Czy zmienią się zasady organizowania przetargów na dzierżawę gruntów rolnych dla młodych rolników?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało KRIR ws. kwietniowego wniosku o zmianę zasad przetargów ograniczonych na dzierżawę gruntów rolnych organizowanych przez KOWR dla młodych rolników. Jaka jest odpowiedź Ministerstwa w tej sprawie?
Odpowiedź resortu rolnictwa wpłynęła do Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 18 czerwca 2021 r. Sprawa dotyczy zmiany zasad organizacji przetargów ograniczonych dotyczących dzierżawy gruntów rolnych dla młodych rolników, którym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała zaświadczenie o możliwości wydłużenia umowy dzierżawy powyżej 3 lat.
To KOWR decyduje o sposobie zbycia mienia państwowego
Ministerstwo Rolnictwa w swoim piśmie informuje, ze jednostką odpowiedzialną za zarządzanie prawem własności i innych praw rzeczowych na jego rzecz w stosunku do mienia z upoważnienia Skarbu Państwa jest KOWR.
Do zadań KOWR należy:
- Wywiązywanie się we własnym imieniu, czyli na własną odpowiedzialność, z praw i obowiązków dotyczących władaniem mienia, a które związane są w stosunku do osób trzecich.
- Zgodnie z powyższym, także na własną odpowiedzialność, musi realizować także obowiązki publicznoprawne.
- Reprezentowanie Skarbu Państwa, który to dysponuje Zasobami Własności Rolnej Skarbu Państwa (zwanego dalej „ZWRSP”).
- Decyzja czy dana nieruchomość będzie rozdysponowana i w jakiej formie to nastąpi ( tzn. czy będzie dzierżawiona, wystawiona na sprzedaż czy przekazana nieodpłatnie.
W jaki sposób można wydzierżawić nieruchomości należące do Skarbu Państwa?
Nieruchomości ZWRSP mogą być dzierżawione wyłącznie w wyniku przeprowadzenia przetargów ograniczonych dostępnych tylko dla rolników indywidualnych . Jednakże możliwość ta dotyczy tylko samodzielnych rolników, którzy:
- zamierzając powiększyć swoje gospodarstwa rodzinne,
- zamieszkują oni daną gminę, w której położona jest nieruchomość wystawiana do przetargu
- lub gmina ich zamieszkania graniczy z gminą, w której znajduje się nieruchomość wystawiona do przetargu.
Do przetargów ograniczonych mogą także przystąpić rolnicy, którzy osobiście prowadzą gospodarstwo rolne krócej niż wymagane 5 lat. Tutaj jednak taki rolnik musi spełnić jeden z następujących warunków:
- w dniu ogłoszenia przetargu nie ma skończonych 40 lat lub
- realizuje warunki określone w decyzji o przyznaniu pomocy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014-2020.
Dzięki tym dwóm punktom ustawodawca dopuszcza do przetargów „młodych rolników”, choć są to bardzo trudne wymogi, ponieważ jest ograniczona wiekiem zainteresowanego rolnika. Pozostałe warunki nie są zależne od wieku.
Co więcej, zgodnie z przepisami ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa z 1991 r. , KOWR może zastrzec, że do przetargu mogą przystąpić tylko osoby z określonymi kwalifikacjami rolniczymi, które zamierzają zamierzające utworzyć gospodarstwo rodzinne w rozumieniu tych przepisów.
Czy da się przedłużyć dzierżawę?
Rolnicy indywidualni oraz tzw. młodzi rolnicy powinni liczyć się z faktem, że dzierżawa gruntów na okres do 3 lat mogą nie zostać przedłużone z różnych powodów. Dlatego, ze KOWR nie ma możliwości weryfikacji wielu czynników dotyczących danego młodego wnioskodawcy. Jednakże, jeżeli w czasie rozpatrywania wniosków o dzierżawę nie było przeszkód zarówno natury formalno-prawnej oraz przeszkód ze strony dzierżawcy, m.in: wywiązywanie się z obowiązków, umowy te mogą zostać przedłużone.
Czy będą zmiany w organizacji przetargów dla młodych rolników?
Ministerstwo podkreśla, że postulaty Prezesa KRIR są szczegółowo analizowane i są poddawane ocenie pod kątem zgodności z celami polityki rolnej realizowanej przez rząd. Resortowi zależy, żeby ułatwić rolnikom dokonywanie zmian pokoleniowych. Ministerstwo będzie rozważało zmiany i przeprowadzało konsultacje w obrębie zmian zasad przetargów ograniczonych na dzierżawę gruntów rolnych organizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa mających na celu stworzenie mechanizmu preferencji dla młodych rolników.
Więcej szczegółowych informacji oraz wszystkie uzasadnienia prawne, czyli jakie ustawy je określają, są podane w odpowiedzi resortu rolnictwa, dostępne na stronie KRIR pod linkiem: W sprawie dzierżaw gruntów rolnych młodych rolników.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie KRIR
Zdjęcie: Pixabay
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy