Kto dostanie dodatek węglowy, jak w jednym domu mieszkają dwie rodziny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto dostanie dodatek węglowy, jak w jednym domu mieszkają dwie rodziny?

14.10.2022autor: dr Aneta Suchoń

Mieszkamy w jednym domu z synem i jego rodziną. My zajmujemy parter domu, syn z rodziną piętro. Budynek jest ogrzewany za pomocą jednego pieca na węgiel. Pracownik gminy podpowiedział, żeby wniosek o dodatek węglowy złożył zarówno syn, jak i my. Teraz słyszymy w telewizji, że wniosek może złożyć tylko jedna rodzina. Czy nie poniesiemy jakichś konsekwencji?

Wcześniejsza wersja dodatku węglowego dotyczyła każdego gospodarstwa domowego

Pierwotna wersja ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym nie rozstrzygała tej kwestii. Z jej treści wynikało, że dodatek przysługuje na gospodarstwo domowe – jednoosobowe lub wieloosobowe, niezależnie od tego, ile źródeł ciepła znajduje się w budynku. Jeżeli zatem w jednym domu zamieszkiwały dwie rodziny prowadzące odrębne gospodarstwa domowe, przepisy nie wykluczały możliwości złożenia dwóch wniosków.

r e k l a m a

Kto pierwszy składa wniosek, ten otrzymuje dodatek węglowy

Obecnie problem ten został jedno­znacznie uregulowany poprzez nowelizację dokonaną ustawą z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania funkcjonuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem. Jeżeli wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego na ten sam adres miejsca zamieszkania, dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostaną bez rozpoznania.

 

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM

fot. envato.elements

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 12. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Można już składać wnioski o dodatek elektryczny. Kto dostanie 1 tys., a kto 1,5 tys. złotych?

Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen.

czytaj więcej

Czy znajomy może wydzierżawić gospodarstwo osobie bez kwalifikacji rolniczych?

Moim bliskim znajomym jest starszy, samotny rolnik, który chciałby wydzierżawić mi gospodarstwo, a w przyszłości nawet przepisać. Mieszka on na terenie innego województwa. Na razie pracuję poza rolnictwem i jestem ubezpieczony w ZUS. Zamierzam jednak przenieść się do znajomego i zająć prowadzeniem jego gospodarstwa. Mam skończoną zawodową szkołę mechaniczną. Czy mogę być dzierżawcą ziemi rolnej? Czy znajomy będzie mógł mi ją w przyszłości przekazać?

czytaj więcej

Dzierżawa gruntów rolnych od parafii. Jakie są zasady?

Przez lata obrabiałem część gruntów rolnych należących do parafii na podstawie ustnej umowy z kolejnymi proboszczami. Na tej samej zasadzie drugą część ziemi dzierżawił drugi rolnik. Ostatni proboszcz przez zmianą parafii zawarł pisemną umowę dzierżawy na wszystkie grunty z innym rolnikiem. Co w tej sytuacji mam robić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)