Jak uzyskać odszkodowanie za straty wyrządzone przez zwierzęta pod ochroną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak uzyskać odszkodowanie za straty wyrządzone przez zwierzęta pod ochroną?

29.07.2020autor: Michał Czubak

Jak wygląda procedura zgłaszania i potem określanie szkody w przypadku jej wyrządzenia przez rysie, bobry oraz wilki?

Z artykułu dowiesz się

  • jak ustala się rozmiar szkody?
  • co powinno znaleźć się we wniosku?
  • gdzie złożyć wniosek o odszkodowanie?

Jak szacować szkody wyrządzone przez chronioną zwierzynę leśną?

Tryb postępowania przy szacowaniu szkód wyrządzonych przez: żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie, bobry oraz sposób wypłaty odszkodowań określa rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową. Zgodnie z jego § 2, poszkodowany po stwierdzeniu szkody dokonuje niezwłocznie jej zgłoszenia.

r e k l a m a

Gdzie złożyć wniosek o odszkodowanie?

Wniosek o odszkodowanie za szkodę, w postaci papierowej albo elektronicznej, składa się do regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Co powinno znaleźć się we wniosku?

Wniosek zawiera m.in. dane poszkodowanego, lokalizację szkody, rodzaj szkody i gatunek zwierzęcia, które spowodowało szkodę, datę jej stwierdzenia oraz opis szkody. Niezwłocznie po otrzymaniu wniosku, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku, następują oględziny w obecności poszkodowanego.

W przypadku szkody w uprawach lub płodach rolnych oględzin dokonuje się najpóźniej na dzień przed sprzętem uprawy lub płodów rolnych, w których ona wystąpiła. Nieobecność poszkodowanego nie skutkuje odstąpieniem od ich dokonania i szacowania szkody. Podczas oględzin sporządzany jest protokół, który podpisują dokonujący oględzin oraz poszkodowany. Jeśli poszkodowany nie podpisze protokołu, nie wstrzymuje to szacowania szkody i wypłaty odszkodowania.

Jak ustala się rozmiar szkody?

Według § 6, rozmiar szkody wyrządzonej w uprawach lub płodach rolnych ustala się, uwzględniając:

  • cenę rynkową uszkodzonego płodu rolnego na dzień oględzin;
  • powierzchnię uszkodzonej uprawy,
  • wydajność uszkodzonej uprawy z 1 ha, a w przypadku braku możliwości ustalenia wydajności z 1 ha – średnią wydajność uprawy z trzech ostatnich lat w regionie – w obu przypadkach na podstawie informacji z ośrodka doradztwa rolniczego;
  • współczynnik korygujący dla upraw rolnych jednorocznych i wieloletnich w pierwszym roku uprawy, który określa procent wartości rynkowej roślin na dzień oględzin szkody.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rośnie liczba przypadków ASF wśród dzików

W ciągu zaledwie trzech miesięcy do unijnego systemu zgłaszania chorób zwierząt podano 4476 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w Europie, co stanowi ponad połowę ogólnej liczby w 2019 roku. Wówczas łączna liczba przypadków osiągnęła 6407. Liczby z początku tego roku są więc niepokojące.

czytaj więcej

Wbrew ekologom, naukowcy jasno pokazują, że odstrzał sanitarny dzików jest potrzebny

Kilka tygodni temu doszły nas informacje szerzone przez obrońców zwierząt, że odstrzał dzików jest nieskuteczny, gdyż na ogromną liczbę „zabitych” (ponad 29 tys.) zwierząt tylko 122 było zarażonych ASF.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)