null - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Aktualności

ASF

Wielki zwrot w polowaniach

Wystosowane zostały propozycje poprawek w treści przepisów odnoszących się do polowań przez posłów opozycji. Zgodnie z ich opinią, konieczne jest uszczegółowienie terminu odstrzału sanitarnego, jak i upoważnienie organizacji społecznych do kontroli bioasekuracji polowań.  Sugerowane jest również wrócenie do ochrony dzików poza obszarami ASF i zniwelowanie kar dla osób, które umyślnie komplikują polowania.

czytaj więcej
Aktualne rozporządzenie

Modernizacje w przepisach PROW

Hodowców trzody chlewnej, a w szczególności tych, którzy walczą z afrykańskim pomorem świń, jak i udoskonaleniem możliwości wykonania inwestycji dotyczących urządzeń melioracji wodnych, czekają nowości. Na horyzoncie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich można dostrzec zapowiedź transformacji.

czytaj więcej
ASF

Zwalczanie ASF. Lubuskie pod lupą kontroli NIK

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia zwalczanie afrykańskiego pomoru świń w województwie lubuskim. Zauważa jednak, że braki kadrowe w Inspekcji Weterynaryjnej nie pozwoliły na wykonanie wszystkich obowiązków. Jednocześnie mimo wysiłków wirus nadal się rozprzestrzenia.

czytaj więcej
ASF

Kto nie otrzymuje odszkodowania za ASF. I co może zrobić?

 W zeszłym roku 31 gospodarstw rolnych hodujących trzodę chlewną nie otrzymało odszkodowań z tytułu wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń. Przypominamy w jakich sytuacjach Inspekcja Weterynaryjna może odmówić wypłaty pieniędzy.

czytaj więcej
Obwód łowiecki

Zgłaszanie padłych dzików przez system informatyczny

Myśliwi chcą zgłaszać padłe dziki przez system informatyczny, ale pod warunkiem, że uwolni ich to od obowiązku wypełniania papierowej dokumentacji w punkcie skupu. Polski Związek Łowiecki przypomina także myśliwym, że taki obowiązek jeszcze nie obowiązuje, gdyż jest dopiero planowany.

czytaj więcej
ASF

Myśliwi ostro zareagowali na słowa wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego

Nie będziemy eksterminatorami dzików i zawodowymi ochroniarzami płodów rolnych - tak zareagowali myśliwi na słowa wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego, który przedstawił swoje pomysły na walkę z afrykańskim pomorem świń. Zdaniem łowczych propozycje te są także niezgodne z prawem i etyką.

czytaj więcej
r e k l a m a
Dopłaty

Zakupy mięsa na rezerwy czy dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny?

Rząd zapowiada interwencję na rynku wieprzowiny. W grę wchodzą dodatkowe zakupy mięsa na rezerwy strategiczne oraz uruchomienie mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Niestety na to drugie rozwiązanie nie chce wyrazić zgody Komisja Europejska. 

czytaj więcej
Finanse

Szykują się dodatkowe pieniądze na rolnictwo. Dla kogo będą?

120 mln zł dodatkowych pieniędzy na rolnictwo przeznaczył Sejm z rezerw celowych budżetu państwa. Posłowie zgodzili się także na zmiany w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co umożliwi m.in. wypłatę 30 mln zł dla rolników z upadłej spółdzielni Bielmlek.  

czytaj więcej
ASF

ASF w Polsce - na czym stoją działania? Co z odszkodowaniami? Kiedy szczepionka?

Ministerstwo rolnictwa zdało w Sejmie raport ze zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Dostało się Polskiemu Związkowi Łowieckiemu za opieszałość w odstrzale dzików. Dowiedzieliśmy się także, że nie wszyscy rolnicy dostaną odszkodowania za ASF. Trwają też prace nad szczepionką na wirusa, ale kiedy się zakończą nie wiadomo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)