Wojsko będzie szkolić pracowników ARiMR
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojsko będzie szkolić pracowników ARiMR

09.07.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Pracownicy ARiMR będą włączać się w działania na rzecz bezpieczeństwa. Szkolić ich będą w tym zakresie żołnierze WOT. Co ciekawe aż 60 proc. tzw. terytorialsów pochodzi ze małych miejscowości, a spora część jest rolnikami. Zatem korzyści współpracy są wielowymiarowe.

ARIMR i WOT mają wspólny cel

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy ARIMR a Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej - generałem broni Wiesławem Kukułą nastąpiło 7 lipca 2022 roku przy obecności Ryszarda Bartosika – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Michała Wiśniewskiego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

r e k l a m a
Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojnyta parafraza przysłowia z czasów rzymskich jest dzisiaj, gdy tuż za naszymi granicami toczy się wojna, niezwykle trafna. Dlatego ja i moi współpracownicy podjęliśmy starania, by włączyć się w działania na rzecz bezpieczeństwa – podkreśliła Halina Szymańska, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podczas uroczystości inaugurującej działania obu instytucji. 

Tym samym wszędzie, gdzie działa Agencja, a więc w każdym województwie i 314 powiatach, współpraca będzie niosła za sobą m.in. cel poprawy obronność kraju.

To nowatorski, ale jakże ważny i potrzebny pomysł, aby instytucja rolnicza współpracowała z wojskiem. Uważam, że koncepcje działania w terenie zarówno ARiMR, jak i WOT, wspaniale łączą się w jedną ideę. Gratuluję tej cennej inicjatywy i życzę, aby podpisany dzisiaj dokument udawało się wcielać w życie. Co będzie służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa nas wszystkich – powiedział Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w MRiRW.

Gdy pięć lat temu powstawały Wojska Obrony Terytorialnej, nie były doceniane. Ta ocena zmieniła się radykalnie w ostatnim czasie. Żołnierze WOT udowodnili swoją wartość wzorową służbą nie tylko na granicy z Białorusią, ale także w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych – podkreślił Michał Wiśniewski, Podsekretarz Stanu w MON, który w ten sposób podziękował za nawiązanie współpracy z terytorialsami Pani Prezes ARiMR.

Współpraca WOT i ARIMR to także szansa na aktywizację żołnierzy-rolników

Ponad 60 proc. naszych żołnierzy to mieszkańcy małych miejscowości. Wielu z nich to rolnicy. Współdziałanie ARiMR i WOT umożliwi szerszą aktywizację zawodową żołnierzy-rolników.

Generał broni Wiesław Kukuła, Dowódca WOT podkreśla, że współpraca Agencji i żołnierzy to także szansa na pod podejmowanie inicjatyw wzmacniających odporność wiejskich społeczności, objęcie programem przysposobienia wojskowego pracowników Agencji oraz wykorzystanie jej infrastruktury do prowadzenia działań rekrutacyjnych na rzecz Sił Zbrojnych.

Działania te także w konsekwencji:

  • wzmocnią zdolności obronne Polski,
  • nauczą współdziałania w różnych stanach gotowości obronnej państwa,
  • umożliwią obustronne przekazywanie informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych z punktu widzenia funkcjonowania obu urzędów.
Współpraca terytorialsów oraz ARIMR obejmie także szkolenia z przysposobienia wojskowego, współpracę w sytuacjach kryzysowych, wsparcie logistyczne, promocję zdrowej żywności oraz edukację patriotyczno-obronnej i ekologiczną.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. ARIMR

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak rolnicy kombinują, aby uzyskać więcej unijnych dotacji?

Unijne dotacje PROW to łakomy kąsek dla wielu kombinatorów. Potrafią wyłudzić pieniądze z najbardziej skomplikowanych programów pomocowych. Bruksela przedstawiła właśnie listę takich „przekrętów”, których dopuścili się rolnicy. W niektóre aż trudno uwierzyć!    

czytaj więcej

Kredyty preferencyjne na zakup ziemi z większym limitem. Od kiedy i gdzie można się ubiegać?

ARiMR zwiększa limit środków na dopłaty do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi dla młodych rolników. Gdzie można ubiegać się o pieniądze?

czytaj więcej

ARiMR przyjmuje wnioski na dofinansowanie bioasekuracji

Od 20 czerwca do 22 lipca 2022 r. w biurach powiatowych hodowcy świń będą mogli składać wnioski o pomoc na refundację do 50% wydatków poniesionych na bioasekurację. Wsparcie udzielane jest w formule de minimis w rolnictwie. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej ARiMR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)