Wojsko będzie szkolić pracowników ARiMR
Pracownicy ARiMR będą włączać się w działania na rzecz bezpieczeństwa. Szkolić ich będą w tym zakresie żołnierze WOT. Co ciekawe aż 60 proc. tzw. terytorialsów pochodzi ze małych miejscowości, a spora część jest rolnikami. Zatem korzyści współpracy są wielowymiarowe.
ARIMR i WOT mają wspólny cel
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy ARIMR a Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej - generałem broni Wiesławem Kukułą nastąpiło 7 lipca 2022 roku przy obecności Ryszarda Bartosika – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Michała Wiśniewskiego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Tym samym wszędzie, gdzie działa Agencja, a więc w każdym województwie i 314 powiatach, współpraca będzie niosła za sobą m.in. cel poprawy obronność kraju.
– To nowatorski, ale jakże ważny i potrzebny pomysł, aby instytucja rolnicza współpracowała z wojskiem. Uważam, że koncepcje działania w terenie zarówno ARiMR, jak i WOT, wspaniale łączą się w jedną ideę. Gratuluję tej cennej inicjatywy i życzę, aby podpisany dzisiaj dokument udawało się wcielać w życie. Co będzie służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa nas wszystkich – powiedział Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w MRiRW.
– Gdy pięć lat temu powstawały Wojska Obrony Terytorialnej, nie były doceniane. Ta ocena zmieniła się radykalnie w ostatnim czasie. Żołnierze WOT udowodnili swoją wartość wzorową służbą nie tylko na granicy z Białorusią, ale także w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych – podkreślił Michał Wiśniewski, Podsekretarz Stanu w MON, który w ten sposób podziękował za nawiązanie współpracy z terytorialsami Pani Prezes ARiMR.
Współpraca WOT i ARIMR to także szansa na aktywizację żołnierzy-rolników
Ponad 60 proc. naszych żołnierzy to mieszkańcy małych miejscowości. Wielu z nich to rolnicy. Współdziałanie ARiMR i WOT umożliwi szerszą aktywizację zawodową żołnierzy-rolników.
Działania te także w konsekwencji:
- wzmocnią zdolności obronne Polski,
- nauczą współdziałania w różnych stanach gotowości obronnej państwa,
- umożliwią obustronne przekazywanie informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych z punktu widzenia funkcjonowania obu urzędów.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. ARIMR
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy