Czy długowieczne krowy przynoszą większy dochód rolnikowi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy długowieczne krowy przynoszą większy dochód rolnikowi?

26.11.2019autor:

W Holandii, która jest potentatem pod względem długości życia krów na świecie, liczba zwierząt, które przekroczyły w produkcji życiowej 100 tys. kg mleka zbliża się do 3000 sztuk. W Polsce takich krów mamy zalewie 800. Jak osiągnąć długowieczność krów? Czy przynosi ona gospodarstwu większe dochody? Na te i wiele innych pytań hodowcy bydła mlecznego mogli poznać odpowiedź podczas seminarium, zorganizowanego przez firmę DeLaval.

Z artykułu dowiesz się

  • W jaki sposób można poprawić dochodowość gospodarstwa i ograniczyć koszty produkcji mleka?
  • Czy robot do podgarniania paszy może wpłynąć na wzrost wydajności krów?
  • Dlaczego hale udojowe typu bok w bok charakteryzują się wysoką wydajnością?
6 listopada 2019 roku do Gruduska, w powiecie ciechanowskim, na spotkanie zjechało wielu hodowców bydła mlecznego. Wysoka frekwencja najlepiej potwierdza, że temat długowieczności staje się dla producentów mleka coraz ważniejszy, bowiem przedłużenie czasu produkcyjności krów i zwiększenie ich wydajności życiowej to jeden ze sposobów na poprawę dochodowości gospodarstwa i ograniczenie kosztów.

Długowieczne krowy tylko w dobrostanie

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom, firma DeLaval cyklicznie organizuje szkolenia, seminaria i konferencje dla hodowców. Gwarancja wysokiego poziomu merytorycznego prelekcji oraz dodatkowo możliwość zwiedzenia nowoczesnej obory w ramach Dnia Otwartego (tym razem na Mazowszu) sprawia, że na tego typu spotkania nikogo nie trzeba namawiać. Tak też było i tym razem. Temat długowieczności krów, ich dobrostanu i zdrowia referowali przedstawiciele firmy DeLaval. Obszernie tematem długowieczności zajęła się dr Renata Kubiak-Włodarczyk. O zdrowotności racic, profilaktyce oraz skutkach kulawizn opowiadała Anna Taźbierska, natomiast Paweł Chupało wyjaśniał hodowcom jak duży wpływ na zdrowotność i wydajność krów ma oświetlenie. Szczegółowo do tych niezwykle ciekawych tematów poruszanych podczas seminarium, powracać będziemy w kolejnych wydaniach naszego tygodnika.

r e k l a m a
Frekwencja na organizowanych przez DeLaval seminariach jest zawsze wysoka
  • Frekwencja na organizowanych przez DeLaval seminariach jest zawsze wysoka

Nowoczesna obora wolnostanowiskowa dla 300 krów

Po teoretycznej części spotkania, jego uczestnicy mogli zwiedzić, użytkowaną od niespełna roku, nowoczesną oborę w gospodarstwie Grzegorza Stryjewskiego – dostawcy mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Giżycku, do której miesięcznie sprzedaje obecnie 90 tys. litrów mleka. Pan Grzegorz gospodaruje na 70 ha ziemi własnej i 30 ha dzierżawionej, gdzie uprawia wyłącznie kukurydzę i trawy. Utrzymuje obecnie 300 sztuk bydła, w tym 131 krów dojnych, o średniej wydajności 8500 kg mleka od sztuki. Wolnostanowiskowa obora docelowo przeznaczona jest dla 140 krów dojnych.

Przed zwiedzaniem obory Grzegorz Stryjewski (z prawej) opowiedział gościom o swoim gospodarstwie. Na zdjęciu obok hodowcy Anna Taźbierska – członek zarządu DeLaval sp. z o.o. oraz  Sławomir Okoniecki – regionalny dyrektor sprzedaży
  • Przed zwiedzaniem obory Grzegorz Stryjewski (z prawej) opowiedział gościom o swoim gospodarstwie. Na zdjęciu obok hodowcy Anna Taźbierska – członek zarządu DeLaval sp. z o.o. oraz  Sławomir Okoniecki – regionalny dyrektor sprzedaży
Szeroki na 5 m korytarz paszowy dzieli budynek na dwie części. Większa przeznaczona jest dla krów laktacyjnych. Po przeciwległej stronie korytarza zaplanowano miejsce dla młodzieży oraz sztuk zasuszonych. Zwierzęta odpoczywają na wygodnych legowiskach wyłożonych komfortowymi materacami. Grzegorz Stryjewski pracuje w oborze praktycznie sam. Przechodząc z uwięziowego utrzymania krów na dużo większy obiekt wolnostanowiskowy wiedział, że musi zadbać o nowoczesne jego wyposażenie, które pozwoli nie tylko na samodzielną obsługę znacznie zwiększonego pogłowia bydła, ale równocześnie zapewni zwierzętom odpowiedni dobrostan. I tak też się stało. Hodowca postanowił maksymalnie zrobotyzować prace przy codziennej obsłudze stada. Posadzkę rusztową czyści tutaj robot zgarniający, który poprzez regularne usuwanie obornika, wpływa nie tylko na poprawę higieny, ale przede wszytkim stan zdrowia racic.

Użytkowana od roku obora w Grudusku, to budynek o wymiarach  70 x 26 m, w którym Grzegorz Stryjewski dołożył wszelkich starań, by zwierzęta miały zapewniony jak najwyższy dobrostan. Obiekt wyposażony został m.in. w  aktywne czochradła,  liczne mieszacze powietrza, a legowiska wyłożono  komfortowymi matami  zachęcającymi krowy do bezproblemowego kładzenia się i wstawania
  • Użytkowana od roku obora w Grudusku, to budynek o wymiarach  70 x 26 m, w którym Grzegorz Stryjewski dołożył wszelkich starań, by zwierzęta miały zapewniony jak najwyższy dobrostan. Obiekt wyposażony został m.in. w  aktywne czochradła,  liczne mieszacze powietrza, a legowiska wyłożono  komfortowymi matami  zachęcającymi krowy do bezproblemowego kładzenia się i wstawania

Robot do podgarniania paszy a wydajność krów

Na stole paszowym pracuje robot OptiDuo, który regularnie, 3 razy na dobę, wyjeżdża na oborę i podgarnia paszę, przez co jest ona lepiej dostępna dla krów. Ale to nie jedyne zadanie urządzenia. Przed przesunięciem paszy robot OpitDuo najpierw ją odświeża poprzez przemieszanie.

Jak zapewniali przedstawiciele DeLaval, prowadzone obecnie w Holandii i Belgii badania jednoznacznie wykazują, że inwestycja w robota do podgarniania paszy umożliwia wzrost wydajności o około 3%, przez to, że robot dostarcza krowom przemieszaną paszę, o odświeżonym zapachu i wyglądzie, dzięki czemu zwierzęta chętniej jedzą, a na stole pozostaje również mniej odpadów.

Robot  do czyszczenia posadzki rusztowej jest  w stanie wyczyścić niemal każdy kąt w oborze w wybranym, odpowiednim czasie
  • Robot  do czyszczenia posadzki rusztowej jest  w stanie wyczyścić niemal każdy kąt w oborze w wybranym, odpowiednim czasie
Jedną z najbardziej czasochłonnych czynności w mlecznym gospodarstwie jest dój. Grzegorz Stryjewski, który sam zajmuje się dojem, początkowo marzył o robotach. Ostatecznie zdecydował się na zamontowanie dojarni, która – jak sam przyznaje – zapewnia szybki i efektywny proces doju. Wybrał halę udojową bok w bok 2 x 10 stanowisk. Tego typu hale charakteryzują się wysoką wydajnością, gdyż m.in. maksymalnie skrócony jest w nich czas tzw. nieproduktywny, czyli wejścia i wyjścia krów. Dzieje się tak m.in. dlatego, że krowy mają tu krótki odcinek drogi do pokonania, a wyjście krów następuje grupowo i szybko. Na koniec hodowca przyznał, że dój całego stada zajmuje mu 2 godziny, ale nie wyklucza, że w przyszłości miejsce hali zajmą jednak roboty.

W nowoczesnej dojarni bok w bok, 2 x 10 stanowisk, dój 130 krów zajmuje hodowcy 2 godziny
  • W nowoczesnej dojarni bok w bok, 2 x 10 stanowisk, dój 130 krów zajmuje hodowcy 2 godziny
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pięć mlecznych ras na jednym robocie udojowym

Ta szkoła od lat nie ma problemów z naborem uczniów. Wprost przeciwnie. Szeroka oferta edukacyjna, a także działające przy niej nowoczesne gospodarstwo zwane tutaj pracownią rolniczą to atuty, licznie przyciągające do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. J. Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie młodzież, jak i dorosłych.

czytaj więcej

Dodatek słomy do TMR-u dobrze działa na jałówki. Jaką dawkę dodać?

Kilka lat temu Uniwersytet w Vancouver w Kanadzie, przeprowadził cykl eksperymentów dotyczących zachowania jałówek w wieku 5–8 miesięcy, przeniesionych z cielętnika do jałownika. W każdym z tych eksperymentów jałówki miały dostęp do specjalnych żłobów, do których zadawano im TMR, słomę oraz koncentraty, z tym że w każdym żłobie zastosowano inną strategię żywieniową.

czytaj więcej

Krowy hf i jersey w jednym stadzie – jakie są korzyści dla rolnika?

Obecnie często receptą na coraz większe problemy w rozrodzie jest powrót do naturalnego krycia. Zdarzają się jednak sytuacje odwrotne, gdy poprawa cielności zostaje osiągnięta przez inseminację. Tak jest w przypadku hodowli Stanisława Zająca.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)