Hodowla Zwierząt - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Hodowla Zwierząt

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

ARiMR nie przyznała dotacji na bioasekurację. Sąd stanął po stronie rolnika

  Rolnik z Wielkopolski już po raz drugi wygrał sprawę o przyznanie dofinansowania na bioasekurację ze środków PROW 2014–2020, o które stara się od listopada 2018 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwukrotnie odmówiła mu przyznania pomocy na inwestycje zapobiegające ASF. Chodziło o dotację na budowę ogrodzenia chlewni oraz osobnego ogrodzenia magazynu na słomę wykorzystywaną jako ściółka w budynkach inwentarskich.

czytaj więcej

Już tylko niewielkie obszary są objęte czerwoną strefą ASF

Po publikacji rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/373 z 17 lutego 2023 roku zmieniającego załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń zmieniły się zasięgi stref ASF.  

czytaj więcej

Jakie muszą mieć warunki prosięta tuż po odsadzeniu?

Dla prosiąt odsadzenie jest najbardziej stresującym okresem w ich życiu. Wiąże się z oddzieleniem od lochy, zmianą żywienia z mleka na paszę stałą, przeniesieniem do nowego miejsca (czasami też z transportem) i wymieszaniem ze zwierzętami z różnych miotów w jednym kojcu.   

czytaj więcej

Rolnicy z Mazowsza postawili na chów świń rasy puławskiej. "Mięso wyjątkowo smaczne i soczyste"

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – głosi znane polskie przysłowie. Tymi słowami można określić świnie rasy puławskiej, które są źródłem dobrej polskiej żywności, o czym często zapominamy przy wyborach. Prowadzona hodowla pozwala nie tylko zachować najstarszą w naszym kraju rasę świń, ale dostarcza przy tym bardzo dobrej jakości wieprzowinę.

czytaj więcej

Większa kontrola na odbiorem zwierząt. Co nowe prawo oznacza dla rolników?

W pierwszy dzień wiosny światło dzienne ujrzał projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących poprawie nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt. Co te przepisy zmieniają dla rolników utrzymujących zwierzęta oraz dla ubojni?

czytaj więcej
r e k l a m a

Hodowcy drobiu mają problemy z rejestracją stada w IRZ. "Urzędnicy zepsuli wszystko, co się dało"

– Hodowcy drobiu, aby wywiązać się z obowiązku rejestracji ptaków, muszą wpisywać do państwowego systemu nieprawdę albo bzdury. Pracownicy biur powiatowych ARiMR są równie bezradni – denerwuje się Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Jakie absurdy kryje w sobie nowy system IRZ?

czytaj więcej

Wyższe dopłaty do dobrostanu świń 2023. Za co i jakie stawki?

15 marca rozpoczął się nabór wniosków o płatności obszarowe, który potrwa do 15 maja. Należy pamiętać, aby składając wniosek, wystąpić też o dopłaty za stosowanie ekoschematów, które są nowością w stosunku do poprzedniej perspektywy finansowej. Wśród nich znajduje się wsparcie dobrostanu zwierząt. W przypadku producentów trzody chlewnej wiąże się ono przede wszystkim ze spełnieniem wymogu zwiększonej powierzchni przeznaczonej dla zwierząt. Przypuszczalnie więc niewielu rolników podejmie się takich działań. Dobrze jednak wiedzieć, jakie są wymogi dofinansowania.

czytaj więcej

Rolniku, weź udział w Forum Promocji Wołowiny

Zapraszamy naszych Czytelników na I Wielkopolskie Forum Promocji Wołowiny, które odbędzie się 12 kwietnia w hotelu Moran w Ostrowie koło Powidza.

czytaj więcej

Kiedy w chlewni mniej śmierdzi, świnie lepiej rosną

Redukcja odorów z chlewni może być jednym z elementów poprawiających wydajność stada. Lepszy mikroklimat wpływa bowiem na zdrowie zwierząt i ich dobrostan, a nie tylko na odczuwanie zapachów, które jest kwestią indywidualną. Problem uciążliwości zapachowych niezmiennie dotyczy chowu zwierząt i osób mieszkających na wsi. Jednak walcząc z nim, można jednocześnie podnieść wyniki produkcyjne.

czytaj więcej

Jak poprawić jakość siary u lochy?

Prosięta ze względu na barierę łożyskową rodzą się bez matczynych przeciwciał i bez odporności, dlatego jak najwcześniejsze pobranie siary jest niezbędne dla ich przeżycia. Nie mają bowiem żadnej ochrony przed chorobami bezpośrednio po urodzeniu.

czytaj więcej

Kulawizny u świń mogą być wywołane przez mykoplazmy. Jakie straty przynosi to hodowcy?

Zapalenie stawów jest przyczyną kulawizn u świń powodującą rozległe zmiany kostne, wywołującą ból i dyskomfort u zwierząt oraz pogarszającą opłacalność chowu. Przyczyny kulawizn są wielo­czynnikowe, jednak niezależnie od tego, czy wynikają z zakaźnych, czy niezakaźnych powodów, ograniczają wydajność. Są przyczyną przedwczesnego brakowania loch, zwiększonych kosztów leczenia świń i dodatkowych nakładów potrzebnych na obserwację zwierząt.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)