Która strona postępowania ponosi koszty sądowe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Która strona postępowania ponosi koszty sądowe?

30.10.2020autor: Michał Czubak

Ponad półtora roku temu zrobiłem sąsiadowi sprawę o wydanie zajętego przez niego bezprawnie mojego gruntu. Biegły geodeta sporządził niedawno opinię, która jest korzystna dla mnie. Wygląda więc na to, że wygram sprawę. Sam pisałem pismo do sądu i nie zażądałem w nim, żeby sąsiad zwrócił mi koszty sądowe. Czy mogę zrobić to teraz, czy dopiero po zakończeniu sprawy?

Z artykułu dowiesz się

  • kto ponosi koszta sądowe?
  • w jakiej wysokości są te koszta sądowe?

Kto ponosi koszta sądowe?

Artykuł 98 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że przegrywający sprawę obowiązany jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony, czyli koszty procesu. Zalicza się do nich:

  • koszty sądowe, czyli opłaty i wydatki, do który należy m.in. wynagrodzenie i zwrot kosztów poniesionych przez biegłych, tłumaczy oraz kuratorów ustanowionych dla strony w danej sprawie;
  • koszty strony występującej osobiście albo będącej reprezentowaną przez pełnomocnika niebędącego adwokatem, radcą prawnym lub rzecznikiem patentowym;
  • koszty strony reprezentowanej przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego;
  • koszty mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd.
r e k l a m a

W jakiej wysokości są te koszta sądowe?

Orzekając o wysokości przyznanych stronie kosztów procesu, sąd bierze pod uwagę ich celowość oraz niezbędność ich poniesienia z uwagi na charakter sprawy. Przy ustalaniu wysokości kosztów poniesionych przez stronę reprezentowaną przez pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym lub rzecznikiem patentowym, sąd bierze pod uwagę niezbędny nakład pracy pełnomocnika oraz czynności podjęte przez niego w sprawie.

W tym czynności podjęte w celu polubownego rozwiązania sporu, również przed wniesieniem pozwu, a także charakter sprawy i wkład pełnomocnika w przyczynienie się do jej wyjaśnienia i rozstrzygnięcia.

Od kwoty zasądzonej tytułem zwrotu kosztów procesu należą się odsetki ustawowe za czas od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, którym je zasądzono, do dnia zapłaty. Zgodnie z art. 109 § 1 k.p.c., roszczenie o zwrot kosztów wygasa, jeśli strona najpóźniej przed zamknięciem rozprawy bezpośrednio poprzedzającej wydanie orzeczenia nie złoży sądowi spisu kosztów albo nie zgłosi wniosku o przyznanie kosztów według norm przepisanych.

Wniosek taki powinien zatem być złożony do zamknięcia rozprawy bezpośrednio poprzedzającej wydanie orzeczenia, nie zaś po wydaniu orzeczenia. Wniosek może być złożony w dowolnym piśmie procesowym lub ustnie do protokołu rozprawy. O kosztach należnych stronie działającej bez adwokata (radcy prawnego, rzecznika patentowego) sąd orzeka z urzędu.

Tak więc, jeśli występuje Pan w sprawie samodzielnie, sąd orzeknie o należnych kosztach nawet bez złożenia przez Pana stosownego wniosku.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

 

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy prawomocny wyrok zawsze kończy sprawę?

Przegrałem sprawę w sądzie i wyrok drugiej instancji jest prawomocny. Nie mogę wnieść skargi kasacyjnej. Czy są jeszcze inne możliwości prawne? Wydany wyrok wyrządził mi szkodę.

czytaj więcej

Urzędnicy chcieli zrobić z rolnika kozła ofiarnego za zalanie miasteczka błotem

Urzędnicy zrobili z rolnika kozła ofiarnego. Takie wnioski można wyciągnąć z lektury uzasadnienia decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach. Chodzi o konflikt między rodziną Kasprzyków a Urzędem Miasta i Gminy w Ćmielowie.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Stawka VAT na rzepak wynosi 5 czy 8%? Jest interpretacja resortu finansów

Z uwagi na liczne wątpliwości powstałe po zmianie od 1 lipca br. stawek podatków VAT na niektóre towary i usługi, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wystąpiły do Ministerstwa Finansów z zapytaniem, czy  na nasiona rzepaku obowiązuje stawka 5 czy 8% podatku VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)