Ognisko ASF pod Poznaniem. 10 tys. świń do utylizacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ognisko ASF pod Poznaniem. 10 tys. świń do utylizacji

06.04.2020autor: Michał Czubak

Afrykański Pomór Świń nie dał o sobie zapomnieć. W Wielkopolsce odkryto pierwsze w tym województwie ognisko choroby. W związku z czym zwierzęta z hodowli liczącej ponad 10 tys. sztuk będą uśmiercone.

Dopiewo. W Więckowicach 10 tysięcy warchlaków do utylizacji

Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził, że w próbkach pobranych od żywych i martwych świń w gospodarstwie w Więckowicach (gm. Dopiewo, powiat poznański) wykryto afrykański pomór świń. Gospodarstwo liczy ponad 10 tysięcy sztuk trzody chlewnej. Wszystkie zwierzęta zostaną poddane utylizacji.

r e k l a m a
Gospodarstwo prowadzi wstępny chów warchlaków do wagi 30 kilogramów.

Skąd w tym miejscu ASF?

Gospodarstwo to jest pierwszym na terenie Wielkopolski, w którym wykryto ASF. Położone jest ono na obszarze wolnym od afrykańskiego pomoru świń, lecz przez służby weterynaryjne zostało uznane za kontaktowe do pierwszego ogniska ASF stwierdzonego w tym roku na terenie kraju. W związku z tym było ono objęte wzmożonym  nadzorem  przez  Powiatowego  Lekarza  Weterynarii  w  Poznaniu. Gospodarstwo było objęte zakazem wprowadzania i wyprowadzania zwierząt. Gospodarstwo  położone  jest  poza  obszarami  objętymi  restrykcjami w związku z ASF określonymi w Decyzji Wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE.

Jak informuje Tomasz Stube, z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, wszystkie świnie znajdujące się gospodarstwie pochodziły z Niedoradzu (woj. lubuskie), gdzie wcześniej stwierdzono wystąpienie pierwszego ogniska ASF w tym roku.

Będzie obszar zapowietrzony

W związku z tą sytuacją wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie w sprawie ustalenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego afrykańskim pomorem świń. Obszar ten będzie występował na terenie dwóch powiatów: poznańskiego oraz szamotulskiego.

Michał Czubak
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strefa niebieska ASF pod Poznaniem. Jakie są obostrzenia dla rolników?

Niestety, wyniki badań potwierdziły ognisko afrykańskiego pomoru świń w Wielkopolsce. To drugie w tym roku ognisko ASF. Zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano ponad 10 tys. świń, położonym w Więckowicach, w gminie Dopiewo, w powiecie poznańskim.

czytaj więcej

Kiedy małżonkowie mogą kupić i sprzedać grunt rolny?

Chcemy kupić z żoną grunty rolne. Nasze gospodarstwo jest objęte wspólnotą majątkową, ale żona nie jest rolnikiem indywidualny. Co teraz? Ponadto, czy możemy przekazać w darowiźnie grunt rolny o powierzchni 0,6 ha z domem mojej siostrze z naszego wspólnego majątku? Siostra też nie jest rolnikiem indywidualnym, a tylko ja jestem jej osobą bliską.  

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF w wielkopolskich Więckowicach - potwierdzone informacje

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu, Grzegorz Wegiera, potwierdza. Mamy afrykański pomór świń w Wielkopolsce!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)