Wojskowe drony mają pomóc w zwalczaniu ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojskowe drony mają pomóc w zwalczaniu ASF

03.02.2022autor: Paweł Mikos

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że do szybszego zwalczania wirusa ASF w środowisku chce wykorzystać wojsko. Co to w praktyce ma oznaczać? I na jaką pomoc mogą liczyć hodowcy świń?

Podczas VIII Kongresu Rolnictwa RP swoje wypowiedzi mieli zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak  i wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Znaczna część deklaracji wygłaszanych przez obu polityków była powtórzeniem wcześniej już omawianych kwestii jak chociażby obniżenia stawki podatku VAT na paliwa czy nawozy. Jednak pojawiły się także nowe informacje na temat zwalczania ASF.

r e k l a m a

Instytucje wojskowe mają zaangażować się w walkę z ASF

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas swojego wystąpienia zapowiedział kontynuowanie walki z ASF. Wirus cały czas jest obecny środowisku, bo jego nosicielami są dziki.

Dodatkowo, jak podkreślał, na znaczące ograniczenie ASF w hodowlach wpłynęło doradztwo i współpraca Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz lekarzy weterynarii z rolnikami w przygotowywaniu planów asekuracji.

Wspólnie z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych przygotowujemy sprzęt do obiektywnego przeliczania dzików – mówił Henryk Kowalczyk.

Wicepremierowi chodziło o projekt, w który, ITWL był liderem konsorcjum i ma on na celu wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych (BSP) wyposażonych w głowice termowizyjne, co pozwala na wykrywanie i obserwację watah dzików, a co za tym idzie także dokładne przeliczenie dzików w  stadach. Z kolei system AtraxASF pozwala na realizacje precyzyjne zaplanowany lotów oraz nawet na śledzenie już zainfekowanych wirusem ASF dzików.

Co istotne, dzięki rozwiązaniu zaproponowanemu przez Wojskowy Instytut Lotnictwa, można w ciągu jednego lotu, który trwa do 50 minut przeszukać obszar o powierzchni do 15 km2. Na dodatek, można śledzić i zliczać dziki znajdujące się w trudno dostępnym dla ludzi terenie oraz w ciągu nocy.

Według prof. dr hab. inż. Krzysztof Sibilski, z ITWL, kierownik projektu, algorytmu zastosowane w systemie na podstawie temperatury i behawioryzmu wykrywają dziki oraz pozwalają wytypować sztuki chore na ASF.

Na jaką pomoc mogą liczyć hodowcy świń

Minister rolnictwa przypomniał, że rząd umożliwił kupowanie mięsa ze stref ASF, co częściowo łagodzi skutki spadku cen skupu. Rząd myśli także o pomocy dla sektora wieprzowiny. Stąd program dopłat do loch.

Mam nadzieję, że w kwietniu cena wieprzowiny wzrośnie. Ale jak nie wzrośnie to będziemy podejmować z Premierem decyzję o przedłużeniu okresy wsparcia. Aby to przetrzymać i zachować hodowlę – deklarował minister Kowalczyk.

Warto także dodać, że od 15 lutego rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty do każdej lochy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: 1000 złotych dopłaty do lochy na nowych zasadach. Co się zmieni?.

Obietnica wzrostu dopłat dla małych i średnich gospodarstw

Minister Kowalczyk powtórzył także obietnicę wyrównania dopłat bezpośrednich dla małych i średnich gospodarstwa do średniej unijnej.

Już od tego roku rolnicy do 30 ha będą mieli dopłaty na poziomie średniej europejskiej. A od roku przyszłego wszyscy, którzy mają gospodarstwa do 50 ha – zadeklarował wicepremier Kowalczyk.

Wpływ na to będzie miała m.in. płatność redystrybucyjna oraz płatność uzupełniająca pochodząca z budżetu krajowego. 

H. Kowalczyk zapowiedział także, że jeszcze w tym tygodniu do KPRM zostanie przekazana ustawa zapewniająca pobieranie emerytur rolniczych bez konieczności przekazywania gospodarstwa oraz kontynuowanie działań zmierzających wprowadzenia nowego systemu ubezpieczeń wzajemnych w rolnictwie (obejmującego ryzyko klęski suszy).

Będą dopłaty do nawozów, ale kiedy?

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że zdaje sobie sprawę jak ogromnym problemem dla rolników są obecne ceny nawozów. Rząd chce zastosować system dopłat do zakupu nawozów.

Więcej na ten temat w artykule: Nawet 3 mld zł na dopłaty do nawozów. Na jakich warunkach?

Jednak na takie działanie musi zgodzić się jeszcze Komisja Europejska.

Zrobimy to natychmiast jak dostaniemy taką zgodę. Czasami jestem pytany dlaczego czekać na zgodę, zróbcie to bez niej. Zrobilibyśmy to gdyby nie jedno ryzyko. Za pół roku, za rok zapuka urzędnik z Komisji Europejskiej i powie oddawajcie tą niedozwoloną pomoc publiczną, którą dostaliście – tłumaczył premier Morawiecki.

Do 15 tys. złotych dotacji na zbiorniki retencyjne

Premier zapewnił także, że cześć projektów wspierających obszary wiejskiej, a które znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy, będą realizowane nawet bez odblokowania tych środków przez Komisję Europejską. 

To są bardzo dobre wypracowane ze środowiskiem rolniczym projekty. Chociażby ten dotyczące zbiorników retencyjnych. Na każdy takie zbiornik będziemy dopłacać 15 tys. złotych – obiecywał Mateusz Morawiecki.

Rząd zamierza realizować także programy związane z energią dla wsi oraz rozwojem przetwórstwa.

Przeczytaj także:

Rząd chce strzelać do dzików z pojazdów, myśliwi oburzeni

Będą dopłaty do nawozów. Na ile mogą liczyć rolnicy?

Paweł Mikos, wk
Zdjęcia: pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na czym polega skup interwencyjny na cele rezerw strategicznych?

Na czym polega skup interwencyjny na cele rezerw strategicznych? Czy zostanie on uruchomiony w Europie i w Polsce dla wieprzowiny?

czytaj więcej

ASF: W Niemczech odstrzelono ok. 700 tys. dzików. W Polsce ułamek tego

ASF rujnuje hodowlę trzody chlewnej. Wiedzą to Niemcy, więc choć ognisk choroby mają mało, to strzelają do dzików na potęgę. A w Polsce? Mimo że wirus szaleje, poziom odstrzału jest mizerny.

czytaj więcej

Ogromny wzrost liczby ognisk ASF w Europie. Najgorzej w Rumunii

Afrykański pomór świń nie daje za wygraną. Macedonia Północna to kolejny kraj z potwierdzonym po raz pierwszy zakażeniem wirusem. Wykryto go w przydomowej chlewni na wschodzie kraju, w której utrzymywano 18 świń, a u 3 z nich stwierdzono chorobę. Jakie działania podjęto w tym gospodarstwie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)