Państwo chce lepiej kontrolować żywność... od lipca
Od 1 lipca kontrola jakości żywności przejdzie fuzję. Będzie tym zajmowała się wyłącznie Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów-Rolno Spożywczych (IJHARS). Do tej pory kontrole takie wykonywały dwie instytucje: Inspekcja Handlowa oraz IJHARS.
IJHARS będzie teraz odpowiadać za kontrole jakości żywności u rolników, przetworców, importerów i w sklepach
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Najważniejsza zmiana to fuzja kontroli jakości żywności. Od połowy roku zajmować się tym będzie wyłącznie Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów-Rolno Spożywczych. IJHARS będzie teraz odpowiadać za kontrole jakości żywności u producentów rolnych, przetwórców i importerów, w magazynach, hurtowniach i sklepach.– Chcemy, aby żywność, która trafia na polski rynek była żywnością bezpieczną i wysokiej jakości. Jedna inspekcja będzie badała żywność na etapie producenta, przetwórcy, importu i sklepów detalicznych – przekonywał Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas wspólnej konferencji z prezesem UOKiK i szefem IJHARS.
Jak zaznacza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta kontrole obejmą zarówno żywność nieprzetworzoną, w tym owoce, warzywa, ryby, mięso, jak i żywność przetworzoną (np. pieczywo, makarony, sery), a także opakowania artykułów spożywczych. Inspekcja zatem będzie mogła sprawdzać w supermarketach czy sprzedawana żywność jest odpowiednio oznakowana pod kątem kraju pochodzenia. A jak wykazali wielokrotnie rolnicy związani z AGROunią, wiele sieci handlowych ma problem z odpowiednim oznaczeniem żywności przez co np. marchew z Holandii sprzedawana jest jako polska.
IJHARS będzie mógł przeprowadzić nawet 16 tys, kontroli żywności rocznie
"IJHARS będzie też sprawdzać jakość dań, które są serwowane w barach, restauracjach, szkolnych stołówkach czy zakładach cateringowych przygotowujących posiłki dla szpitali. IJHARS będzie mogła nakładać na przedsiębiorców kary, a także wycofać ze sklepów całą partię zafałszowanej żywności" – zaznacza UOKiK.– Po fuzji będziemy mogli prowadzić więcej kontroli. Około 15-16 tys. rocznie – przekonywał Andrzej Romaniuk, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Nowe zadanie Inspekcji Handlowej
W związku z tym, że całość zdań związanych z kontrolą jakości żywności „od pola do stołu” zajmować się będzie instytucja IJHARS nowe obowiązki spadły na Inspekcje Handlową. Jak podaje UOKIK do zadań Inspekcji Handlowej należeć będzie przede wszystkim kontrola jakości, bezpieczeństwa i oznakowania produktów nieżywnościowych, np. paliw, zabawek, ubrań czy sprzętu elektronicznego oraz usług.- Tak jak dotąd będzie także udzielać porad konsumentom i pomagać im w polubownym rozstrzyganiu sporów z przedsiębiorcami – wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Również od połowy tego roku zmieni się istotna rzecz w sprawie wyników kontroli prowadzonych przez Inspekcję Handlową. Te, zgodnie z decyzją prezesa UOKIK będą podawane do publicznej wiadomości. Oprócz samych wyników przeprowadzanych kontroli podawane będą również informacje o miejscu kontroli oraz konkretnych przedsiębiorców i produktów, jakich kontrola dotyczyła.
Michał Czubak
fot. UOKiK
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy