Miliony pszczół padło pod Turkiem. Prokuratura bada dlaczego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Miliony pszczół padło pod Turkiem. Prokuratura bada dlaczego

27.05.2021

Prokuratura Rejonowa w Turku w Wielkopolsce prowadzi śledztwo ws. masowego zatrucia rodzin pszczelich w miejscowości Brudzew. Trop śledczych prowadzi do rolnika, który opryskał pole rzepaku szkodliwymi środkami ochrony roślin.

Turek. Zatrucie pszczół miodnych w gminie Brudzew

18 maja 2021 roku prezes koła pszczelarskiego zawiadomiła policję o tym, że w prowadzonej przez nią pasiece, składającej się z 46 rodzin pszczelich, zauważyła leżące wokół uli martwe pszczoły, które miały wysunięte języczki, co może świadczyć o zatruciu środkami chemicznymi.

Padło 50 proc. pszczół z rodzin pszczelich, z których każda liczyła od 80 tys. do 100 tys. owadów. Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Koninie, owady padły także w innych pasiekach. Jeden z pszczelarzy stracił 90 tys., a kolejny 150 tys. pszczół.

r e k l a m a

Oprysk na 50 ha pól rzepaku

Jak ustalono, 17 maja między godz. 11 a 16 opryskano około 50 ha pól rzepaku położonych w pobliżu pasiek. Ustalono traktorzystę, który dokonał oprysku. Oświadczył on, że jedynie dokonał oprysku na zlecenie mężczyzny, który dostarczył mu środki ochrony roślin. Ten z kolei oświadczył, że działał na zlecenie właściciela gospodarstwa.

Trwa szacowanie strat

Straty pośród pszczelarzy nie zostały jeszcze dokładnie oszacowane, a zatruciu mogły ulec owady z pasiek położonych w promieniu do 3 km od opryskanego pola. Śledczy dokładnie analizują sprawę, a postępowanie na tym etapie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko.

Czytaj także: Rolnik użył zakazanego pestycydu przez co wybił 7,5 mln pszczół. Jaka kara mu grozi?

Michał Czubak
Fot. unsplash.com

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

ŚOR niebezpieczne dla pszczół: czy to stwierdzenie jest oparte na faktach?

Rośnie liczba przypadków zatruć pszczół przez niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin. Ale zdecydowana większość doniesień na ten temat nie znajduje potem potwierdzenia w faktach. 

czytaj więcej

Przetarg na grunty rolne w Biebrzańskim Parku Narodowym do prokuratury

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się, jak gospodarowano gruntami rolnymi Skarbu Państwa w siedmiu parkach narodowych. Kontrola objęła okres od 1 stycznia 2015 do 30 czerwca 2020 r. W tym okresie parki gospodarowały na 22 tys. ha. Najwięcej miał ich do dyspozycji Biebrzański Park Narodowy (10,2 tys. ha), a najmniej Drawieński Park Narodowy (około 0,4 tys. ha).

czytaj więcej
Aktualności

ARiMR podała termin składania wniosków o pomoc dla pszczelarzy. Rolnicy muszą poczekać

Jest już termin, w którym pszczelarze mogą składać wnioski o pomoc. W tym samym rozporządzeniu rząd przewidział pomoc dla rolników, którzy w ubiegłym roku ponieśli straty. Ale dla nich daty składania dokumentów jeszcze nie ma. Określi ją resort rolnictwa, więc póki co trzeba czekać. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)