Z artykułu dowiesz się
- kto jest uprawniony do udziału we wspólnocie gruntowej?
- w jaki sposób ustala się udziały we wspólnocie?
- kto może wystąpić o zmiany w wykazie osób uprawnionych?
Z artykułu dowiesz się
Według art. 6 ust. 1 ustawy z 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, uprawnionymi do udziału we wspólnocie gruntowej są osoby fizyczne lub posiadające gospodarstwa rolne, jeżeli w ciągu ostatniego roku (tj. w 1962 r.) przed dniem wejścia w życie ustawy faktycznie korzystały z tej wspólnoty. Ustawa weszła w życie 5 lipca 1963 r.
Ustęp 2 wskazuje, że jeżeli wspólnotą gruntową są lasy, grunty leśne albo nieużytki przeznaczone do zalesienia, uprawnionymi do udziału w takiej wspólnocie są osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania lub osoby prawne mające siedzibę na terenie miejscowości, w której znajdują się grunty ją stanowiące. Uprawnionymi są też osoby zamieszkujące na terenie innej miejscowości, a prowadzące gospodarstwo rolne, chyba że w ciągu 5 lat przed dniem wejścia w życie ustawy osoby te faktycznie ze wspólnoty nie korzystały.
Artykuł 6a ww. ustawy wskazuje, że jeżeli nie jest możliwe ustalenie uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej, o których mowa powyżej (art. 6 ust. 1 lub 2), uprawnionymi do udziału w tej wspólnocie są:
Ustalenie, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową, ustalenie wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej oraz wykazu obszarów gospodarstw rolnych przez nich posiadanych i wielkości przysługujących im udziałów we wspólnocie następuje na wniosek złożony nie później niż do 31 grudnia 2016 r. przez uprawnionego do udziału we wspólnocie gruntowej, o którym mowa w art. 6 ust. 1 lub 2, albo przez jego następcę prawnego.
W przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej, starosta wydaje decyzję o nieustaleniu takiego wykazu.
W świetle art. 18 ust. 2 obszar wspólnoty gruntowej i wykazy uprawnionych do korzystania z tej wspólnoty podlegają z urzędu wpisowi do ewidencji gruntów. Wszelkie późniejsze zmiany w obszarze wspólnoty gruntowej i w wykazie osób uprawnionych, jak również zmiana statutu i zmiany w składzie osobowym zarządu zgłasza do ewidencji zarząd spółki.
W oparciu o art. 28 Kodeksu postępowania administracyjnego, uprawniony do udziału we wspólnocie gruntowej samodzielnie nie może wystąpić z wnioskiem o zmianę w wykazie osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej, z uwagi właśnie na jednoznaczną treść art. 18 ust. 2 ustawy. Takie żądanie może pochodzić wyłącznie od zarządu spółki powołanego do sprawowania zarządu nad wspólnotą gruntowo-leśną wsi.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Unsplash
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy