Kiedy małżonkowie mogą kupić i sprzedać grunt rolny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy małżonkowie mogą kupić i sprzedać grunt rolny?

08.04.2020autor: Michał Czubak

Chcemy kupić z żoną grunty rolne. Nasze gospodarstwo jest objęte wspólnotą majątkową, ale żona nie jest rolnikiem indywidualny. Co teraz? Ponadto, czy możemy przekazać w darowiźnie grunt rolny o powierzchni 0,6 ha z domem mojej siostrze z naszego wspólnego majątku? Siostra też nie jest rolnikiem indywidualnym, a tylko ja jestem jej osobą bliską.  

Z artykułu dowiesz się

  • jakie wymogi muszą spełniać małżonkowie?
  • czy w tej sytuacji mogą kupić grunt rolny?
  • czy mogą przekazać grunt bliskiej osobie?

Jeden z małżonków musi spełniać wymogi

Według art. 2a ust. 3a ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, jeżeli nabywana nieruchomość rolna ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej, wystarczające jest, gdy określone w ustawie wymogi dotyczące nabywcy nieruchomości rolnej spełnia jeden z małżonków. W stanowisku MRiRW, KOWR oraz Krajowej Rady Notarialnej z 27.02.2020 r. w sprawie stosowania w praktyce ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego podkreślono, że zasada ta ma charakter uniwersalny. Znajduje zastosowanie zarówno przy ocenie możliwości nabycia nieruchomości przez rolnika indywidualnego, przy korzystaniu ze zwolnień ustawowych (art. 2a ust. 3), o ile nabycie następuje do majątku wspólnego.
r e k l a m a

Kupno gruntów w tym przypadku jest dozwolone

Zatem mogą Państwo nabyć grunty rolne do majątku wspólnego.  W stanowisku wskazano też, że „…zwolnienie przewidziane dla obrotu pomiędzy osobami bliskimi znajduje także zastosowanie, gdy zbycie następuje z małżeńskiego majątku wspólnego małżonków, względem jednego z których nabywca jest osobą bliską (np. małżonkowie darują nieruchomość bratu jednego z małżonków)”.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ile gruntów rolnych Skarb Państwa przekazał Kościołowi Katolickiemu?

Ponad 90 tysięcy hektarów przekazało państwo od początku lat 90 kościołom. Zdecydowaną większość tych gruntów trafiła do Kościoła Katolickiego. Ale na darmowe grunty mogą także liczyć samorządy.

czytaj więcej

Jakie są sposoby na odchwaszczanie kukurydzy?

Kukurydzę musimy odchwaszczać im wcześniej, tym lepiej, stosując strategię w oparciu o herbicydy typowo doglebowe, typowo nalistne i takie, które można stosować doglebowo i wcześnie nalistnie. Rzadko na pozbycie się konkurencyjnych chwastów wystarcza jeden zabieg, a zabiegi doglebowe bywają niestety zawodne.

czytaj więcej

Kto może sprzedać grunty otrzymane w darowiźnie?

Przekazałem synowi 10 ha gruntów rolnych w darowiźnie. Obecnie, z uwagi na kłopoty finansowe, syn chciałby sprzedać 2 ha. Może to zrobić przed upływem 5 lat? Czy musi uprawiać te grunty jeszcze przez 3 lata? Słyszałem, że są różne opinie w tym zakresie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)