Ceny bydła – mimo czarnych chmur, bez większych zmian
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła – mimo czarnych chmur, bez większych zmian

22.09.2020autor: Dorota Kolasińska

Na rynku bydła na razie jest dość spokojnie i stabilnie, mimo czarnych chmur, które wpełzły wraz z ustawą o ochronie praw zwierząt nad polskie gospodarstwa utrzymujące żywiec wołowy. Obserwujemy jedynie lokalne wahania cen w przypadku jałówek i krów.

Stawki za bydło w skupie w tym tygodniu nie uległy wielkim zmianom. Delikatnie spadły ceny krów i wzrosły ceny jałówek, jednak nie wszędzie (10 gr za kg w przypadku obydwu grup).

Ceny byczków w wadze poubojowej i żywej nie uległy zmianom. Na szczęście w cennikach nie widać na razie zmian, które wskazywałyby na odzew zachodnich sąsiadów i rynków trzecich (muzułmańskich i żydowskich) na zaakceptowanie przez Sejm ustawy o ochronie praw zwierząt i ograniczenia uboju rytualnego. Tego najbardziej się obawiamy, utraty kontraktów na wołowinę halal i koszer. Jeżeli to nastąpi, możemy być pewni, że nastąpi drastyczny spadek cen, nawet o 3 zł/kg żywca. Na razie czekamy na posiedzenie senackiej komisji rolnictwa i ewentualny podpis prezydenta Dudy.

W momencie, gdy podpis znajdzie się pod ustawą, zakłady wykonujące ubój rytualny, będą miały rok na wygaszenie tej gałęzi produkcji. Miejmy nadzieję, że prezydent Duda zawetuje ustawę, w innym wypadku będziemy skazani na trzeci już w ciągu dwóch lat głęboki kryzys na rynku. 



r e k l a m a
Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,66 zł/kg, za byka w klasie O 12,23 zł/kg wbc. 

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,64 zł/kg, a za klasę O 11,94 zł/kg. 

Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,80 zł/kg, a w klasie O za około 10,63 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 6,70 zł/kg, jałówek 5,70 zł/kg, a za krowy 5,40 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj –
aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!


autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła – odbiorcy chcą wykorzystać sytuację

Sytuacja na rynku polskim jest na razie stabilna, ceny stoją na podobnym poziomie sprzed tygodnia. Jednak telefony do zakładów są coraz częstsze, a zagraniczni odbiorcy chcą wykorzystać trudną sytuację na rynku...

czytaj więcej
Aktualności branżowe

GUS: ceny skupu spadły o 5 proc.

W sierpniu 2020 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,1 proc.), jak i w porównaniu z sierpniem 2019 r. (o 5,1 proc.) – wynika z najnowszych wyliczeń GUS.

czytaj więcej
Aktualności

Zakaz uboju rytualnego oznacza efekt domina. Co będzie dalej?

Wraz z przegłosowaniem ustawy o ochronie praw zwierząt nad polskie rolnictwo nadciągnęły czarne chmury. Rzeczy należy nazywać po imieniu, bo sytuacja nie dotyczy jedynie branży wołowej. Ustawa skutecznie dobije utrzymujące się jeszcze, mimo wielu trudności ostatnich miesięcy i ciągłego wahania cen żywca, na powierzchni gospodarstwa rodzinne zajmujące się hodowlą zwierząt. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)