Wiosna z nawałnicami i lokalnie suszami – prognoza długoterminowa Józefa Gorella
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wiosna z nawałnicami i lokalnie suszami – prognoza długoterminowa Józefa Gorella

20.03.2020autor: Michał Czubak

Józef Gorell, emerytowany rolnik i pasjonat meteorologii przewiduje jakie będą najbliższe miesiące w pogodzie. Tutaj w okresach wakacyjnych niestety pogoda nie dopisze - mają wystąpić nawałnice oraz burze z gradem.

Trafna długoterminowa prognoza pogody

- Poprzednia prognoza mówiąca o ciepłej zimie oraz dużych różnicach temperatur w kraju się sprawdziła. Dane statystyczne, których używam do opracowań prognozy, poprzedniej zimy wskazywały, że temperatury dla Polski były wyższe o 3 do 4°C, a tej zimy już o 5 do 6°C wyższe. Pokazuje to, że ocieplenie coraz bardziej przyspiesza. Analizując pogodę sprzed 12 lat – od 2008 do 2013 roku – zimą bywały mrozy do –30°C. Wtedy wymarzały zboża. Z kolei wiosną i latem maksymalne temperatury powyżej 30°C utrzymywały się od 18 do 30 dni. Obecnie jest to aż od 40 do 55 dni.
r e k l a m a

Nawałnice i burze z gradem - taka pogoda czeka nas w okresie wakacyjnym

W lipcu czekają nas burze z gradem i nawałnicami. Pogłębi się też susza w rejonach centralnej i południowo-zachodniej Polski. Dopiero od 10 sierpnia więcej opadów, które mogą być intensywne o charakterze ciągłym, z burzami i nawałnicami z gradem, których tego lata będzie więcej od poprzedniego.

Ten rok w przewidywaniach, wg mojego kalendarza księżycowego, to rok synchroniczny – większość efektów klimatycznych rozpoczyna się od nowiu lub pełni.


Kwiecień:

  • min. temp. -4 do +6 stopni Celsjusza
  • maks. temp. 5 do 27 stopni Celsjusza
Początek kwietnia z niewielkimi opadami deszczu, lokalnie wystąpią mgły i zamglenia, wiatr południowo-wschodni, okresami porywisty. Duże wahania temperatur, w ciągu dnia do 18°C, nocą w rejonach wschodnich wystąpią przymrozki.

Druga dekada kwietnia spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu, z silnym porywistym wiatrem do 100 km/h. Lokalnie spadki temperatur do –4°C, w górach do –8°C. Trzecia dekada z niewielkimi opadami deszczu, spływ powietrza z północy i południowego zachodu z bardzo dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą. Dopiero pod koniec miesiąca więcej opadów deszczu z mżawką, z silnym wiatrem, zwłaszcza na Bałtyku i w górach. W rejonach północno-wschodnich i wschodnich lokalnie wystąpią przymrozki.

Maj:

  • min. temp. -4 do +17 stopni Celsjusza
  • maks. temp. 4 do 32 stopni Celsjusza
Początek pierwszej dekady nadal chłodno, z silnym, porywistym wiatrem z niewielkimi opadami deszczu oraz mżawki. W rejonach północno wschodnich wystąpią nocne przymrozki. Początek drugiej dekady znaczne ocieplenie, z opadami deszczu i silnym porywistym wiatrem, lokalnie wystąpią burze z nawałnicami.

Od 15 do 25 maja bez frontalnych opadów, lokalnie wystąpią burze z silnym, porywistym wiatrem oraz mżawki i mgły. Pomiędzy przechodzącymi frontami wzrost temperatury do 32°C. Od 25 maja więcej opadów. Koniec miesiąca lokalnie intensywne opady deszczu, szczególnie w rejonach południowo-wschodnich, mogą powodować powodzie i podtopienia. W rejonach centralnych i południowo-zachodnich Polski w maju lokalnie wystąpią objawy suszy.

Czerwiec:
  • min. temp. -2 do +20 stopni Celsjusza
  • maks. temp. 15 do 36 stopni Celsjusza
Początek czerwca przyniesie kolejne opady deszczu, lokalnie mogą być one intensywne. Wystąpią burze z gradem. Następne dni znaczne ochłodzenie. Przed pełnią i po pełni Księżyca, 5 czerwca, mogą lokalnie wystąpić niewielkie przymrozki. Następne dni z dużymi wahaniami temperatur, co kilka dni z niewielkimi opadami deszczu, lokalnie wystąpią burze z gradem.

Taka pogoda potrwa do 20 czerwca. Dużo słonecznych dni i upalnych do 36°C. Następnie od nowiu 21 czerwca napływ z zachodu aktywnych frontów niżowych z burzami i nawałnicami z gradem. Bałtyk i góry wiatr, silny porywisty do 100 km/h o charakterze sztormu. Taka pogoda potrwa do końca miesiąca.

Prognoza również na stronie internetowej www.kosmopogoda.pl

Józef Gorell
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prognoza pogody dla rolników 27 maja – 2 czerwca 2020

Ostatni tydzień maja umiarkowanie ciepły, ale za to pogodny. Niewielką ilość chmur zapewni nam wyż znad Atlantyku, który swoim klinem sięgał będzie nad Polskę. A gdzie i kiedy można spodziewać się opadów deszczu?

czytaj więcej

Prognoza pogody dla rolników 13 – 19 maja 2020

Druga dekada maja zapowiada się deszczowa i chłodna. Od 17 maja powinno być zdecydowanie cieplej, ale przelotnym opadom deszczu towarzyszyć będą burze. Czy w "zimnych ogrodników" należy spodziewać się przymrozków?

czytaj więcej

Sonda o suszy wśród rolników: Jest sucho jak na pustyni!

Ciepła i bezśnieżna zima, do tego najsuchszy marzec od ponad 30 lat, przyczyniły się do bardzo niskiego poziomu wód gruntowych. Tak suchej wiosny jeszcze nie było, a zdaniem ekspertów, będzie jeszcze gorzej, prognozują, że tegoroczna susza ma być najdotkliwsza od 100 lat. Czy już mamy suszę? Które uprawy są zagrożone? W których rejonach wody brakuje najbardziej? Spytaliśmy o to kilkudziesięciu rolników w całym kraju i poniżej przedstawiamy ogólnopolską sondę suszową TPR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)