W jakich sytuacjach noszenie maseczki nie jest wskazane?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jakich sytuacjach noszenie maseczki nie jest wskazane?

08.11.2020autor: Michał Czubak

Dostałam skierowanie na rehabilitację kręgosłupa. W przychodni żądają bezwzględnego noszenia maseczki, a mnie jest bardzo duszno. Czy mogę być z tego obowiązku zwolniona?

Z artykułu dowiesz się

  • gdzie zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe?
  • kiedy nie stosuje się obowiązku zasłaniania ust i nosa?

Gdzie zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe?

Zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego:

  • w środkach publicznego trans-portu zbiorowego, na statkach pasażerskich w żegludze krajowej lub statkach żeglugi śródlądowej, przeznaczonych lub używanych do przewozu osób;
  • w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
    • w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu,
    • na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bul-warów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
    • na terenie nieruchomości wspólnych,
    • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lot-niczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
    • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).
r e k l a m a

Kiedy nie stosuje się obowiązku zasłaniania ust i nosa?

Obowiązku noszenia maseczek nie stosuje się jedynie do:

  • dziecka do ukończenia 5. roku życia;
  • osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu:
  • całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
  • trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Osoba mająca określone wyżej przeciwwskazania do noszenia maseczki musi jednak – na żądanie służb mundurowych – przedstawić zaświadczenie lekarskie lub inny dokument.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak rolnik ma rozliczyć VAT z fotowoltaiki?

Coraz częściej nad założeniem fotowoltaiki zastanawiają się właściciele gospodarstw rolnych. Zachęcają do tego uruchamiane w ostatnim czasie różne programy wsparcia. Kwestia jest godna rozważenia, zwłaszcza gdy w gospodarstwie prowadzona  jest produkcja powodująca duże zużycie energii. Rolników, którzy są czynnymi vatowcami, zastanawia kwestia rozliczania podatku VAT zarówno od zakupu instalacji, jak i produkowanej przez nią i wprowadzanej do sieci energii.

czytaj więcej

Nietypowe objawy COVID-19

COVID-19 opanował świat, o wirusie wiemy coraz więcej, choć tak wciąż za mało, aby poradzić sobie z pandemią, która jest w ofensywie.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ogłoszenia o sprzedaży działki nie jest podstawą naliczenia podatku VAT

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i rozreklamowanie sprzedaży nieruchomości w telewizji nie świadczy jeszcze, że jej sprzedawca działa jako zawodowiec – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 sierpnia 2020 r. (sygn. akt I FSK 1476/17).

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)