Strefa niebieska ASF pod Poznaniem. Jakie są obostrzenia dla rolników?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Strefa niebieska ASF pod Poznaniem. Jakie są obostrzenia dla rolników?

21.04.2020

Niestety, wyniki badań potwierdziły ognisko afrykańskiego pomoru świń w Wielkopolsce. To drugie w tym roku ognisko ASF. Zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano ponad 10 tys. świń, położonym w Więckowicach, w gminie Dopiewo, w powiecie poznańskim.

Z artykułu dowiesz się

  • Co było źródłem zakażenia ASF w gminie Dopiewo?
  • Dlaczego wielkopolscy rolnicy są szczególnie zaniepokojeni?
  • Jakie warunki należy spełnić, aby przemieszczanie świń było możliwe?
Gospodarstwo położone jest poza obszarami objętymi restrykcjami w związku z ASF, jednak zostało uznane za kontaktowe w stosunku do pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń w tym roku, stwierdzonego 20 marca w miejscowości Niedoradz, w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim w województwie lubuskim. Prosięta były przemieszczane z gospodarstwa w Lubuskiem do dalszego tuczu do gospodarstwa w powiecie poznańskim i, jak wyjaśnia Główny Inspektorat Weterynarii, było to jedyne gospodarstwo, do którego przemieszczano świnie z gospodarstwa uznanego za pierwsze ognisko ASF w 2020 roku.

r e k l a m a
Jak zapewnia GIW, w związku z tymi przemieszczeniami zwierząt gospodarstwo w powiecie poznańskim było objęte wzmożonym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, a od padłych zwierząt pobierano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu biernego, czyli wczesnego wykrywania zakażeń wirusem. Ponadto gospodarstwo było objęte zakazem wprowadzania i wyprowadzania zwierząt. Wyniki pierwszych przeprowadzonych badań w kierunku wirusa afrykańskiego pomoru świń w tym stadzie były ujemne. Natomiast wyniki badań przeprowadzonych 5 kwietnia br. w kolejnych próbkach pobranych od pięciu padłych sztuk okazały się dodatnie. Obecność wirusa potwierdzono w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. W dwóch z pięciu próbek skierowanych do badań wykryto wirusa ASF.
Strefy ASF w województwie lubuskim i nowa niebieska strefa w Wielkopolsce
  • Strefy ASF w województwie lubuskim i nowa niebieska strefa w Wielkopolsce

Podpoznańskie gminy w strefie niebieskiej

Według szacunków Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w wyznaczonych w związku z wystąpieniem ogniska ASF w Wielkopolsce strefach ochronnych mogło się znaleźć nawet 200 tys. świń. Jeżeli ogniska pojawią się w kolejnych gospodarstwach, strefy te ulegną powiększeniu. Co warte zauważenia, w tej części Wielkopolski nie odnotowano do tej pory wirusa w populacji dzików. Tak więc ASF występuje wyłącznie u świń utrzymywanych w gospodarstwach. Po stwierdzeniu ogniska w Więckowicach siedem gmin lub ich część w powiatach poznańskim i szamotulskim zostało objętych obszarem zagrożenia występowaniem choroby, czyli strefą niebieską. Włączono do niej:
  • gminy Buk, Dopiewo, Tarnowo Podgórne, część gminy Komorniki położoną na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 5, część gminy Stęszew położoną na północny zachód od linii wyznaczonej przez drogi nr 5 i 32 w powiecie poznańskim,
  • część gminy Duszniki położoną na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 306 biegnącą od południowej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 92 oraz na południe od linii wyznaczonej przez drogę nr 92 biegnącą od wschodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 306, część gminy Kaźmierz położoną na południe i na wschód od linii wyznaczonych przez drogi: nr 92 biegnącą od zachodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą łączącą miejscowości Witkowice – Gorszewice – Kaźmierz – Chlewiska, biegnącą do wschodniej granicy gminy w powiecie szamotulskim.

Strefa żółta z kolei obejmuje w Wielkopolsce:

  • gminy Krzemieniewo, Lipno, Osieczna, Rydzyna, Święciechowa, Włoszakowice w powiecie leszczyńskim,
  • powiat miejski Leszno,
  • powiat nowotomyski,
  • gminy Granowo, Grodzisk Wielkopolski i Kamieniec w powiecie grodziskim,
  • powiat kościański,
  • powiat miejski Poznań,
  • gminy Rokietnica, Suchy Las, Mosina, miasto Luboń, miasto Puszczykowo, część gminy Komorniki położoną na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 5, część gminy Stęszew położoną na południowy wschód od linii wyznaczonej przez drogi nr 5 i 32 i część gminy Kórnik położoną na zachód od linii wyznaczonych przez drogę nr S11 bieg-nącą od północnej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 434 i drogę nr 434 biegnącą od tego skrzyżowania do południowej granicy gminy w powiecie poznańskim,
  • gminy Pniewy, Szamotuły, część gminy Duszniki położoną na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 306 biegnącą od południowej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 92 oraz na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 92 biegnącą od wschodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 306, część gminy Kaźmierz położoną na północ i na zachód od linii wyznaczonych przez drogę nr 92 biegnącą od zachodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą łączącą miejscowości Witkowice – Gorszewice – Kaźmierz – Chlewiska, biegnącą do wschodniej granicy gminy w powiecie szamotulskim.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Chaos z odbiorem świń w strefie ASF w Wielkopolsce

Ponad 450 gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną w Wielkopolsce, regionie z największą produkcją świń w Polsce, znalazło się w strefach zagrożonej i zapowietrzonej, a sprzedaż zwierząt z nich została zablokowana. W stadach tych znajduje się łącznie niemal 30 tys. świń. Gospodarstwa te obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń przez 40 dni w strefie zagrożonej i 30 dni w strefie zapowietrzonej (z możliwością skrócenia o 10 dni), licząc od momentu likwidacji ogniska.

czytaj więcej

Czy w czasie epidemii koronawirusa walka z ASF może być skuteczna?

Po tym, jak w ostatnim czasie potwierdzono dwa duże ogniska afrykańskiego pomoru świń (jedno w Lubuskiem, drugie w Wielkopolsce) na fermach należących do firmy Agri Plus, Główny Lekarz Weterynarii zlecił pilne kontrole bioasekuracji we wszystkich stadach należących do tej firmy, a także w gospodarstwach kontaktowych. Pierwsze ognisko wykryto 20 marca w powiecie nowosolskim. Utrzymywano w nim ponad 23 tys. świń. Drugie zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano ponad 10 tys. świń, położonym w powiecie poznańskim. Było ono kontaktowe w stosunku do pierwszego wymienionego ogniska ASF.

czytaj więcej

Cirkowirusy u świń - jak z nimi skutecznie walczyć?

Chociaż wciąż wiele elementów dotyczących cirkowirusów świń pozostaje do zbadania, to obecnie kontrolowanie zakażeń PCV2 jest dużo łatwiejsze, dzięki dostępnym szczepieniom. To główne, choć niejedyne narzędzie do kontroli tego schorzenia, gdyż jest to choroba wieloczynnikowa. Z tego powodu zapobieganie jej powinno odbywać się na wielu płaszczyznach, ponieważ przyczynia się do strat ekonomicznych w produkcji świń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)