Prognoza pogody dla rolników 27 maja – 2 czerwca 2020
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prognoza pogody dla rolników 27 maja – 2 czerwca 2020

27.05.2020autor: Michał Czubak

Ostatni tydzień maja umiarkowanie ciepły, ale za to pogodny. Niewielką ilość chmur zapewni nam wyż znad Atlantyku, który swoim klinem sięgał będzie nad Polskę. A gdzie i kiedy można spodziewać się opadów deszczu?

Końcówka mają będzie ciepła oraz z przelotnym deszczem

Prognozowany okres zapowiada się umiarkowanie ciepły, by w drugiej jego części zaskoczyć nas temperaturami przekraczającymi 20 stopni Celsjusza. Wraz z wyższymi temperaturami pojawią się przelotne opady deszczu i miejscami burze.

r e k l a m a

Ochłodzenie dopiero w kolejnym miesiącu

Początek czerwca znów chłodniejszy, pochmurny i z opadami deszczu. W pierwszych dniach czerwca temperatura w dzień 16-18 stopni Celsjusza, a w nocy 6-9 stopni Celsjusza.

W całym okresie prognostycznym raczej nie grożą nam przymrozki, chociaż przy gruncie, w obszarach sprzyjających (obszary górskie, zagłębienia terenu itp.), nie da się tego zupełnie wykluczyć.

Jaka będzie pogoda w poszczególnych regionach?

Pomorze – pod koniec miesiąca i na początku przyszłego na Pomorzu będzie deszczowo. Najchłodniejszy dzień i noc wystąpią 28 maja. Tego dnia tylko 16 stopnia Celsjusza w ciągu dnia i 7 stopni Celsjusza w nocy. Temperatury w maju w prognozowanym okresie znacznie wyższe, nawet do 20 stopni Celsjusza, lecz wraz z napływem deszczów w czerwcu czekać nas będzie obniżenie temperatury do 15-16 stopni w ciągu dnia i 8-10 stopni w nocy.

Warmia, Mazury i Podlasie – podobnie, jak na Pomorzu - pogoda w kratkę. Trzy dni bez deszczu, a potem opady. Sucho od środy do soboty 30 maja. W pozostałe dni tygodnia przewiduje się opady. Najcieplejsze dni to niedziela 31 maja (22 stopnie Celsjusza). Noce zdecydowanie zimniejsze, bez przymrozków, ale z temperaturami w wysokości nawet tylko 4 stopnie Celsjusza (29 maja).

Ziemia Lubuska, Wielkopolska i Kujawy – zdecydowanie bardziej sucho, lecz również ten region może liczyć na opady deszczu. Pod koniec tego i na początku przyszłego tygodnia mogą wystąpić deszcze. Za dnia należy spodziewać się temperatury rzędy 19-23 stopni Celsjusza w maju i około 16-17 w czerwcu. W nocy wartości te spadną do 6-7 stopni ciepła.

Polska Środkowa i Wschodnia – ostatnie dni maja w prognozowanym okresie to burze, która zapoczątkują okres opadów. Wcześniej, czyli do 30 maja nie przewiduje się w tym regionie deszczy. W ciągu dnia w maju temperatura nie przekroczy 22 stopni Celsjusza, a w nocy maksymalną wartość wyniesie 9 stopni Celsjusza. W czerwcu trochę chłodniej – maksymalnie 18 stopni Celsjusza.

Dolny Śląsk – do 30 maja pogodnie i ciepło. W ciągu dnia 20-23 stopnie Celsjusza. Od 31 maja deszcze, a miejscami nawet burze i znacznie ochłodzenie rzędu kilku stopni Celsjusza.

Małopolska – jak w pozostałych regionach kraju: początkowo pogodnie i ciepło, a następnie deszcze, które pojawią się już 29 maja i nie opuszcza tego regionu kraju do końca prognozowanego okresu. W dzień możemy się spodziewać do 21 stopni ciepła, natomiast w nocy może nas spotkać zaskoczenie, gdy termometry będą wskazywały tylko 6 stopni Celsjusza.

Michał Czubak
fot. Pixabay
źródło: IMGW
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prognoza pogody dla rolników od 03 do 09 czerwca 2020

W pierwszej dekadzie czerwca pogoda będzie kształtowana przeważnie przez układyniskiego ciśnienia, w masie chłodnego powietrza polarnego morskiego. Prawie każdego dnianależy spodziewać się sporej ilości chmur i przelotnych opadów deszczu, chociaż niezabraknie też rozpogodzeń.

czytaj więcej

Upał i miejscami susza! Jakie lato przewiduje IMGW?

IMGW opublikowało długoterminową prognozę pogody na lato 2020 rok. Instytut przewiduje, że lato będzie cieplejsze niż zazwyczaj. I chociaż będzie padać, to w niektórych regionach może wystąpić susza. Gdzie i jaka będzie pogoda latem?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Jest krowa plus i świnia plus - będzie też owca plus?

Do tej pory w ramach działania „Dobrostan zwierząt” można było wnioskować o dopłaty do dobrostanu bydła i świń. Jak się jednak okazuje, resort rolnictwa nie wyklucza rozszerzenia tego wsparcia również na owce.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)