ARiMR przyjmuje wnioski na dofinansowanie bioasekuracji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ARiMR przyjmuje wnioski na dofinansowanie bioasekuracji

20.06.2022autor: Magdalena Szymańska

Od 20 czerwca do 22 lipca 2022 r. w biurach powiatowych hodowcy świń będą mogli składać wnioski o pomoc na refundację do 50% wydatków poniesionych na bioasekurację. Wsparcie udzielane jest w formule de minimis w rolnictwie. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej ARiMR.

Nabor wniosków wystartował

Od 20 czerwca do 22 lipca 2022 r. w biurach powiatowych hodowcy świń będą mogli składać wnioski o pomoc na refundację do 50% wydatków poniesionych na bioasekurację. Wsparcie udzielane jest w formule de minimis w rolnictwie. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej ARiMR.

Refundacji podlegają wydatki na:

  • zakup mat dezynfekcyjnych;
  • zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych;
  • zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego;
  • zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych;
  • przebudowę lub remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne – w przypadku gospodarstw, w których utrzymuje się średniorocznie nie więcej niż 50 sztuk świń.
r e k l a m a

Jakie wymagania muszą być spełnione przez rolnika?

Do wniosku o udzielenie pomocy trzeba dołączyć faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi ich poniesienie do 22 lipca br. Rolnik musi wykazać się też oświadczeniem albo zaświadczeniem dotyczącym pomocy de minimis.

Pomoc dla poszkodowanych ASF

Z kolei od 7 czerwca biura powiatowe ARiMR przyjmują wnioski od rolników, którzy na skutek wystąpienia afrykańskiego pomoru świń zaprzestali produkcji trzody chlewnej w związku z zakazem utrzymywania świń lub ich wprowadzania do gospodarstwa. Nabór jest prowadzony w trybie ciągłym.

Wysokość pomocy stanowi iloczyn średniej rocznej liczby świń (jednak nie więcej niż 200 szt. dla jednego producenta świń) i kwoty 1 zł za każdy dzień obowiązywania zakazu oraz liczby dni obowiązywania zakazu produkcji świń w danym roku kalendarzowym. Średnią roczną liczbę świń ustala się jako iloraz sumy świń utrzymywanych w gospodarstwie w ostatnim dniu każdego miesiąca z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym wprowadzono zakaz i liczby miesięcy, przez które świnie były utrzymywane w gospodarstwie.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Dopłaty na rozwój usług rolniczych i leśnych: nabór wniosków potrwa do 21 października 2022 r.

Do 21 października 2022 r. potrwa nabór wniosków o dofinansowanie na rozwój usług rolniczych i leśnych. Projekt jest realizowany w ramach PROW 2014-2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że dotychczas złożone wnioski opiewają na łączną kwotę ok. 114 mln zł.

czytaj więcej

100 tys. złotych dotacji na ochronę gospodarstwa przed ASF. Jak je dostać?

Nawet 100 tys. złotych dotacji mogą otrzymać rolnicy hodujący świnie na zabezpieczenie swojego gospodarstwa przed ASF. Do kiedy można składać wnioski?

czytaj więcej

Wojsko będzie szkolić pracowników ARiMR

Pracownicy ARiMR będą włączać się w działania na rzecz bezpieczeństwa. Szkolić ich będą w tym zakresie żołnierze WOT. Co ciekawe aż 60 proc. tzw. terytorialsów pochodzi ze małych miejscowości, a spora część jest rolnikami. Zatem korzyści współpracy są wielowymiarowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)