Konsumenci najbardziej ufają rolnikom, a najmniej władzy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Konsumenci najbardziej ufają rolnikom, a najmniej władzy

14.04.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Badanie EIT Food Trust Report, przeprowadzone w 18 krajach europejskich, wykazało, że zaufanie Polaków do producentów żywności i władz plasuje się poniżej średniej europejskiej. Jako konsumenci, Polacy najbardziej ufają rolnikom. Jakich jeszcze danych dostarczyło to badanie?

Polacy chcą żyć w sposób zrównoważony

Podczas badania ankietowano ponad 20 000 konsumentów z 18 państw w Europie. Celem ankietyzacji było zbadanie zaufania do systemu żywnościowego oraz produktów spożywczych. 

Okazało się, że ponad połowa respondentów nie ma zaufania do branży spożywczej. Zaledwie 37% uznaje, że żywność, którą spożywają, jest zrównoważona. Europejczycy obawiają się także wpływu systemu żywnościowego na środowisko. 51% z nich bierze pod uwagę zrównoważoną żywność, a aż 76% deklaruje, że jest zmotywowana do życia w sposób zrównoważony. Dla Polski wyniki te wyniosły odpowiednio 82% i 61%. Wyniki badania pokazały więc, że między deklaracjami a rzeczywistymi wyborami wciąż pozostaje luka, jednak na tle Europy dla Polski jest ona nieco mniejsza. 

r e k l a m a

Polscy konsumenci są sceptyczni

Zaufanie wobec autentyczności produktów spożywczych deklaruje 44% konsumentów z Polski. To o 3 punkty procentowe mniej, niż ogół Europejczyków. Producentom żywności i władzom ufa 48% ankietowanych, zaś odpowiednio 25% i 29% zgłosiło, że nie ma do nich zaufania. W Polsce odsetek ten wyniósł 44% dla zaufania wobec producentów żywności i 30% dla zaufania wobec władz. Polscy konsumenci są więc nieco bardziej sceptyczni. 

58% ogółu ankietowanych twierdzi, że producenci żywności na ogół są kompetentni, 55% że posiadają oni niezbędne umiejętności, a odpowiednio 37% i 36% że są wystarczająco otwarci i uczciwi w kwestii swojej roli w systemie żywnościowym. Głównym powodem braku zaufania jest więc niska przejrzystość działań producentów. 

39% obywateli Europy deklaruje, że w ich opinii władza jest wystarczająco otwarta, a 37% uważa, że rządzący robią wystarczająco dużo, aby słuchać opinii zwykłych ludzi. 

Konsumenci ufają detalistom i rolnikom 

Większym zaufaniem społecznym ogółu Europejczyków cieszą się osoby zajmujące się handlem detalicznym. 54% ankietowanych twierdzi, że ufa detalistom pod względem ich kompetencji, otwartości i troski. Polacy są nieco mniej optymistyczni w tym względzie. Odsetek zaufania do detalistów osiągnął bowiem wśród ankietowanych wysokość 49%. 

Spośród wszystkich grup z branży spożywczej, które wzięto pod uwagę w cytowanym badaniu, największym zaufaniem cieszą się zdecydowanie rolnicy. Średnia dla Europy wyniosła 67%, a dla Polski 65%. Konsumenci uznają tę grupę za otwartą, kompetentną i zaangażowaną w swoją działalność. 

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W ciągu roku ceny węgla wzrosły o ponad 100 proc.! Ile kosztuje tona?

Węgiel to jedno z najpopularniejszych źródeł ciepła dla gospodarstw domowych w Polsce. Domy ogrzewa nim 33% Polaków. Ceny węgla już poprzednim sezonie były wysokie, a w ostatnim czasie jeszcze wzrosły. Na razie nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić - powodem jest wojna w Ukrainie i coraz bardziej napięte relacje między Rosją a resztą świata.

czytaj więcej

Wszystko zaczyna się od rolnika - wpływ na środowisko

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” razem z EKO-PUNKT Organizacją Odzysku Opakowań S.A. przygotowało kampanię informacyjną na temat wpływu łańcucha odpowiedzialności za żywność na środowisko i klimat.

czytaj więcej

Napływowi mieszkańcy wsi walczą z rolnikami

Konflikt na linii wieś – miasto zaostrza się nie od dziś. Miastowi, po wyprowadzeniu na wieś, mają wiele roszczeń do rolników, którzy na tej wsi byli od zawsze. Sytuacja jest o tyle napięta, że „zaniepokojenie” wyraziła Opolska Izba Rolnicza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)