Napływowi mieszkańcy wsi walczą z rolnikami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Napływowi mieszkańcy wsi walczą z rolnikami

13.04.2022autor: Michał Czubak

Konflikt na linii wieś – miasto zaostrza się nie od dziś. Miastowi, po wyprowadzeniu na wieś, mają wiele roszczeń do rolników, którzy na tej wsi byli od zawsze. Sytuacja jest o tyle napięta, że „zaniepokojenie” wyraziła Opolska Izba Rolnicza.

Izba chce regulacji prawnych

Coraz częściej zabudowa mieszkaniowa łokciami rozpycha się po terenach wiejskich. To, co do niedawna było obsiewane, dziś jest działką budowalną. Często też miastowi, spragnieni spokoju, uciekają od miejskiego zgiełku na wieś, gdzie mają oczekiwania. Wręcz roszczenia ciszy i spokoju oraz naturalnie przyjemnego zapachu. Tak jednak nie jest. Wieś i rola rządzą się swoimi prawami. Prawami, których miastowi nie chcą zrozumieć. I tak rodzą się konflikty.

Zdaniem opolskiego samorządu rolniczego, problem wynika z niekontrolowanego rozlewania się zabudowy mieszkaniowej na terenach wiejskich, co wywołuje konflikty społeczne, występujące na styku terenów o różnym przeznaczeniu.

Konflikty te nie tylko utrudniają pracę rolnikom, ale także uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie gospodarstwa. Na gospodarzy nasyłana jest policja, bo kogut za głośno pieje, bo w czasie żniw do późnych godzin wieczornych słychać prace polowe.

r e k l a m a

Izba chce zmian i pisze list do Krajowej Rady Izb Rolniczych

KRIR pismo w tej sprawie skierowała do ministerstwa. W odpowiedzi ministerstwo zaznacza, że to do obowiązków organów odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne i zagospodarowanie terenów należy takie kształtowanie przestrzeni w granicach gminy, aby tworzyła ona harmonijną całość, uwzględniając wszelkie uwarunkowania i wymagania funkcjonalne, społeczno-gospodarcze, środowiskowe, kulturowe oraz kompozycyjno-estetyczne.

To właśnie do gminnych władz należy taki podział terenu, aby waży interes publiczny i interes prywatny.

Rolnicy domagają się również skrócenia procedur związanych inwestycjami w gospodarstwie, które skutecznie – pomom spełnienia prawnych wymogów – są blokowane właśnie przez protesty miastowych, napływowych mieszkańców wsi.

W tym celu skierowano do wojewody opolskiego prośbę o podjęcie działań zmierzających do skrócenia procedury akceptowania decyzji budowlanych dla rolników, dotyczy to szczególnie inwestycji w produkcją rolniczą, głównie zwierzęcą.

Michał Czubak
fot. M. Szymańska

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Konsumenci najbardziej ufają rolnikom, a najmniej władzy

Badanie EIT Food Trust Report, przeprowadzone w 18 krajach europejskich, wykazało, że zaufanie Polaków do producentów żywności i władz plasuje się poniżej średniej europejskiej. Jako konsumenci, Polacy najbardziej ufają rolnikom. Jakich jeszcze danych dostarczyło to badanie?

czytaj więcej

Jak zadbać o użytki zielone w gospodarstwie ekologicznym?

W gospodarstwie przebywa w sumie ok. 60 sztuk bydła, w tym 31 krów rasy limousine, buhaj i cielęta. Bydło ma idealne warunki, ponieważ bezpośrednio z obory wychodzi na wypas, cały rok wyjście jest otwarte, a do dyspozycji zwierzęta mają ogrodzonych 15 ha. Gospodarstwo od ponad 10 lat jest ekologiczne, a użytki zielone zajmuą w nim połowę areału.

czytaj więcej

Czy na rynkach zabraknie kukurydzy?

Pojawiają się pierwsze prognozy dotyczące eksportu pszenicy i kukurydzy z Rosji oraz z Ukrainy w kończącym się sezonie 2021/2022, skorygowane o sytuację związaną z wybuchem wojny w Ukrainie. Wzrost niepewności co do dostępności pszenicy przekłada się na wzrost zainteresowania zakupem towarów z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)