Co obejmuje odszkodowanie z OC rolników?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co obejmuje odszkodowanie z OC rolników?

05.10.2022autor: Alicja Moroz

Mam grunty przylegające do granicy miasta. Niedawno zbudowano tu duże osiedle mieszkaniowe. Wielu mieszkańców stawia samochody przy drodze wzdłuż mojego pola. Strażnik miejski mnie straszy, że jak na polu wybuchnie pożar i zapalą się od niego samochody, będę płacił właścicielom odszkodowanie. Czy to prawda?

Z artykułu dowiesz się

  • Co jest ubezpieczone w ramach OC rolnika?
  • W jakiej wysokości wypłaca się odszkodowanie?

Co jest ubezpieczone w ramach OC rolnika?

W takim przypadku odszkodowanie powinno być wypłacone przez zakład ubezpieczeń, z którym ma Pan zawartą umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników. Zgodnie z art. 50 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych (…), z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego szkodę będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Przepis ten stosuje się również, jeżeli szkoda powstała w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych w rozumieniu przepisów Prawa o ruchu drogowym będących w posiadaniu rolników mających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa rolnego.

r e k l a m a

W jakiej wysokości wypłaca się odszkodowanie?

Odszkodowanie ustala się i wypłaca w granicach odpowiedzialności cywilnej osoby odpowiedzialnej, najwyżej do ustalonej w umowie sumy gwarancyjnej. Nie może być ona niższa niż równo­wartość w złotych ustalana przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez NBP obowiązującego w dniu wyrządzenia szkody:

  • w przypadku szkód na osobie – 5 210 000 euro,
  • w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro.

Kwoty te dotyczą jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Alicja Moroz
fot. OSP Chojna

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ogromny wzrost liczby bobrów w Polsce. Jak rolnicy mogą się bronić przed szkodami wyrządzanymi przez te zwierzęta?

Populacja bobra w Polsce wzrosła pięciokrotnie. W ślad za tym rosną straty, bo spiętrzona na tamach woda zalewa rolnikom pola i łąki. - Nie pomagają nawet 20-metrowe rury pod tamami - żali się nasza Czytelniczka. Jak można bronić się przed bobrami? Czy będzie większy odstrzał tych zwierząt?

czytaj więcej

Straty suszowe będzie można zgłaszać dłużej?

15 października to dzień, w którym upływa termin składania wniosków o oszacowanie strat spowodowanych suszą rolniczą. Jednak wielu gospodarzy nie zdążyło tego zrobić, głównie z powodu kłopotów z działaniem aplikacji suszowej. Dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, by minister rolnictwa zgodził się na przedłużenie terminu wnioskowania. 

czytaj więcej

Interwencja strażaków – pożar hałdy pelletu

Na terenie gospodarstwa ogrodniczego zapaliła się hałda pelletu. Strażacy z terenu powiatu ryckiego brali udział w akcji. Ogień udało się opanować.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)