Z artykułu dowiesz się
- kto może być nabywcą nieruchomości rolnej?
- czy bliscy zbywającego są wyłączeni z ograniczeń?
- kiedy KOWR może nabyć nieruchomość rolną?
Z artykułu dowiesz się
Zgodnie z art. 2a ust. 1 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Powinien on posiadać kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkiwać w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Musi też prowadzić przez ten okres osobiście to gospodarstwo.
Ograniczenie to nie dotyczy nabycia nieruchomości rolnej m.in. przez osobę bliską zbywcy. Do osób bliskich zalicza się: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz pasierbów.
W myśl art. 4 ww. ustawy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa działający na rzecz Skarbu Państwa może złożyć oświadczenie o nabyciu nieruchomości rolnej za zapłatą jej ceny, jeżeli nabycie nieruchomości następuje w wyniku:
Prawo to nie przysługuje jednak KOWR m.in. w przypadku, gdy nabywcą nieruchomości rolnej jest osoba bliska zbywcy.
Alicja Moroz
Fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy