Straty suszowe będzie można zgłaszać dłużej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Straty suszowe będzie można zgłaszać dłużej?

05.10.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

15 października to dzień, w którym upływa termin składania wniosków o oszacowanie strat spowodowanych suszą rolniczą. Jednak wielu gospodarzy nie zdążyło tego zrobić, głównie z powodu kłopotów z działaniem aplikacji suszowej. Dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, by minister rolnictwa zgodził się na przedłużenie terminu wnioskowania. 

Co się działo z aplikacją suszową?

W tym roku kłopoty z aplikacją suszową zaczęły się już od startu. A raczej od jego opóźnienia - aplikacja wystartowała 28 lipca, czyli ponad miesiąc później, niż w 2021 roku! Wówczas rolnicy mogli zgłaszać straty spowodowane suszą już od 4 czerwca. 

Jednak cierpliwość rolników, którzy byli zmuszeni do czekania ze złożeniem wniosku, również po uruchomieniu aplikacji suszowej była wystawiona na próbę. Bowiem choć system oficjalnie działał, zgłoszenie szkody nadal było niemożliwe. Ministerstwo rolnictwa informowało, że jest to działanie celowe, by rolnicy mogli na bieżąco doszacowywać straty w aplikacji i korygować wniosek. 

r e k l a m a

Dlaczego rolnicy nie mogą zgłosić szkody?

Choć aplikacja suszowa teoretycznie działa już bez kłopotów, w praktyce rolnicy wciąż nie zawsze mogą zgłaszać szkodę. W ostatnim czasie bowiem system notuje ogromne spowolnienie, szczególnie w godzinach 10.00-15.00. W tym czasie pracują placówki doradcze, gdzie rolnicy mogą zgłosić się po pomoc w uzupełnieniu wniosku o oszacowanie strat spowodowanych suszą rolniczą. W efekcie złożenie takiego dokumentu dla średniego gospodarstwa o powierzchni ok. 20 ha wraz z produkcją zwierzęcą może zająć nawet do 2 godzin! 

Czy z winy aplikacji suszowej rolnicy mogą nie dostać odszkodowania?

Takie spowolnienie działania aplikacji suszowej skutkuje tym, że wnioskodawcy, którzy potrzebują pomocy doradców, często tracą długie godziny, oczekując w kolejkach. Co więcej, mniejsza przepustowość systemu powoduje, że nie wszyscy zdążą złożyć wniosek! Szczególnie pokrzywdzoną grupą będą starsi rolnicy, którzy potrzebują pomocy przy opracowywaniu dokumentacji i nie chcą lub nie mogą złożyć wniosku samodzielnie. 

WIR interweniuje u ministra rolnictwa

Sytuacją zainteresowały się organizacje rolnicze, którym gospodarze zgłaszali kolejne problemy z rejestrowaniem wniosków w aplikacji suszowej. Wielkopolska Izba Rolnicza zdecydowała się w końcu zareagować. Wystosowała pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza z prośbą o interwencję w tej sprawie u  ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. 

WIR sugeruje, by termin składania wniosków w aplikacji suszowej został przedłużony do 30 listopada. Zdaniem Izby, konieczne jest także usprawnienie działania systemu, by rolnicy mogli bez kłopotu składać dokumenty o oszacowanie strat spowodowanych suszą rolniczą w dowolnych godzinach, nie musząc liczyć się z koniecznością kilkugodzinnej walki z niedziałającą lub opieszałą aplikacją.

Póki co, WIR nie otrzymała odpowiedzi na swój wniosek.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato.com

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak susza wpłynęła na zdrowie roślin?

Niedobory wody związane ze zmianami klimatycznymi stają się coraz powszechniejszym problemem. Wpływają na same rośliny, ale również na zagrażające im agrofagi. To oznacza konieczność wprowadzenia nowych metodyk ochrony upraw.

czytaj więcej

Czy wypas owiec na TUZ-ach będzie się opłacać?

Trwałe użytki zielone to element bioróżnorodności, którego rozwój zamierza wspierać Unia Europejska. W takiej sytuacji warto rozważyć zagospodarowanie tych obszarów w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać ich potencjał. Jednym z rozwiązań może być wypas na TUZ-ach owiec. Dlaczego akurat te zwierzęta? 

czytaj więcej

ARiMR nie wypłaciła prawie 40 proc. dopłat do nawozów! Kiedy rolnicy dostaną pieniądze?

- Kiedy ARiMR wreszcie przeleje dopłaty do nawozów? - pytają rolnicy, którzy od trzech miesięcy bezskutecznie czekają na pieniądze. Sprawdzamy więc, do kiedy Agencja ma czas na wypłatę pieniędzy, czy wyrobi się w terminie i skąd aż takie opóźnienia w realizacji wsparcia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)