Wbrew ekologom, naukowcy jasno pokazują, że odstrzał sanitarny dzików jest potrzebny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wbrew ekologom, naukowcy jasno pokazują, że odstrzał sanitarny dzików jest potrzebny

29.05.2020

Kilka tygodni temu doszły nas informacje szerzone przez obrońców zwierząt, że odstrzał dzików jest nieskuteczny, gdyż na ogromną liczbę „zabitych” (ponad 29 tys.) zwierząt tylko 122 było zarażonych ASF.

Ekolodzy swoje, naukowcy swoje. Kto ma rację w sporze dotyczącym sanitarnego odstrzału dzików?

To niestety „mylny błąd”. Świadczy o tym praca naukowców z Hiszpańskiego Instytutu Badawczego Zasobów Łowieckich oraz Heriot-Watt University ze Szkocji, którzy opracowali matematyczny model, z którego wynika, że odstrzał sanitarny i usuwanie padłych na ASF dzików są kluczowym elementem walki z ASF. Bez tego, w warunkach Europy Środkowo-Wschodniej, nie da się pokonać choroby.

r e k l a m a
Może zdaniem ekologów lepiej, żeby dziki umierały na ASF w sposób naturalny, jak świerki w Puszczy Białowieskiej. Niech jednak pamiętają, że kiedyś palili maszyny do ich usuwania, a następnie wzywali do wycinki (nazywanej obalaniem) suchych, „zjedzonych” przez korniki świerków, aby puszczę chronić przed pożarem, gdy płonęły biebrzańskie łąki.

Sanitarny odstrzał dzików ma zalety i jest skuteczny w walce z ASF

Do znudzenia będziemy powtarzać, że odstrzał dzików służy nie tylko likwidacji chorych zwierząt, ale także likwidacji rezerwuaru choroby. Jeśli populacji tych zwierząt radykalnie nie zmniejszymy, to ASF-u nigdy się nie pozbędziemy. Przecież likwidacja ognisk tej zarazy odbywa się na koszt budżetu państwa. Czy ktoś w Polsce potrzebuje dziś epidemii ASF w Wielkopolsce, gdzie hoduje się kilka milionów świń, których likwidacja i utylizacja pochłonęłaby setki milionów złotych?

„Od pola do stołu” nie w smak Greenpeace'owi

Pozostańmy jeszcze przy ekologach. Komisja Europejska przedstawiła w minionym tygodniu projekt rolniczej strategii „Od pola do stołu”. Na razie Greenpeace, jedna z największych organizacji ekologicznych na świecie, nie jest zadowolona z tej strategii. Narzeka, że wybito jej zęby. Jednak ekologom już udało się wprowadzić do niej pojęcia takie jak „szkodliwość nadprodukcji mięsa”. Już ten fakt jest bardzo niebezpieczny.

Jesteśmy świadomi, że za produkcją mięsa przyjdzie czas na mleko, jaja i inne produkty oraz technologie. Bo to jest strategia drobnych kroków, która prowadzi do likwidacji rolnictwa. Nam się zdaje, że obecnie, gdy na świecie drastycznie rośnie liczba ludzi zagrożonych śmiercią głodową, szkodliwa jest przede wszystkim „nadprodukcja” ekologów.

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak uzyskać odszkodowanie za straty wyrządzone przez zwierzęta pod ochroną?

Jak wygląda procedura zgłaszania i potem określanie szkody w przypadku jej wyrządzenia przez rysie, bobry oraz wilki?

czytaj więcej

Szkody łowieckie – jak prawidłowo je oszacować?

Mam pytanie o podstawowe zasady określenia wysokości odszkodowania za szkody w uprawach i płodach rolnych wyrządzone przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny? Czy do odszkodowania za wyrządzone szkody, mogę wliczyć także dodatkowe czynności związane z uprawą a potem ze zbiorem?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF w Polsce – czy jesteśmy w stanie zapanować nad wirusem, czy musimy nauczyć się z nim żyć?

– Świadome, lub nieświadome działanie może spowodować, że wirus ASF może pojawić się w każdej części Polski. Podłoże dla wirusa w woj. lubuskim i Wielkopolsce jest doskonałe. Na 80 km kw. powinno być maksymalnie 8 dzików, a w momencie pojawienia się zarazy było ok. 270. To pokazuje skalę jak wirus może się zaszczepić i rozwijać w środowisku i populacji dzików – mówił podczas wczorajszego webinarium o ASF Główny Lekarz Weterynarii, dr Bogdan Konopka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)