W Rosji krowy dostały gogle VR. Rewolucja czy FAKE NEWS?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W Rosji krowy dostały gogle VR. Rewolucja czy FAKE NEWS?

01.12.2019autor: Paweł Mikos

W jednym z największych gospodarstw rolnych pod Moskwą hodowcy wspólnie z ekspertami z IT i zootechnikami przetestowali na krowach gogle VR (wirtualnej rzeczywistości). Jednak czy to nie fake news.

Pod Moskwą krowy w goglach VR mają dawać więcej mleka

W Rosji, w obwodzie moskiewskim na jednej z największych farm mlecznych w regionie doszło wdrożenia ciekawego rozwiązania. Przeprowadzono tam testy związane z użytkowaniem gogli do wirtualnej rzeczywistości (VR) przez krowy. 

O tym innowacyjnym rozwiązaniu w rolnictwie poinformowało Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej 25 listopada 2019 roku. Nieco wcześniej – 22 listopada – artykuł o dokładniej tej samej treści pojawił się na stronie poświęconej VI Międzynarodowego Forum Rolno-Przemysłowego Mleczarstwa, które odbywało się w Rosji pod koniec listopada. 

 

r e k l a m a

Gogle wirtualnej rzeczywistości elementem poprawy dobrostanu krów?

Według tych rewelacji pracownicy jednej z największych farm mlecznych w regionie moskiewskim wspólnie ze specjalistami IT przeprowadzili eksperyment dotyczący wpływu rzeczywistości wirtualnej na bydło mleczne. Wspólnie z lekarzami weterynarii miano opracować gogle VR, które zostały dostosowane do budowy anatomicznej krów

Rosyjski resort rolnictwa w swojej wiadomości twierdzi, że przeprowadzony test pokazał, że krowy, które nosiły gogle VR miały zdecydowanie lepszy nastrój. Rosyjskie ministerstwo uważa, że wprowadzenie takiej technologii do obór może poprawić efektywność w zakresie produkcji mleka, tak jak ma to miejsce w przypadku słuchania muzyki klasycznej przez krowy czy inne aspekty poprawy dobrostanu zwierząt. 

 

Rewolucja w produkcji mleka czy fałszywa wiadomości mająca promować targi rolnicze?  

W swojej informacji Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej w dość sprytny sposób odwołało się do badań na dobrostanem krów prowadzonych przez Uniwersytet Wageningen w Holandii czy Scotland College Rural w Szkocji. 

Jednak więcej informacji o tej innowacji w rolnictwie nie podano. Nie zostało podana nazwa gospodarstwa, w którym miano przeprowadzić ten eksperyment. Nie podano także, kto odpowiada za tę rewolucje personalnie czy biznesowo. Czyli z jednej strony niby jest sukces, ale nie ma on żadnego „ojca”. Nie od pomyślenia w dzisiejszym świecie. 

Na dodatek część ekspertów z zakresu wirtualnej rzeczywistości zwraca uwagę, że gogle dla krów wyglądałby kompletnie inaczej niż te na zdjęciach ze względu na inny sposób widzenia bydła. Na dodatek pokazano tylko dwa zdjęcia, które równie dobrze mogą być fotomontażem. Nie ma żadnych filmów czy publikacji jak ten eksperyment był dokładnie prowadzony. 

Urzędnicy rosyjskiego ministerstwa podali jedynie, że więcej na temat tego eksperymentu będzie można usłyszeć podczas VI Międzynarodowego Forum Rolno-Przemysłowego Mleczarstwa, który odbywał się 26 i 27 listopada 2019 roku w Krasnogorsku pod Moskwą Jednak na stronie forum jedyna informacja o goglach VR dla krów, to ta z 22 listopada, która później powtórzył resort rolnictwa. Ruch na stronie Forum na pewno z tego powodu znacznie się zwiększył, a i zainteresowanie tymi targami rolniczymi zapewne było większe niż wcześniej.   

Z tego powodu wielu dziennikarzy, także z Rosji, uważa, że informacja o okularach i większej produkcji mleka dzięki wirtualnej rzeczywistości, to żadna rewolucja a zwykły fake news.

Złośliwie niektórzy wręcz komentują, że jaki kraj taka wirtualna rzeczywistość. 

 

Paweł Mikos
Fot. Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy długowieczne krowy przynoszą większy dochód rolnikowi?

W Holandii, która jest potentatem pod względem długości życia krów na świecie, liczba zwierząt, które przekroczyły w produkcji życiowej 100 tys. kg mleka zbliża się do 3000 sztuk. W Polsce takich krów mamy zalewie 800. Jak osiągnąć długowieczność krów? Czy przynosi ona gospodarstwu większe dochody? Na te i wiele innych pytań hodowcy bydła mlecznego mogli poznać odpowiedź podczas seminarium, zorganizowanego przez firmę DeLaval.

czytaj więcej

Krowy też cierpią na alergię! Jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Co prawda wstrząs anafilaktyczny u bydła występuje stosunkowo rzadko, to niemniej wielu hodowców nie zdaje sobie sprawy, że podobnie jak ludzie, tak i zwierzęta mogą być uczulone na różne związki chemiczne zawarte w preparatach leczniczych.

czytaj więcej

Jak długo powinny żyć krowy?

Dyskusja dotycząca wieku krów mlecznych nabiera tempa. Nie ulega jednak wątpliwości, iż zbyt wiele krów jest zbyt wcześnie brakowanych. Z ekonomicznego punktu widzenia, powinno się osiągnąć cztery laktacje przynajmniej w średniej stada. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)