Wirus ASF w Niemczech?! Czy uderzy też w polskie rolnictwo?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wirus ASF w Niemczech?! Czy uderzy też w polskie rolnictwo?

10.09.2020autor: Paweł Mikos

W Brandenburgii znaleziono dzika, który prawdopodobnie ma ASF. Niemiecki Ministerstwo Żywności i Rolnictwa już oficjalnie potwierdziło podejrzany przypadek. Ma to być potwierdzone kolejnymi badaniami. Co ASF w Niemczech oznacza dla polskiego rolnictwa?

ASF u dzika w Brandenburgii blisko granicy polsko-niemieckiej

W Brandenburgii podejrzewany jest przypadek afrykańskiego pomoru świń, który wykryto w tuszy dzika znalezionego w pobliży granicy polsko-niemieckiej – poinformowało niemieckie Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa (BMEL) w środę 9 września ok. godz. 21.00.

Martwy dzik z wirusem ASF został znaleziony w Sembten, dzielnicy gminy Schenkendöbern, czyli około 9 km od granicy z Polską.  

Próbki pobrane od padłego dzika zostały już wysłane na badania do Instytutu Friedricha Loefflera na wyspie Riems, czyli niemieckiego krajowego laboratorium referencyjnego. Ich wynik ma ostatecznie potwierdzić czy padłe zwierzę było zakażone afrykańskim pomorem świń. Wyniki mają być znane w czwartek 10 września.

 

r e k l a m a

Niemcy już przygotowują się do wyznaczenia strefy ASF

Lokalne władze już przygotowują się do wyznaczenia odpowiednich stref ASF. Ze względu na ASF w woj. lubuski i dolnośląskim, część gmin z Brandenburgii już wcześniej kupiła materiał potrzebny do budowy płotu. Jeśli wyniki potwierdzą obecność ASF u dzika, to jeszcze w czwartek ma się rozpocząć budowa płotu w promieniu 4 km o miejsca znalezienia padłego dzika.

Władze lokalne zapewniają, że w tym rejonie prawdopodobnie nie ma żadnych gospodarstw utrzymujących świnie. Ale zostanie to ostatecznie potwierdzone w czwartek.

 

Jak ASF może odbić się na polskim rolnictwie?

Jeżeli ASF u dzika znalezionego w Brandenburgii potwierdzi może to oznaczać poważne komplikacje dla polskich rolników, którzy utrzymują świnie. Głownie dlatego, że Niemcy są jednym z największych producentów świń w Europie i dużą część swojej produkcji eksportują do Chin. Jeżeli ASF zostanie potwierdzony na terenie Brandenburgii, może to oznaczać wstrzymanie eksportu niemieckiej wieprzowiny do Państwa Środka.  W konsekwencji nadwyżki niemieckiego żywca wieprzowego zaleją całą Europę i to po niskich cenach. A to zapewne spowoduje znaczne obniżenie cen skupu żywca również w Polsce.

Co prawda nieoficjalne informacje mówią, że Berlin już ma uzgodnioną z Pekinem regionalizację. A to oznaczałoby, że wstrzymany będzie eksport wieprzowiny jedynie z terenów objętych strefą ASF. Dzięki temu niemiecka wieprzowina nie zaleje Europy. Ale zapewne nawet mimo tego, część zakładów mięsnych i ubojni wykorzysta tę sytuację do obniżenia cen skupu.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W spotkaniu Grzegorza Pudy z rolnikami nawet poparcie Kaczyńskiego nie wystarczy

30 września doszło w Warszawie do dużych rolniczych protestów, w których udział wzięło około 10 tysięcy osób. Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił skład zrekonstruowanego rządu. Potwierdziły się nasze nieoficjalne informacje. Bowiem nowym resortem rolnictwa – do którego dołączono leśnictwo – będzie kierował Grzegorz Puda, który był posłem sprawozdawcą w procesie uchwalania jakże groźnej dla polskiego rolnictwa ustawy futerkowej.

czytaj więcej

Rada Sektora Wołowiny przeciwko Piątce dla zwierząt – nie chce ograniczeń uboju rytualnego

Rada Sektora Wołowiny wyraża sprzeciw wobec zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, wprowadzenia przepisów ograniczających możliwość uboju religijnego na terenie Polski.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF w Niemczech. W Brandenburgii znaleziono kolejne padłe dziki

Według lokalnych władz w Brandenburgii odkryto inne zwłoki dzików. Pobrane z nich próbki są obecnie badane pod kątem obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)