Rolnicy nie kupią państwowej ziemi rolnej. Zakaz sprzedaży ziemi wydłużony
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy nie kupią państwowej ziemi rolnej. Zakaz sprzedaży ziemi wydłużony

09.03.2021autor: Paweł Mikos

Wkrótce miał przestać obowiązywać zakaz sprzedaży państwowej ziemi rolnej. Teraz okazało się, że rząd chce zakaz sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wydłużyć na kolejne lata. Do kiedy rolnicy nie kupią ziemi z KOWR?

Zakaz sprzedaży państwowej ziemi rolnej przedłużony

We wtorek 9 marca 2021 roku rząd na swoim posiedzeniu przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Nowe prawo ma dotyczyć możliwości przedłużenia na kolejne lata obostrzeń w sprzedaży ziemi rolnej od państwa zarządzanych przez KOWR.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2016 roku rząd niemal całkowicie wstrzymał sprzedaż ziemi. Władza tłumaczyła wprowadzenie tego prawa koniecznością powstrzymania wzrostu cen ziemi rolnej. Z tego też powodu, od 5 lat rolnicy mogą gospodarować na ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jedynie na zasadzie dzierżawy ziemi.

Przedstawiciele rząd w uzasadnieniu projektu ustawy podtrzymują, że dzięki tej decyzji udało się przeciwdziałać spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze.

 

Przeczytaj także:

r e k l a m a

Ziemia rolna najszybciej drożeje na Podlasiu. Ile za ha w każdym województwie?

Zakaz sprzedaży ziemi rolnej przez KOWR przedłużony na kolejne 5 lat?

Optymalnym rozwiązaniem w tym zakresie jest przedłużenie okresu wstrzymania sprzedaży nieruchomości Zasobu o kolejne 5 lat. Tak ustalony okres pozwoli na stabilizację cen sprzedaży ww. gruntów, gwarantując jednocześnie, że w dłuższej perspektywie czasowej nie dojdzie do ponownych gwałtownych wzrostów – można przeczytać w projekcie ustawy. 

Co to oznacza w praktyce dla rolników? 

Przede wszystkim, że w normalnym trybie nie będą w stanie kupić działki rolnej nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa co najmniej do 30 kwietnia 2026 roku.

Przy okazji rząd chce doprecyzować, aby we wniosku o zgodę ministra rolnictwa na sprzedaż nieruchomości rolnej z ZWRSP Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa miał obowiązek wskazać jakie dokładniej względy społeczno-gospodarcze uzasadniają sprzedaż danej działki.

Z zakazu sprzedaży jednak będą zwolnione nieruchomości przeznaczonych na cele, które nie są rolnicze, czyli tzw. nieruchomości inwestycyjnych.   

 

Ponad 1,3 mln ha ziemi rolnej należy do Skarbu Państwa

Z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa znajduje się ponad 1,3 mln ha, z czego grunty oddane w dzierżawę stanowiły ponad 1,0 mln ha. Są to dane na koniec sierpnia 2020 roku.

Żeby propozycja rządy dot. zakazu sprzedaży państwowej ziemi rolnej stała się prawem, musi zostać przyjęta przez parlament oraz podpisana przez prezydenta.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KOWR składa rolnikom propozycje nie do odrzucenia w sprawie dzierżawy ziemi

Do redakcji „Tygodnika” zgłosili się rolnicy, którym pod koniec sierpnia wygasa szesnastoletnia umowa dzierżawy gruntów rolnych od KOWR. Bardzo zależy im na jej kontynuacji, ponieważ jest to spora część ich gospodarstwa. Niestety nie wszystkie warunki umowy, które zaproponował im KOWR, są dla nich zrozumiałe.

czytaj więcej

Czy rolnik musi zapłacić podatek od ziemi podarowanej przez wujka?

Rodzice mają zamiar przekazać mi w darowiźnie 3 ha gruntów rolnych. Poza tym brat taty chce przejść na emeryturę i darować mi gospodarstwo rolne z domem. Czy będę musiał płacić w tych przypadkach podatek? Jakie są zasady zwolnienia z tej daniny?

czytaj więcej

Czy KOWR ma prawy pierwokupu ziemi, którą chcę darować bratu?

Czy mogę przekazać bratu w darowiźnie działkę rolną, chociaż nie ma on wykształcenia rolniczego? Czy KOWR będzie miał prawo ją wykupić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)