Czy KOWR ma prawy pierwokupu ziemi, którą chcę darować bratu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy KOWR ma prawy pierwokupu ziemi, którą chcę darować bratu?

03.03.2021autor: Michał Czubak

Czy mogę przekazać bratu w darowiźnie działkę rolną, chociaż nie ma on wykształcenia rolniczego? Czy KOWR będzie miał prawo ją wykupić?

Z artykułu dowiesz się

  • kto może być nabywcą nieruchomości rolnej?
  • czy bliscy zbywającego są wyłączeni z ograniczeń?
  • kiedy KOWR może nabyć nieruchomość rolną?

Kto może być nabywcą nieruchomości rolnej?

Zgodnie z art. 2a ust. 1 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Powinien on posiadać kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkiwać w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Musi też prowadzić przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

r e k l a m a

Czy bliscy zbywającego są wyłączeni z ograniczeń?

Ograniczenie to nie dotyczy nabycia nieruchomości rolnej m.in. przez osobę bliską zbywcy. Do osób bliskich zalicza się: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz pasierbów.

Kiedy KOWR może nabyć nieruchomość rolną?

W myśl art. 4 ww. ustawy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa działający na rzecz Skarbu Państwa może złożyć oświadczenie o nabyciu nieruchomości rolnej za zapłatą jej ceny, jeżeli nabycie nieruchomości następuje w wyniku:

  • zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży lub
  • jednostronnej czynności prawnej, lub
  • orzeczenia sądu, organu administracji publicznej albo orzeczenia sądu lub organu egzekucyjnego wydanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym, lub
  • innej czynności prawnej lub innego zdarzenia prawnego, w szczególności zasiedzenia nieruchomości rolnej, dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego.

Prawo to nie przysługuje jednak KOWR m.in. w przypadku, gdy nabywcą nieruchomości rolnej jest osoba bliska zbywcy.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy nie kupią państwowej ziemi rolnej. Zakaz sprzedaży ziemi wydłużony

Wkrótce miał przestać obowiązywać zakaz sprzedaży państwowej ziemi rolnej. Teraz okazało się, że rząd chce zakaz sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wydłużyć na kolejne lata. Do kiedy rolnicy nie kupią ziemi z KOWR?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)