Kto broni polskich rolników, a kto ich zdradził?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto broni polskich rolników, a kto ich zdradził?

02.11.2020

Rolnicy protestujący przeciwko tzw. piątce dla zwierząt postanowili piętnować tych polityków, którzy poparli kontrowersyjną ustawę. Z drugiej jednak strony doceniają tychże z nich, którzy sprzeciwili się dyscyplinie partyjnej. Kto w oczach rolników zasłużył na pochwałę, a kto wręcz odwrotnie?

Obrońcy i wrogowie polskich rolników

Rolnicy protestujący przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie ograniczyli swoich działań wyłącznie do blokowania ciągnikami ruchu na drogach. Podkreślają, że ich celem nie jest utrudnianie życia mieszkańcom miast. Manifestacje na drogach mają im uzmysłowić, że rolnicy znaleźli się w krytycznej sytuacji. Parlamentarzystów, którzy głosowali za nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, uważają za zdrajców polskiej wsi. Odwiedzają ich biura poselskie i domy, wyrażając swoje niezadowolenie.

Jak podkreślają, barwy polityczne posłów i senatorów nie mają dla nich żadnego znaczenia. Ograniczenia związane z hodowlą i produkcją zwierząt to akt mający doprowadzić do zagłady znacznej części polskiego rolnictwa.
r e k l a m a

Obornik przed domami posłów frakcji rządzącej ale nie tylko

Obornik został wyładowany między innymi przed domami posłów Piotra Polaka, Zbigniewa Babalskiego i Roberta Gwiazdowskiego, wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (wszyscy z PiS).

Akcję przeprowadzili działacze AgroUnii

Akcję banerową przeprowadzili działacze tej organizacji z województwa kujawsko-pomorskiego. Przy drodze krajowej nr 91 między Chełmnem a Toruniem zamieszczono listę "zdrajców polskiej wsi".

Są tam wizerunki posłów z regionu głosujących za szkodliwą nowelizacją ustawy: Joanny Borowiak, Anny Gębickiej (nowej wiceminister rolnictwa), Zbigniewa Girzyńskiego, Ewy Kozaneckiej, Łukasza Schreibera (PiS), Iwony Hartwich, Arkadiusza Myrchy, Pawła Olszewskiego, Tomasza Szymańskiego i Tadeusza Zwiefki (KO), Krzysztofa Gawkowskiego, Roberta Kwiatkowskiego, Joanny Scheuring-Wielgus i Jana Szopińskiego (Lewica).

Kto broni polskich rolników, a kto ich zdradził?

Jednak rolnicy swoich działań nie ograniczali tylko do akcji negatywnych i wyrażania swojego niezadowolenia. Doceniają fakt, że są parlamentarzyści, którzy reprezentują interesy swoich wyborców i nie przejmują się partyjną dyscypliną.

– Stwierdziliśmy, że nie będziemy utrudniać życia ludziom i blokować dróg. Zamiast tego zakupiliśmy 40 banerów wyrażających nasz krytyczny stosunek do senatora Jacka Boguckiego. Wykupiliśmy także baner w Wysokim Mazowieckim, który informował, że ustawa to zdrada polskiej wsi. Protest odbył się pod biurem i domem senatora. Wyszedł do nas i próbował się tłumaczyć, dlaczego poparł ustawę, ale nie przekonał nas. Kilka dni później przeprowadziliśmy odwrotną akcję. Doceniliśmy posłów, na których rolnicy mogą polegać, którzy rozumieją nasze interesy. Rozwiesiliśmy na domach posła Lecha Kołakowskiego i Stefana Krajewskiego banery z informacją o tym, że w tym miejscu mieszka poseł, który broni polskich rolników – mówi Karol Faszczewski, lokalny lider Konfederacji, rolnik z miejscowości Wnory Wiechy w gminie Kulesze, który jest producentem mleka i posiada 60 krów dojnych.

Senator Jacek Bogucki oraz poseł Lech Kołakowski mandaty w parlamencie zdobyli, startując z list PiS, a poseł Stefan Krajewski z PSL. Warto dodać, że zwolennicy senatora Boguckiego zrywali piętnujące go banery.

Obornik pojawił się także pod domem posła Tadeusza Tomaszewskiego (Lewica) i biurem posłanki Pauliny Hennig-Kloski (KO).

Tomasz Ślęzak
Fot. T. Ślązak

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Będą protesty w środku pandemii?

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych apeluje do rządu o całkowite wstrzymanie prac nad ustawą o ochronie zwierząt do czasu zakończenia pandemii koronawirusa. Powrót do nich to nic innego, jak zmuszanie rolników do kontynuowania masowych protestów w obronie ich miejsc pracy. 

czytaj więcej
Aktualności

Zarzecki: protesty się zaostrzą, jeśli nowa "Piątka" utrzyma zakaz uboju rytualnego

PiS zapowiedział rozpoczęcie prac nad nowym projektem „Piątki dla zwierząt”.  Na reakcje rolników nie trzeba było długo czekać. Już zapewniają, że jeśli w ustawie znajdą się zapisy zakazujące uboju religijnego bydła, to nadal będą protestować. Zdaniem Jacka Zarzeckiego, prezesa PZHiPBM, nowa ustawa powinna być projektem rządowym skonsultowanym z organizacjami rolniczymi. 

czytaj więcej

Protest rolników: samochodami blokują drogi w Warszawie

W południe rolnicy zablokowali samochodami najważniejsze drogi w Warszawie, To kolejna odsłona protestu rolników przeciwko Piątce dla zwierząt. – Domagamy się, aby ta ustawa trafiła do kosza, a Grzegorz Puda został odwołany ze stanowiska ministra rolnictwa – mówią protestujący rolnicy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)