Na czym polega skup interwencyjny na cele rezerw strategicznych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na czym polega skup interwencyjny na cele rezerw strategicznych?

02.03.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Na czym polega skup interwencyjny na cele rezerw strategicznych? Czy zostanie on uruchomiony w Europie i w Polsce dla wieprzowiny?

Skup interwencyjny – jak go rozumieć?

Skup interwencyjny jest rozumiany jako mechanizm publicznej interwencji rynkowej, która polega na ustanowieniu jednej organizacji rynków produktów rolnych. Przepisy co do takiej organizacji są takie same dla wszystkich członków UE.  Polega na tym, że właściwe organy państw członkowskich skupują i przechowują produkty, aż do momentu ich zbywania na podstawie zapisów zawartych w rozporządzeniach KE. Dotyczy to produktów kwalifikujących się, czyli: pszenicy zwyczajnej, pszenicy durum, jęczmienia, kukurydzy, ryżu niełuskanego, świeżej lub schłodzonej wołowiny i cielęciny, masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku. Jednakże nie dotyczą one rynku wieprzowiny, poza uruchomieniem mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny.

r e k l a m a

Na jakiej zasadzie działa skup interwencyjny?

Takie działanie wymaga przedłożenia przez Komisję Europejską stosownego projektu rozporządzenia wykonawczego, podlegającego procedurze głosowania przedstawicieli państw członkowskich UE. W decyzji takiej uwzględnia się średnie ceny rynkowe notowane w Unii, progi referencyjne i koszty produkcji danych produktów lub potrzebę zareagowania we właściwym czasie na szczególnie trudną sytuację na rynku lub na zmiany sytuacji gospodarczej, które mają znaczący negatywny wpływ na marże w sektorze.

Na ten moment KE i sam sektor wieprzowiny uważają, że mechanizm prywatnego przechowywania wieprzowiny odsunie problemy kryzysu na rynku wieprzowiny w czasie i ich nie rozwiąże. Rozwiązanie te sprawdza się jedynie jako pomoc doraźna, tym bardziej, że eksport unijnej wieprzowiny do Chin wciąż jest ograniczony.

Jakie kroki podjęto w Polsce?

Mimo to, polski premier na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 29 września 2021 r. wydał decyzję Nr 324/R/21 w sprawie utworzenia rezerw strategicznych produktów rolno-spożywczych i dotyczył asortymentu pochodzącego od świń z gospodarstw rolnych znajdujących się w strefie ograniczeń III ASF.

W związku z powyższym w styczniu 2022 roku Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przeprowadziła przetarg na wybór przedsiębiorców, którzy dokonają sprzedaży mięsa wieprzowego ze świń pochodzących ze stref z  ograniczeniami III i będą świadczyć usługę jego przechowywania wraz z wymianą.

W ramach przetargu wpłynęło oferty od pięciu przedsiębiorców, jednak:

  • ich zainteresowanie przedmiotem postępowania było relatywnie małe;
  • zaproponowane ceny sprzedaży mięsa w elementach w złożonych ofertach i po przeprowadzonych dwukrotnie negocjacjach były rażąco wysokie,
  • stawki uzyskane za usługę przechowywania w przedmiocie postępowania nie odzwierciedlały stawek rynkowych też były wysokie.

Dlatego, ze względu na wysokie ceny, przetarg ten został unieważniony przez Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie KRIR

Fot, Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ogromny wzrost liczby ognisk ASF w Europie. Najgorzej w Rumunii

Afrykański pomór świń nie daje za wygraną. Macedonia Północna to kolejny kraj z potwierdzonym po raz pierwszy zakażeniem wirusem. Wykryto go w przydomowej chlewni na wschodzie kraju, w której utrzymywano 18 świń, a u 3 z nich stwierdzono chorobę. Jakie działania podjęto w tym gospodarstwie?

czytaj więcej

Wojskowe drony mają pomóc w zwalczaniu ASF

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że do szybszego zwalczania wirusa ASF w środowisku chce wykorzystać wojsko. Co to w praktyce ma oznaczać? I na jaką pomoc mogą liczyć hodowcy świń?

czytaj więcej

Myśliwi zapewniają, że odstrzelili ponad 200 tys. dzików. Ale ASF dalej szaleje

Myśliwi przekonują, że polowania na dziki, będące elementem walki z ASF, są bardzo intensywne i widać zmniejszenie populacji tych zwierząt. W 2021 roku odbyło się ponad 4 mln polowań, na których pozyskano ponad 215 tys. sztuk dzików. Tymczasem wirus ASF kontynuuje swoją podróż na Zachód Europy. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)