Rada Sektora Wołowiny przeciwko Piątce dla zwierząt – nie chce ograniczeń uboju rytualnego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rada Sektora Wołowiny przeciwko Piątce dla zwierząt – nie chce ograniczeń uboju rytualnego

17.09.2020autor: Magdalena Szymańska

Rada Sektora Wołowiny wyraża sprzeciw wobec zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, wprowadzenia przepisów ograniczających możliwość uboju religijnego na terenie Polski.

Rada nie chce powrotu zakazu uboju rytualnego

Jest to wspólne stanowisko 6 organizacji tworzących Radę, czyli: Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Polskie Mięso.

r e k l a m a

Ograniczenie zakazu rytualnego uboju nie poprawi losu zwierząt

W opinii RSW ograniczenie uboju religijnego w żaden sposób nie poprawi losu zwierząt, a tylko go pogorszy, gdyż zwierzęta, które nie będą mogły być ubite na terenie Polski, będą musiały pokonać setki kilometrów do miejsca uboju. Jak zaznaczono we wspólnym stanowisku, eksport wołowiny odpowiada za prawie 5% wartości polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, tj. 4,5 mld zł, z czego ubój religijny to ponad 1,5 mld zł.

Członkowie Rady podkreślają, że ponowne wprowadzenie do polskiego prawa zakazu uboju rytualnego uderzy przede wszystkim w małe gospodarstwa rolne hodujące bydło, gdyż to od nich pochodzi żywiec na eksport na potrzeby religijne. Zakazanie uboju rytualnego narazi rolników na stratę rzędu 20–30% dochodów.

W 2014 r. Trybunał Konstytucyjny  stwierdził niezgodność zakazu uboju na potrzeby religijne z Konstytucją RP. Takie pochopne decyzje kosztowały wtedy polskich rolników miliardy złotych. Spowodowały też zakaz eksportu wołowiny  na rynki, o które teraz ponownie trzeba zabiegać.

Rada sprzeciwia się także planowanemu nadaniu większych uprawnień organizacjom prozwierzęcym.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła – mimo czarnych chmur, bez większych zmian

Na rynku bydła na razie jest dość spokojnie i stabilnie, mimo czarnych chmur, które wpełzły wraz z ustawą o ochronie praw zwierząt nad polskie gospodarstwa utrzymujące żywiec wołowy. Obserwujemy jedynie lokalne wahania cen w przypadku jałówek i krów.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Pracowita noc w Sejmie – ustawa o ochronie zwierząt bez zakazu uboju rytualnego!

Jeszcze dzisiaj wieczorem będą znane losy ustawy o ochronie zwierząt. Prawo i Sprawiedliwość nie zwalnia tempa. Podczas nocnego posiedzenia komisji rolnictwa udało się wykreślić zakaz uboju rytualnego.

czytaj więcej

Wirus ASF w Niemczech?! Czy uderzy też w polskie rolnictwo?

W Brandenburgii znaleziono dzika, który prawdopodobnie ma ASF. Niemiecki Ministerstwo Żywności i Rolnictwa już oficjalnie potwierdziło podejrzany przypadek. Ma to być potwierdzone kolejnymi badaniami. Co ASF w Niemczech oznacza dla polskiego rolnictwa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)