których część pokrywa Skarb Państwa. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspomoże spłatę kwoty kredytu przeznaczonej na zakup użytków rolnych przez młodych rolników.

r e k l a m a

Gdzie można ubiegać się o przyznanie kredytu preferencyjnego?

O przyznanie kredytu preferencyjnego młodzi rolnicy będą mogli ubiegać się m.in. w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A. oraz w zrzeszonych i współpracujących z nimi Bankach. Ubieganie się o kredyt będzie możliwe również w:

  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
  • Santander Bank Polska S.A.
  • Krakowskim Banku Spółdzielczym
  • Banku Spółdzielczym w Brodnicy
  • Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A. oraz w zrzeszonych i współpracujących z nimi bankach

Dodatkowy limit środków na dopłaty do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi

Dodatkowy limit pieniędzy na dopłaty do kredytów zostanie udostępniony za pomocą internetowej platformy aplikacyjnej. Limit funduszy przeznaczony na ten cel po zwiększeniu wynosi 9 mln zł.

Przypomnijmy, że kredyty preferencyjne, udzielane przez banki, które współpracują z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to pożyczki, której oprocentowanie spłaca za rolnika Agencja.

Co bardzo istotne - warunkiem otrzymania wsparcia do kredytów preferencyjnych jest złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie do tych gruntów.

Mówiąc ściślej - mogą się o nie starać jedynie użytkownicy danych gruntów, którzy nie tylko prowadzą na nich działalność rolniczą, ale także to oni złożyli wniosek o przyznanie do tych działek dopłat bezpośrednich czy też płatności obszarowych w ramach PROW 2014–2020.

Więcej na temat dopłat do kredytów preferencyjnych pisaliśmy tutaj: 250 mln złotych na kredyty preferencyjne dla rolników

 oprac. Justyna Czupryniak
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wyższe limity dopłat do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi rolniczej

Agencja udostępniła 25 lipca bankom dodatkowy limit środków na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk). Po zwiększeniu łączny limit środków na dopłaty do tych kredytów wynosi 9 mln zł.

czytaj więcej

Czy ARiMR może zażądać zwrotu części dopłat za niższą powierzchnię upraw czy lasu?

Po kontroli uprawy leśnej zajmującej 2 ha założonej przeze mnie w 2005 r. kontrolerzy ustalili, że zalesiona powierzchnia jest mniejsza o 20 arów, niż podałem we wniosku. Otrzymałem z biura powiatowego ARiMR decyzję o zmniejszeniu płatności i nałożeniu sankcji. Odwołałem się od niej, ale została utrzymana w mocy. Czy ARiMR może zażądać zwrotu płatności za lata ubiegłe?

czytaj więcej

Wojsko będzie szkolić pracowników ARiMR

Pracownicy ARiMR będą włączać się w działania na rzecz bezpieczeństwa. Szkolić ich będą w tym zakresie żołnierze WOT. Co ciekawe aż 60 proc. tzw. terytorialsów pochodzi ze małych miejscowości, a spora część jest rolnikami. Zatem korzyści współpracy są wielowymiarowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)