Przetarg na grunty rolne w Biebrzańskim Parku Narodowym do prokuratury
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przetarg na grunty rolne w Biebrzańskim Parku Narodowym do prokuratury

03.06.2021autor: Magdalena Szymańska

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się, jak gospodarowano gruntami rolnymi Skarbu Państwa w siedmiu parkach narodowych. Kontrola objęła okres od 1 stycznia 2015 do 30 czerwca 2020 r. W tym okresie parki gospodarowały na 22 tys. ha. Najwięcej miał ich do dyspozycji Biebrzański Park Narodowy (10,2 tys. ha), a najmniej Drawieński Park Narodowy (około 0,4 tys. ha).

Przetargi na ziemię z parku pod lupą kontrolerów NIK

Kontrola NIK miała związek m.in. z trwającym od lat konfliktem między administracjami parków narodowych, a lokalnymi rolnikami, właścicielami małych i średnich gospodarstw, którzy protestują przeciwko organizowaniu przetargów nieograniczonych na dzierżawy wielkich, kilkusethektarowych kompleksów działek będących w dyspozycji parków.

r e k l a m a

Decyzja „zgodna z wolą dyrektora”

W sprawie przetargu na grunty rolne, do którego doszło w Biebrzańskim Parku Narodowym w 2018 r., Izba skierowała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (wówczas dyrektorem był Andrzej Grygoruk). Przetarg wygrały dwie osoby, które zostały do niego dopuszczone mimo jednogłośnego sprzeciwu komisji przetargowej po tym, jak okazało się, że nieprawidłowo wypełniły i złożyły formularze zgłoszeniowe. Ostatecznie podpisały umowę na dzierżawę gruntów, bowiem komisja, jak wyjaśnił kontrolerowi NIK jej przewodniczący, postanowiła w tej sprawie podjąć decyzję zgodną z „wolą dyrektora”. Po doniesieniu NIK 19 marca prokuratura w Grajewie wszczęła śledztwo w tej sprawie, stawiając członkom komisji przetargowej zarzut niedopełnienia obowiązków, a ówczesnemu dyrektorowi parku zarzut przekroczenia uprawnień.

Naruszenie przepisów rozporządzenia dotyczącego przetargów

Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że administracje sześciu kontrolowanych parków narodowych, wybierając dzierżawców w latach 2015–2020, naruszały przepisy rozporządzenia dotyczącego przetargów i ustawy o ochronie przyrody.

Kontrola NIK pokazała także sporadyczną i nieefektywną współpracę między Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a parkami narodowymi dotyczącą wymiany informacji dotyczących dopłat do dzierżawionych w tych parkach gruntów rolnych.

Magdalena Szymańska
Fot. unsplash

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy zmienią się zasady organizowania przetargów na dzierżawę gruntów rolnych dla młodych rolników?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało KRIR ws. kwietniowego wniosku o zmianę zasad przetargów ograniczonych na dzierżawę gruntów rolnych organizowanych przez KOWR dla młodych rolników. Jaka jest odpowiedź Ministerstwa w tej sprawie?

czytaj więcej

ak ustalić uprawnienia do udziału w spólnocie gruntowej?

Od wielu lat uprawiam grunty, które należą do wspólnoty gruntowej. Wcześniej robili to moi rodzice. Sytuacja prawna tych gruntów jest jednak skomplikowana, gdyż jedna z osób uważa, że ma prawo do udziału w tej wspólnocie. Twierdzi, że jej spadkodawca uprawiał je w 1962 roku i przez kolejne lata, a tak naprawdę grunty te rolnicy uprawiają dopiero od lat 70. ubiegłego wieku. Jaka jest procedura ustalania uprawnień do udziałów we wspólnocie gruntowej?

czytaj więcej

Miliony pszczół padło pod Turkiem. Prokuratura bada dlaczego

Prokuratura Rejonowa w Turku w Wielkopolsce prowadzi śledztwo ws. masowego zatrucia rodzin pszczelich w miejscowości Brudzew. Trop śledczych prowadzi do rolnika, który opryskał pole rzepaku szkodliwymi środkami ochrony roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)